Norrköpings kommun

Förebyggande åtgärder i Trygghetspaketets andra steg

29.5.2026 15:22:42 CEST | Norrköpings kommun | Pressmeddelande

Dela

I dag, fredag 29 maj, presenterades den andra delen i trygghetspaket för Norrköping där satsningar på förebyggande åtgärder riktade mot barn och unga är i fokus. En handlingsplan ska tas fram för att förhindra rekrytering av barn till kriminella nätverk och studiemotiverande arbetslivsorientering, så kallade SAO-jobb, införs. Sammanlagt satsas nu 20 miljoner kronor i det här steget på det trygghetsfrämjande arbetet.

Från vänster: Alex Nejdemo (L), Christian Widlund (C), Robert Nordman (MP), Olle Vikmång (S), Nicklas Lundström (V), Tomas Tekmen (KD) och Christopher Jarnvall (SD).
Från vänster: Alex Nejdemo (L), Christian Widlund (C), Robert Nordman (MP), Olle Vikmång (S), Nicklas Lundström (V), Tomas Tekmen (KD) och Christopher Jarnvall (SD).

– SAO-jobb har testats på flera håll i landet med goda resultat och vi tror på modellen. Det handlar om att skola och arbetsgivare samverkar för att elever i årskurs 8, inom ramen för sin skolgång, kan ha ett meningsfullt och utvecklande arbete två timmar per vecka och med lön under ett år. Det skapar värdefulla kontakter och en väg in i arbetslivet, säger Olle Vikmång (S), kommunstyrelsens ordförande.

Andra förebyggande åtgärder handlar om att utöka de skolsociala teamen till årskurs 4–6 (i dag riktar de sig endast mot årskurs 7–9) och en utökning av förebyggarteamet inom socialkontoret. Samtidigt görs också en större satsning på bättre samverkan med civilsamhället med fokus  på nattvandrare, jourer och idéburna organisationer. 

Del två av Trygghetspaketet innehåller även mer brottspreventiva åtgärder. Ytterligare satsningar görs på att motverka välfärdsbrott med fokus på kommunens upphandlingar. En särskild satsning går också till att säkerställa ett bättre informationsutbyte mellan socialtjänst och HVB, SIS och polisen. 

I samband med Trygghetspaketet formuleras också två uppdrag. 

– Vi ger kommundirektören i uppdrag att ta fram en kommungemensam handlingsplan mot rekrytering av barn till kriminella nätverk och vi ger utbildningsnämnden i uppdrag att utreda behov av och ta fram rutiner för utökad tid i förskolan för särskilt utsatta barn, säger Olle Vikmång.

Tidigare åtgärder som tagits fram efter samtal mellan de olika partierna i Norrköping är exempelvis fler kameror och fler kommunala ordningsvakter. 

Förslagen på satsningar i steg två är följande:

  • Skolsociala team årskurs 4–6 (5  miljoner kronor )

  • SAO-jobb (3 miljoner kronor)

  • Utökning förebyggarteamet inom socialkontoret (3 miljoner kronor) 

  • Samverkan civilsamhälle  (6 miljoner kronor) 

  • Motverka välfärdsbrott  (2 miljoner kronor)

  • Bättre informationsutbyte mellan socialtjänst, HVB, SIS och polis (1 miljon kronor)

Kontakt:
Olle Vikmång (S) 
Titel: kommunstyrelsens ordförande
Telefon: 0706-87 15 38

______________________________________________________________________________________________
Avsändare: 
Lana Brunell, pressansvarig
Telefon: 0730-20 17 18

Linda Månzén, pressansvarig
Telefon: 0725-84 72 15

Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare och drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping. 

Följ Norrköpings kommun

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye