Linköpings kommun öppnar upp visselblåsarfunktionen för fler
27.5.2026 14:43:56 CEST | Linköpings kommun | Pressmeddelande
Den person som har uppgifter om brister i kommunens verksamhet, eller hos utförare som arbetar på uppdrag av Linköpings kommun, ska kunna lämna information utan att behöva kontakta kommunen. Där spelar visselblåsarfunktionen en viktig roll.
Visselblåsarfunktionen riktar sig i första hand till medarbetare inom kommunkoncernen och hos de privata utförare som arbetar på uppdrag av Linköpings kommun. Nu öppnar kommunen även upp för anhöriga och brukare att använda sig av funktionen för att lämna information.
– Vi har fått till oss att det finns personer som vill berätta om oegentligheter kopplat till Attendo-ärendet, men som vill vara säkra på att vara helt anonyma. Då har vi bestämt oss för att bredda vem som kan kontakta vår visselblåsarfunktion, säger Jonatan Hermansson (S), ordförande i Vård- och äldreomsorgsnämnden.
Visselblåsarfunktionen hanteras av en advokatbyrå, på uppdrag av Linköpings kommun. Här finns mer om hur det fungerar: https://www.linkoping.se/kommun-och-politik/overklaga-beslut-rattssakerhet/visselblasarfunktion
Kontakter
Jonatan Hermansson (S)Ordförande i vård- och äldreomsorgsnämnden
Tel:072-467 69 11jonatan.hermansson@linkoping.seLinköping är Sveriges femte största kommun och en av de mest expansiva, med cirka 170 000 invånare. Under devisen "Linköping - där idéer blir verklighet" fortsätter staden att växa och attrahera nya invånare och verksamheter. Linköpings universitet är ett av landets högst rankade och universitetssjukhuset utför specialistsjukvård på både regional och nationell nivå. I Linköping finns många småföretag, flera stora ledande teknikföretag med utvecklingskraft samt skarpa start-ups som tillför spets och nytänkande.
Följ Linköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun
Ny rapport: AI-mätningar banar väg för effektivare användning av idrottshallar i Linköping30.6.2026 11:02:00 CEST | Pressmeddelande
En ny forskningsrapport från Linköpings universitet visar på en betydande skillnad mellan bokade och utnyttjade tider i kommunens idrottshallar. Nu använder Linköpings kommun insikterna för att optimera användningen, frigöra fler tider och stärka dialogen med föreningslivet.
Kommunens ordningsvakter tillåts nu patrullera i ett utvidgat område25.6.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan tidigare finns kommunens ordningsvakter i bland annat centrala stadskärnan, ett område som nu utökas till att omfatta en större del av Linköpings tätort . Det skapar större flexibilitet och möjlighet för ordningsvakterna att röra sig mellan stadsdelar och fokusera resurser där behoven är som störst.
Hon blir ny biträdande kommundirektör23.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en omfattande rekryteringsprocess står det nu klart att Maria Fredriksson börjar den 1 december som biträdande kommundirektör i Linköpings kommun. Maria Fredriksson har varit kommundirektör i Söderköpings kommun sedan 2020, efter att ha verkat som ekonomidirektör under sitt första år i kommunen.
Rekordfå placeringar på HVB-hem23.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Genom ett ökat fokus på insatser på hemmaplan har Linköpings kommun lyckats minska antalet HVB-placeringar. Det innebär framför allt färre tvingande insatser för barn och unga men också minskade kostnader för kommunen, resurser som istället kan användas till att förstärka arbetet med förebyggande insatser.
Ny räddningsstation i Ljungsbro18.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det första spadtaget för den nya räddningsstationen i Ljungsbro taget. Räddningsstationen ska ersätta den nuvarande brandstationen och är viktig för att stärka beredskapen i Ljungsbro med omnejd.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum