HSB Living Lab firar 10 år av vattenforskning i Göteborg
28.5.2026 07:30:00 CEST | HSB Regionalt | Pressmeddelande
HSB Living Lab markerar nu ett decennium av forskning och innovation inom hållbar vattenanvändning i bostäder. Närmare 40 forskningsprojekt har genomförts i den unika forskningsarenan i Göteborg, där tekniska lösningar och beteendeförändringar har undersökts i en verklig boendemiljö. Nu summerar man de tio åren genom att dela med sig av de unika insikterna; genom en halvdag om vatten – och utgivningen av en bok på ämnet.

HSB Living Lab i Göteborg har etablerat sig som en unik testbädd för att utveckla framtidens hållbara boende. Ett återkommande forskningstema har varit vatten. Totalt har närmare 40 vattenrelaterade forskningsprojekt genomförts i labbet, med fokus på allt från vardaglig vattenbesparing till avancerade system för återvinning av gråvatten och energieffektiva installationer.
Nu har HSB Living Lab samlat insikterna kopplade till vatten. Under en heldag i maj vigdes labbet åt kunskapsdelning med insikterna från tio år av forskning. På plats var forskare, företag och andra aktörer från många av de vattenrelaterade projekten som genomförts. Även om man på ett sätt blickar bakåt, är målet framåtsyftande:
– Vattenfrågan är otroligt viktig, och den kommer att bli ännu mer central framöver när vi behöver anpassa oss till mer extrema väderförhållanden. Därför behöver vi fortsätta testa och utveckla lösningar som gör våra bostäder mer resurseffektiva och rustar oss för framtiden, säger Emma Sarin, projektchef för HSB Living Lab.
Innovationer testade i verkliga hem
Bland de projekt som genomförts i HSB Living Lab finns flera exempel på hur både vatten- och energianvändning kan effektiviseras i bostäder genom lösningar som testats direkt i boendemiljö. Ett av dessa är Drop it, som drivits av RISE i samarbete med bland andra Chalmers Tekniska Högskola och IKEA. Här har fokus legat på hur kombinationen av ny teknik och beteendeförändringar kan bidra till att minska hushållens vattenanvändning i vardagen.
Utöver beteendefokuserade lösningar har även tekniska innovationer för energieffektivisering testats i samma miljö. Ett exempel är företaget Enduce, som har utvecklat energibesparande golvbrunnar. Dessa har installerats i lägenheterna i HSB Living Lab och visat hur värmen i duschvattnet kan tas tillvara för att minska energianvändningen för tappvarmvatten med upp till 75 procent i fastigheten.
Insikter sammanfattas i bok
För att knyta samman ett decennium av vattenforskning har Chalmersforskaren Jesper Knutsson – som varit engagerad i HSB Living Lab sedan starten – författat boken “Ten Years of Water-Related Innovation in a Habitation Living Lab”. I den summerar han insikterna inom alla de projekt som utförts på labbet.
– Det här är tio år av forskning som har gett oss unika insikter om vattenanvändning i vanliga boendemiljöer. Vilken teknik som fungerar, hur våra beteenden kring vattenanvändning ser ut. Men framför allt: hur vi kan ställa om till ett mer medvetet sätt att leva och konsumera, säger Jesper Knutsson, forskare vid avdelningen vatten, miljö och teknik på Chalmers.
Kontakter
Jens HolmbergPressansvarigHSB Göteborg och HSB Malmö
Tel:070-721 50 11jens.holmberg@hsb.seBilder

Följ HSB Regionalt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HSB Regionalt
HSB Skåne och Skanska utvecklar framtidens hållbara boende28.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
HSB Skåne har valt att i nära samverkan med Skanska uppföra Living Lab Lund, HSB Skåne Future i Brunnshög, ett boende där människors vardag står i centrum för utvecklingen av morgondagens hem.
HSB och Hanssons Hus (H2) satsar gemensamt i Täby27.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om två år ska ett nytt bostadskvarter stå klart i östra Roslags-Näsby. Inom planområdet Sågtorp 2 kommer HSB Bostad bygga bostadsrätter och Hanssons Hus (H2) hyresrätter. Även studentbostäder planeras att uppföras. HSB har avyttrat del av fastigheten till H2.
Nu kan du bygga och bo tillsammans med dina grannar – HSB Göteborg och Siegel sjösätter byggemenskap i Kålltorp22.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
HSB Göteborg och Siegel bildar nu ett gemensamt bolag för att genomföra byggemenskapen Brf Hackspett i Östra Kålltorp. Upplägget innebär att de framtida boende är med och påverkar utformningen av både sina egna bostäder och husets gemensamma miljöer efter eget huvud.
HSB Skåne vinner Fastigopriset 2026 för modigt och tillitsbase-rat ledarskap20.5.2026 15:20:00 CEST | Pressmeddelande
HSB Skåne har tilldelats Fastigopriset 2026 inom årets tema Ledarskap med mod och tillit i kategorin 51 anställda och fler. Genom priset lyfts HSB Skånes långsiktiga arbete, med att utveckla en kultur där öppenhet, ansvarstagande och lärande står i centrum, fram.
HSB förvärvar mark i centrala Vellinge – planerar 70 nya bostäder20.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
HSB förvärvar två fastigheter i centrala Vellinge från Svenska Foder. Förvärvet möjliggör utveckling av cirka 70 nya bostäder. Området ingår i Vellinge kommuns satsning på att utveckla norra centrum till en ny attraktiv och levande stadsdel.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum