De kan börja ladda för Birmingham – "Ska göra vårt bästa EM i modern tid"
22.5.2026 10:18:12 CEST | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande
Den 10–16 augusti avgörs Friidrotts-EM och i dag presenterar förbundskapten Kajsa Bergqvist de första 17 namnen i truppen. "Många fler kommer naturligtvis att tillkomma, men det här gänget kan jag redan nu ge grönt ljus så att de kan lägga upp förberedelserna på bästa sätt", säger Bergqvist, som har en mycket hög målsättning inför mästerskapet: "Vi ska göra vårt bästa EM i modern tid."
Kvalperioden inför EM i Birmingham sträcker sig fram till den 26 juli och därefter kommer Sveriges slutgiltiga EM-trupp att presenteras. Till Rom 2024 skickades 56 blågula aktiva och gissningsvis landar det i trakterna av det även i år.
– Men det är egentligen lite för tidigt att säga allt för mycket om truppens storlek. Vi vet ännu inte hur det blir med eventuella stafettlag eller hur det blir med lag i maratonloppen. Och sedan beror det ju på hur våra aktiva levererar under sommaren. Bilden kommer att klarna efterhand, säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Inför de första uttagningarna har landslagsledningen valt att helt bortse från sex grenar med hård inhemsk konkurrens där framtiden måste få utvisa vilka aktiva som tas ut. Dessa grenar är följande: 1500 meter kvinnor, längd kvinnor, diskus kvinnor (undantaget Vanessa Kamga), slägga kvinnor, 200 meter män och 3000 meter hinder män.
– I de här grenarna finns aktiva som klarat European Athletics direktkvalgräns alternativt de svenska nomineringsgränserna, men i och med att den inhemska konkurrensen är så hård inom grenarna har vi sagt att vi vill avvakta en stund med att nominera. Vi vill se hur säsongen utvecklar sig helt enkelt, innan vi avgör vilka som är aktuella, säger Kajsa Bergqvist.
De 17 namn som i dag presenteras är aktiva som dels sagt att de satsar mot EM, dels har klarat European Athletics direktkvalgräns (och de – Vanessa Kamga undantagen – tävlar inte heller i de nyss nämnda grenarna med extra hård inhemsk konkurrens).
Följande är nominerade för EM, förutsatt att de är friska och i god form i slutet av sommaren:
KVINNOR
Julia Henriksson, 200 meter
Sarah Lahti, 5000 meter
Louise Ekman, höjdhopp
Fanny Roos, kula
Axelina Johansson, kula
Vanessa Kamga, diskus
MÄN
Andreas Kramer, 800 meter
Samuel Pihlström, 1500 meter
Andreas Almgren, 10 000 meter
Suldan Hassan, maraton
Ebba Tulu Chala, maraton
Oskar Edlund, 400 m häck
Armand Duplantis, stavhopp
Thobias Montler, längdhopp
Wictor Petersson, kula
Daniel Ståhl, diskus
Perseus Karlström, gång
Generellt är Kajsa Bergqvist mycket nöjd med säsongsstarten:
– Säsongen är inte gammal men vi har redan sett massvis med svenska topprestationer. Mycket kan hända fram till EM, men vi har en sådan kvalitet i truppen att jag är trygg i att vi kommer att resa till Birmingham med ett väldigt starkt lag. Målsättningen är att vi ska göra vårt bästa EM i modern tid.
Här hittar du mästerskapets hemsida samt rankinglistorna på Road to Birmingham.
Här hittar du vår uttagningssida med mer information om de svenska uttagningarna.
Kontakter
Mathias KarlssonKommunikationschef
Tel:0709894832mathias.karlsson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Tre häftiga Folksam Grand Prix-galor i sommar19.5.2026 16:35:07 CEST | Pressmeddelande
Snart går startskottet för Folksam Grand Prix 2026. Tävlingsserien har premiär den 14 juni i Sollentuna och under tisdagen fick media chansen att prata med arrangörer och aktiva om den och de två följande tävlingarna, i Karlstad den 8 juli och Göteborg den 24 augusti.
Svenskt rekord av Axelina Johansson – "Något slags glädjerus"16.5.2026 22:38:42 CEST | Pressmeddelande
Axelina Johansson infriade favoritskapet på Big Ten Championships i Lincoln, Nebraska. Samtidigt vässade hon det svensk rekordet – två gånger om. Johanssons segerresultat mätte hela 19.97. "Sista stöten för laget här i Nebraska, det blev en otrolig adrenalinboost", berättar Axelina.
Träffa stjärnorna inför Folksam GP-sommaren!12.5.2026 09:59:44 CEST | Pressinbjudan
Pressinbjudan från Svenska Friidrottsförbundet: Utomhussäsongen har precis rullat igång och vi står inför en spännande och fullmatad friidrottssommar. Tisdagen 19 maj bjuder vi in till en pressträff där sommarens Folksam Grand Prix-serie presenteras. På plats finns en rad svenska friidrottsstjärnor liksom förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Juniorrekord för Cernjul – sub 9 på 3000 meter ”Inte så chockad”9.5.2026 14:28:07 CEST | Pressmeddelande
Carmen Cernjul går från klarhet till klarhet. Spårvägenlöparen raderade under lördagen ett 53 år gammalt juniorrekord på 3000 meter när hon sprang under 9 minuter i Belfast. ”Formen säger att jag kan springa ännu snabbare”, säger hon.
I IF Kville lyfter unga och veteraner varandra8.5.2026 14:44:05 CEST | Pressmeddelande
Med fokus på social hållbarhet är IF Kville föreningen som tagit ungt ledarskap till nästa nivå. Den senaste satsningen kopplar samman ungdomar och en växande veteranverksamhet i föreningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum