Ving AB

Sunclass Airlines tar emot ännu en toppmodern Airbus A330-900neo

21.5.2026 16:39:09 CEST | Ving AB | Pressmeddelande

Dela

Vings eget flygbolag Sunclass Airlines har tagit emot ännu en fabriksny Airbus A330-900neo. Flygplanet, med registreringen OY-VKR, övertogs från Airbus i Toulouse den 13 maj och anlände till Köpenhamn den 15 maj efter en omfattande leveransprocess med tekniska genomgångar, testflygningar, certifiering och nära samordning mellan Sunclass Airlines, Airbus, Rolls-Royce och Trafikstyrelsen. Det nya flygplanet kommer att utgå från baserna i Köpenhamn, Stockholm och Oslo och trafikera populära charterdestinationer i Medelhavet.

Sunclass Airlines nya Airbus 330-900neo har nu anlänt till hemmabasen på Kastrup, Köpenhamn.
Sunclass Airlines nya Airbus 330-900neo har nu anlänt till hemmabasen på Kastrup, Köpenhamn.

Leveransen markerar ytterligare ett viktigt steg i Sunclass Airlines långsiktiga strategiprogram Altitude 2030, där förnyelsen av flottan är ett centralt initiativ inom “Futureproof our fleet”.

-Med ännu en A330-900neo investerar vi i framtidens charterflyg. Flygtypen ger oss avsevärt bättre bränsleeffektivitet, lägre CO₂-utsläpp och ökad operativ robusthet – samtidigt som våra gäster får en tydligt förbättrad reseupplevelse,” säger Sunclass vd Valdemar Warburg.

OY-VKR blir bolagets tredje Airbus A330-900neo och kommer att vara en central del av sommarprogrammet från Katrup och kommer även att trafikera Arlanda och Gardemoen. Den första kommersiella flygningen genomförs lördag den 23 maj på rutten Köpenhamn–Chania.

Leveransen av OY-VKR är resultatet av en intensiv vecka i Toulouse, där Sunclass tekniska team arbetade nära tillsammans med Airbus, Rolls-Royce och de danska luftfartsmyndigheterna för att säkerställa att flygplanet kunde godkännas och flygas hem enligt plan.

-Det var en stark laginsats mellan Sunclass, Airbus och Trafikstyrelsen. Vi lyckades hålla planen och få flygplanet till Köpenhamn, trots att leveransveckan innehöll ett mycket intensivt program,” säger Martin Hodgkinson, Director of Fleet & Technical Strategy på Sunclass Airlines.

A330-900neo är utrustad med Rolls-Royce Trent 7000-motorer, ny aerodynamik och förbättrade vinglets. Flygtypen minskar både bränsleförbrukning, buller och CO₂-utsläpp per passagerarkilometer jämfört med tidigare generationers flygplan.

Den första kommersiella rotationen till Chania kommer bland annat att flygas av First Officer Andreas Biering, som arbetar med bränsleeffektivitet och ruttoptimering inom Sunclass Airlines.

Moderna flygplan är ett av de viktigaste verktygen vi har för att minska bränsleförbrukningen och reducera klimatpåverkan. A330-900neo använder betydligt mindre bränsle per passagerare än tidigare generationers flygplan,” säger Andreas Biering.

Kontakter

Bilder

Sunclass Airlines vd Valdemar Warburg
Sunclass Airlines vd Valdemar Warburg
Ladda ned bild
First Officer Andreas Biering
First Officer Andreas Biering
Ladda ned bild
Martin Hodgkinson, Director of Fleet & Technical Strategy på Sunclass Airlines
Martin Hodgkinson, Director of Fleet & Technical Strategy på Sunclass Airlines
Ladda ned bild
Airbus A330-900neo
Airbus A330-900neo
Ladda ned bild

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande

Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.

Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande

Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.

Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande

Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye