Avrådan från att äta fisk från Drevviken och Magelungen
20.5.2026 12:45:44 CEST | Stockholms stad | Pressmeddelande
Stockholms stad avråder från att äta egenfångad fisk från Drevviken och Magelungen på grund av höga halter av PFAS. För Drevviken är det en skärpning sedan tidigare rekommendationer. Flera andra sjöar har däremot fått vissa lättnader. Rekommendationerna gäller tills vidare.

– De mängder PFAS vi får i oss genom att äta fisk från stadens sjöar orsakar inte akuta hälsoproblem, men ämnena lagras länge i kroppen. Det är därför viktigt att begränsa, eller avstå från, att regelbundet äta fisk som man vet innehåller höga halter av PFAS. Eftersom höga halter av ämnet PFOS har uppmätts i fisk från de utpekade sjöarna har vi tagit fram särskilda kostrekommendationer, säger Maria Pettersson, projektledare på Miljöförvaltningen i Stockholms stad.
För Magelungen och Drevviken avråds allmänheten helt från att äta egenfångad fisk. För Drevviken är det en skärpning av tidigare rekommendationer. Halterna är inte lika höga som i Magelungen men enligt Livsmedelsverket bör hänsyn tas till att det en populär fiskesjö.
För Brunnsviken, Ulvsundasjön, Riddarfjärden, Årstaviken, Görväln, Flaten, Trekanten och Sicklasjön lättas rekommendationerna upp. Barn, ungdomar, gravida, ammande och de som vill bli gravida i framtiden bör, precis som tidigare, inte äta fisk från de här sjöarna mer än 2-3 gånger per år. Övriga bör inte äta oftare än en gång i veckan. Lättnaden beror på att halterna av PFAS-ämnen i fisken har gått ner.
För Fiskarfjärden, som helt saknat rekommendationer tidigare, gäller samma rekommendationer som ovan.
De särskilda kostråden innebär inte något förbud mot att fiska.
– Fiskarnas ätbarhet är som ett kvitto på hur våra sjöar mår. Kostråden för fisken i flera av våra vatten har nu lättats upp vilket är glädjande. Samtidigt visar det nya mer restriktiva rådet för Drevviken att vi måste fortsätta arbeta hårt för renare och friskare vatten, säger Åsa Lindhagen (MP) klimat- och miljöborgarråd.
Undersökning av fisken
Stockholms stad övervakar sedan länge vattenkvaliteten i stadens sjöar, vattendrag och kustvatten. En del av arbetet är att regelbundet genomföra mätningar av halter av PFAS i fisk. Resultaten visar att det finns problem med förhöjda halter PFAS generellt i Stockholms vattenförekomster, och särskilt i Magelungen.
Sänkta riktvärden för PFAS
Den europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (EFSA) sänkte 2020 kraftigt det hälsobaserade riktvärdet för det tolererbara veckointaget av PFAS. Det finns idag inga kostrelaterade gränsvärden för PFAS i fisk. I avvaktan på den risk- och nyttovärdering av fisk som EFSA fått i uppdrag av EU-kommissionen att göra har Livsmedelsverket tagit fram tillfälliga rekommendationer för egenfångad fisk.
Särskilda kostrekommendationer
Miljöförvaltningen har i samråd med Livsmedelsverket tagit fram förslag på uppdaterade särskilda kostrekommendationer för egenfångad fisk inom Stockholms stad. De första kostrekommendationerna togs fram i samråd med Livsmedelsverket 2022.
Fakta
PFAS (poly- och perfluorerade alkylsubstanser) är ett samlingsnamn för en stor grupp ämnen. De förekommer inte naturligt, utan började framställas i mitten av 1900-talet på grund av sina speciella kemiska egenskaper. De största källorna till PFAS i mat är enligt EFSA dricksvatten, fisk, frukt och ägg. Flera PFAS-ämnen har förbjudits men många finns kvar i miljön långt efter att de slutat användas. PFOS är det ämne i PFAS-gruppen som förekommer i högst halt i fisk.
Kontakter
Maria Pettersson, projektledare, miljöförvaltningen
+46(0)8-508 28 834, maria.pettersson@stockholm.se
MiljöförvaltningenLovisa Grimsell, presskontaktKommunikationsavdelningen
Den yttre och inre miljön i Stockholms stad, livsmedelshantering, inomhusmiljö, miljöfarliga verksamheter, till exempel industrier, kemikalieanvändning, luftövervakning, bullerfrågor bevakning av miljöaspekter i stadens planer för byggande och trafikleder.
Länkar
I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Stockholms stad är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Tidiga insatser gör skillnad – stärkt samverkan för barn och unga i Hässelby-Vällingby7.7.2026 08:32:03 CEST | Pressmeddelande
Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning arbetar sedan hösten 2025 enligt SSPF-modellen – ett strukturerat samarbete mellan skola, socialtjänst, polis och fritid. Syftet är att förebygga brott och ge tidigt stöd till barn och unga som riskerar att hamna i kriminalitet.
Fotbollsfesten fortsätter på Stadion26.6.2026 15:23:05 CEST | Pressmeddelande
Stockholms fotbollsfeber fortsätter. Efter det stora publikintresset under Sveriges VM-matcher bjuder Stockholms stad nu in till storbildsvisning av Sveriges sextondelsfinal på Stadion, där stockholmare kan samlas för att heja fram det svenska landslaget.
Preliminära siffror: Rekordbetyg för Stockholms niondeklassare24.6.2026 09:25:41 CEST | Pressmeddelande
De preliminära betygsresultaten för eleverna i årskurs 9 i Stockholms stads kommunala skolor har förbättrats jämfört med tidigare år. 88,6 procent av eleverna som nyligen gick ut årskurs 9 har behörighet till gymnasiet. Motsvarande siffra vid samma tid förra året var 87,3 procent. Behörigheten har inte varit så här hög sedan nuvarande betygssystem infördes.
Historisk brandstation rustad för framtiden18.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 17 juni hissades flaggan återigen vid Kungsholmens brandstation efter cirka två års renovering. Storstockholms brandförsvars historiska brandstation vid Hantverkargatan har moderniserats för en mer effektiv räddningstjänst.
Nu är Stockholms nya bastu Hornstullsbastun invigd18.6.2026 10:10:03 CEST | Pressmeddelande
En ny bastu på en plats som bjuder på sol, vind och vatten – på onsdagen invigdes Hornstullsbastun på den plats där Liljeholmsbadet tidigare låg. Besökare kunde ta del av musik, tal, bandklippning och visning av bastun.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum