Hyresgästföreningen Riksförbundet

Hyresgästföreningen: Rösta nej till lagförslag som ger fler otrygga bostäder

20.5.2026 10:56:30 CEST | Hyresgästföreningen Riksförbundet | Pressmeddelande

Dela

I dag väntas riksdagen rösta om regeringens förslag om enklare regler för privatuthyrning av bostäder. Förslaget innebär bland annat att privatpersoner ska kunna hyra ut upp till två bostäder samtidigt samt att hyror vid så kallad blockuthyrning ska kunna sättas friare genom modellen ”anpassad hyra”. Hyresgästföreningen uppmanar samtliga partier att rösta nej till förslaget, som riskerar att leda till högre hyror, fler otrygga kontrakt och införa marknadshyror bakvägen.

Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder. Foto Gabriel Liljevall
Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder. Foto Gabriel Liljevall

– Regeringen kallar det här “flexibilitet” men vi ser redan hur alldeles för många människor fastnar i dyra och otrygga andrahandslösningar. Regeringens förslag riskerar att göra den utvecklingen till norm snarare än undantag. Man gör det enklare att tjäna pengar på bostäder, men svårare att få ett tryggt hem, säger Marie Linder, förbundsordförande Hyresgästföreningen. 

Lagförslaget riskerar att driva på utvecklingen mot en större och mer oreglerad andrahandsmarknad där fler bostäder används som investeringsobjekt i stället för långsiktiga hem. I storstäderna syns redan konsekvenserna i form av dyra företagslägenheter och uthyrning via flera mellanled och bostadsrätter som köps i rena spekulationssyften. När flera aktörer ska tjäna pengar på samma bostad läggs påslag på påslag, och i slutändan är det hyresgästen som får betala notan.  

– Det finns inga belägg för att detta faktiskt leder till fler bostäder. Det gör det bara dyrare att bo och ännu mer lönsamt att hyra ut de bostäder som redan finns. Sverige behöver fler trygga bostäder med hyror som människor har råd med. Riksdagen borde ta sitt ansvar för hyresgästerna och rösta nej. Det här lagförslaget är inte bra. Regeringen behöver göra om och göra rätt, säger Marie Linder.

Kontakter

Om oss

Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.

Följ Hyresgästföreningen Riksförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Riksförbundet

Svenska hyresmodellen lyfts i FN: ”Bostaden är inte vilken vara som helst”13.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Den svenska modellen på hyresmarknaden står i fokus när Hyresgästföreningens förbundschef Erik Elmgren talar vid ett FN-möte i Genève den 14 oktober. Till mötet samlas representanter från regeringar, EU och internationella organisationer för att bland annat diskutera bostadsfrågan. Erik Elmgren kommer att lyfta hur kollektiva hyresförhandlingar, bruksvärdessystemet och en stark allmännytta kan ge hyresgäster trygghet och skydda mot att bostadsbrist driver upp hyrorna.

Internationella hyresgästdagen: Hyresgäster organiserar sig i bostadskrisens Europa5.10.2026 07:01:23 CEST | Pressmeddelande

Den 5 oktober uppmärksammas internationella hyresgästdagen. I Europa har stigande hyror och bostadsbrist fått människor att gå ut och demonstrera. I september demonstrerade tusentals människor mot höga hyror i Berlin. Tiotusentals Madridbor protesterade mot att den 87-åriga hyresgästen Maricarmen Abascal vräktes från den lägenhet där hon bott i mer än 70 år. Utvecklingen belyser behovet av bättre boendevillkor och starkare rättigheter för hyresgäster.

Skilsmässomånaden är här. Jakten på bostad tuff för separerande par2.10.2026 13:04:00 CEST | Pressmeddelande

Oktober är en av årets stora skilsmässomånader. När relationen tar slut blir bostaden ofta en av de svåraste frågorna att lösa. Hyresgästföreningen uppmanar fler att prata om boendet medan relationen fortfarande är bra och att inte fatta för snabba beslut när separationen väl är ett faktum. Samtidigt behöver samhället göra mer för att hjälpa dem som är mest utsatta i en separation att få ett tryggt boende.

Nya SCB-siffror: Fjärde året med stora hyreshöjningar – nu måste trenden brytas2.10.2026 08:29:27 CEST | Pressmeddelande

Hyrorna i Sverige har ökat med 3,3 procent det senaste året enligt nya siffror från SCB. En genomsnittlig trerumslägenhet kostar nu 9 528 kronor i månaden. Efter flera år av historiskt stora hyreshöjningar menar Hyresgästföreningen att utvecklingen måste brytas. Hyresgästerna har redan tagit en oproportionerligt stor del av kostnadskrisen och nu måste hyreshöjningarna tillbaka till betydligt lägre nivåer.

Hyresgästföreningen sågar första besluten från oberoende skiljeman: ”Systemet måste göras om”25.9.2026 11:07:00 CEST | Pressmeddelande

Oberoende skiljeman rekommenderar hyreshöjningar på i snitt 2,84 procent i 17 svenska kommuner och berör 8 590 lägenheter. Hyresgästföreningen riktar skarp kritik mot beslutet som helt bortser från vad årets ekonomiska underlag motiverar. Om systemet med oberoende skiljeman år efter år överutnyttjats av Fastighetsägarna för att slippa förhandlingsbordet och pressa fram högre hyror, då måste det göras om från grunden menar Hyresgästföreningen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye