Åklagarmyndigheten

Uppdaterat: En man begärs häktad för försök till mord i Älvsjö

25.5.2026 11:01:44 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela

Åklagaren har i dag begärt en man i 60-årsåldern häktad på sannolika skäl misstänkt för tre fall av försök till mord och grovt vapenbrott i Älvsjö i södra Stockholm den 23 maj. Pressmeddelandet har uppdaterats med tid för häktningsförhandling.

Den misstänkte mannen greps efter en skottlossning vid en villa på lördagen. Tre personer skottskadades och fick föras till sjukhus. En av personerna bedöms vara allvarligt skadad.

Målnummer i Södertörns tingsrätt: B 9377-26.

Häktningsförhandlingen hålls tisdag 26 maj kl. 13.30.

Kontakt

Kammaråklagare Gabriella Widstrand är tillgänglig för media i en halvtimme efter avslutad häktningsförhandling, 010-562 68 78.

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye