Immateriella tillgångar stärker möjligheterna att få kapital
26.5.2026 14:42:06 CEST | Patent- och registreringsverket | Pressmeddelande
Ny EUIPO-rapport: Svenska företag kunde låna 21 procent mer när immateriella tillgångar användes som säkerhet. Patent, varumärken, design och upphovsrätt ses dock fortfarande sällan som verktyg för tillväxt och finansiering för svenska företag. Det visar en ny europeisk rapport om finansiering säkrad med immateriella tillgångar.

Sverige är ett av världens mest innovativa länder och pekas ut av WIPO som det land som globalt investerar mest i immateriella tillgångar. Patent, varumärken, design och upphovsrätt ses dock fortfarande sällan som verktyg för tillväxt och finansiering för svenska företag. Det visar en ny rapport från EUIPO om immaterialrätts-baserad finansiering i Europa.
Rapporten visar bland annat att svenska företag kunde låna 21 procent mer när de använde patent som säkerhet. Samtidigt har många innovativa företag i Europa, där immateriella tillgångar ofta utgör en stor del av deras värde, svårt att få finansiering.
Branscher som är beroende av immateriella tillgångar står för nästan 48 procent av EU:s BNP och omkring 31 procent av sysselsättningen. Samtidigt uppskattas finansieringsgapet för EU:s små och medelstora företag till 365 miljarder euro per år.
Rapporten visar också att europeiska företag har betydligt svårare att få riskkapital än amerikanska konkurrenter. Justerat för BNP fick EU:s företag mellan 2021–2024 i genomsnitt 1,7 miljoner euro i riskkapital per miljard euro BNP, jämfört med 5,9 miljoner euro i USA.
Kunskap och synlighet centralt
En del av problemet är enligt rapporten att immateriella tillgångar ofta är osynliga i företagens ekonomiska redovisningar. Därför används de sällan som grund för lån, investeringar eller annan finansiering.
Rapporten pekar ut fem områden som avgörande för att stärka finansiering i Europa kopplad till immateriella tillgångar: att göra immateriella tillgångar mer synliga, skapa trovärdiga värderingar, göra det enklare att använda immateriella tillgångar vid utlåning, bygga bättre dataunderlag och stärka samverkan mellan myndigheter, finansiärer och marknadsaktörer.
– Kunskap om hantering av immateriella tillgångar är centralt för företag. Ett patent, ett varumärke eller en design kan vara avgörande för att attrahera investerare, få lån eller för ett företag att växa. Detta understryker vikten av PRV:s arbete med kunskapshöjning säger Anna Jardfelt, generaldirektör PRV.
Om rapporten
Rapporten IP-backed finance in Europe: State of Play and Future Perspectives är framtagen av EUIPO och analyserar hur immateriella tillgångar kan användas för att stärka finansieringen av innovativa företag i Europa. Sverige lyfts fram som nummer två i Global Innovation Index 2025, efter Schweiz och före USA. Sverige är också ett av få EU-länder som investerar mer än 3 procent av BNP i forskning och utveckling.
Nyckelord
Kontakter
Anna FanqvistTf presskontaktPatent- och registreringsverket, PRV
Tel:08-782 27 00press@prv.seOm Patent- och registreringsverket
PRV är Sveriges expertmyndighet inom patent, varumärkes- och designskydd. Vi hjälper företagare och innovatörer att registrera sina immateriella tillgångar för att på så sätt öka sin lönsamhet och tillväxt. Myndigheten har även ett uppdrag att öka kunskapen kring immateriella tillgångar för att öka Sveriges tillväxt, samt är tillsynsmyndighet över kollektiv förvaltning av upphovsrätt. PRV har ca 300 anställda med kontor i Stockholm och Söderhamn.
Följ Patent- och registreringsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Patent- och registreringsverket
Weeefiner vinner Nordic Innovation Award 202621.5.2026 15:33:55 CEST | Pressmeddelande
Det finländska företaget Weeefiner Oy tilldelas Nordic Innovation Award 2026 för sin teknik som gör det möjligt att återvinna värdefulla råvaror ur industriellt processvatten. Priset delades ut i Oslo den 21 maj 2026.
Nordic Innovation Award: Grale blir Sveriges bidrag 202627.4.2026 10:21:27 CEST | Pressmeddelande
Grale utses som den svenska vinnaren och Sveriges bidrag i Nordic Innovation Award 2026. Bolaget har utvecklat en banbrytande teknologi för växtbaserade alternativ till plast och visar hur immateriella rättigheter kan användas för att driva hållbar innovation.
Immateriella tillgångar allt viktigare inom idrotten24.4.2026 10:15:29 CEST | Pressmeddelande
När vi talar om svensk idrott talar vi gärna om medaljer, folkrörelse och talangutveckling. Men vi talar sällan om det dolda guldet som finansierar både bredd och elit: immateriella rättigheter. Och de blir allt viktigare. En ny rapport visar hur patent, varumärken och design inom idrott ökar mer än inom andra fält. På söndag den 26 april sätter internationella immaterialrättsdagen fokus på idrotten.
Trendbrott för patentansökningar12.3.2026 07:40:00 CET | Pressmeddelande
Antalet nationella patentansökningar till Patent- och registreringsverket (PRV) ökade med 13 procent under 2025. Inte sedan 2013 har PRV fått så många ansökningar. Vad som är orsakerna analyserar vi för närvarande, men det skulle kunna handla om ökad medvetenhet om patent, EU-bidrag, konjunktur och nya AI-verktyg.
Hur jämställt är innovationssystemet? Ny rapport inför Internationella kvinnodagen.5.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Inför Internationella kvinnodagen publicerar European Patent Office (EPO) en rapport som visar att skillnaderna mellan kvinnor och män inom innovation och patent är tydliga i hela Europa. Sverige är inget undantag – förra året var andelen patentansökningar med minst en kvinnlig uppfinnare 13,2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum