Borås tar hem Svepark-konferensen 2027
27.5.2026 07:48:22 CEST | Borås & Co | Pressmeddelande
Borås blir värdstad för Svepark-konferensen 2027, Sveriges ledande mötesplats för aktörer inom parkeringsbranschen. Konferensen arrangeras den 24 till 26 maj 2027 på Borås Kongress och väntas samla omkring 250 deltagare från hela landet.

Svepark samlar varje år fastighetsägare, kommuner, teknikleverantörer, mobilitetsföretag och beslutsfattare för att diskutera framtidens parkeringslösningar och hållbar stadsutveckling. Konferensen arrangeras av Svenska Parkeringsföreningen och är en central arena för kunskapsutbyte i branschen.
Lokal värd i Borås är Hanna Munde på Borås parkering.
– Det känns väldigt roligt att få välkomna Svepark till Borås. Konferensen är en viktig plattform för kunskapsutbyte och utveckling inom parkerings och mobilitetsområdet, och vi ser fram emot att visa upp det arbete som görs här, säger Hanna Munde, Borås Parkering.
Att konferensen förläggs till Borås innebär en möjlighet att både bidra till den nationella utvecklingen inom området och att stärka stadens attraktionskraft som mötesdestination.
– Att Svepark väljer Borås visar att vi är en attraktiv stad för nationella möten och kongresser. Här finns både engagemang, kompetens och infrastruktur för att skapa värdefulla möten, säger Anna Lilja, Borås & Co.
Kontakter
Anna LiljaAnsvarig Evenemang & MötenBorås & Co
Tel:073-432 75 06anna.lilja@boras.comHanna MundeVDBorås kommuns Parkerings AB
Tel:070-455 13 62hanna.munde@boras.seOm oss
Borås & Co är stadens destinationsbolag, samägt av Borås Stad och Borås Näringsliv Ekonomisk förening. Vi arbetar för att stärka Borås som en attraktiv, hållbar och konkurrenskraftig plats både för invånare och besökare. Genom strategisk samverkan utvecklar vi besöksnäringen, driver projekt och evenemang samt stärker Borås platsvarumärke och regionala tillväxt.
Ladda ner bilder från vår mediabank.
Följ Borås & Co
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Borås & Co
Företagarnas kongress i Borås samlar toppolitiker och företagare26.5.2026 07:56:29 CEST | Pressmeddelande
Den 28–29 maj arrangeras Företagarnas kongress i Borås. Under två dagar samlas företagare från hela Sverige tillsammans med flera av landets ledande politiker för att diskutera företagsklimat, tillväxt och framtida reformer.
Hög tid att säkra biljetter till Svensk Revyfestival med Revy-SM i Borås25.5.2026 08:12:02 CEST | Pressmeddelande
I augusti förvandlas Borås till Sveriges humorhuvudstad. Biljetterna till finalföreställningen av Svensk Revyfestival med Revy-SM på Borås Stadsteater går åt, och publiken kan förvänta sig en sprakande folkfest fylld av landets absolut bästa revynummer.
Hundparad först ut när ungas drömmar om Borås blir verklighet22.4.2026 13:15:42 CEST | Pressmeddelande
Nu tar arbetet med ungas drömmar om Borås nästa steg. Först ut bland de planerade aktiviteterna är en hundparad i city den 9 maj. Under året blir dessutom fler av ungdomarnas förslag från satsningen Unga drömmar verklighet i stadskärnan.
Nytt valborgsfirande i Borås9.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
I år får Borås ett nytt valborgsfirande i Stadsparken med tydligt fokus på studenter. Under dagen blir parken en samlingsplats med aktiviteter från lunchtid och vidare in på kvällen.
Så gick Borås Live 2026 – tusentals besökare under festivalen31.3.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fyra dagar med livemusik på tio scener runt om i centrala Borås lockade tusentals besökare när Borås Live-festivalen genomfördes i februari 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum