UL-kampanj för att öka användningen av bälte på buss

29.5.2026 08:04:29 CEST | Trafik och samhälle | Pressmeddelande

Dela

För att öka tryggheten för alla som reser med regionbussarna startar UL en kampanj för att fler ska använda bälte ombord. Idag är det endast 26,8 procent som använder bälte, trots att det är lag på att använda bälte ombord på bussar där det finns bälte installerat. Kampanjen inleds 1 juni och genomförs tillsammans med Keolis och Gamla Uppsala buss.

För att öka säkerheten ombord på regionbussarna startar UL en kampanj för att fler ska använda bälte ombord. Foto: Region Uppsala
För att öka säkerheten ombord på regionbussarna startar UL en kampanj för att fler ska använda bälte ombord. Foto: Region Uppsala

Lagen om bältesanvändning i bussar infördes 1999 och sedan 2004 ska alla bussar vara utrustade med bälten. Stadstrafik är undantagen, eftersom den kör inom tätbebyggt område och i lägre hastigheter. Vid en poliskontroll kan de som inte använder bälte tilldelas böter på 1500 kronor.

-Många känner inte till att det är ett lagkrav och att man kan få böter om man inte använder bälte. Men framför allt är det en säkerhetsfråga, du sitter säkrare och risken att skada dig själv eller andra vid en krock eller inbromsning minskar om man använder bältet, säger Jenny Lundström (MP), ordförande i trafik- och samhällsutvecklingsnämnden, region Uppsala.

En enkel handling som gör stor skillnad
Den vanligaste orsaken till personskador i buss är fallolyckor. Utan bälte finns det en risk att kastas runt i bussen eller slungas ut – med allvarliga skador som följd. Det är därför viktigt att sitta ner och använda bälte när det är möjligt. Vid 80 km/tim kan en obältad person väga 3–4 ton i krockögonblicket. Vid en frontalkrock i 70 km/tim motsvarar kraften ett fall från sjätte våningen. Att använda bälte är en liten insats som gör stor skillnad.

Sitt ner när det går – och ge plats åt andra
Som en del av kampanjen vill UL även uppmana resenärer att sitta ner när det finns lediga platser.

- För att resandet ska bli tryggt behöver vi alla hjälpas åt. I den här satsningen samarbetar vi med våra trafikföretag, men vi behöver också att resenärerna är med och bidrar. Vi vill att det ska vara en självklarhet att använda bälte, precis som när man åker bil, säger Amelie Propst, avdelningschef Styrning och utveckling, Region Uppsala.

De som står riskerar i större utsträckning att skada sig själv eller skada andra vid en olycka eller häftig inbromsning. Därför ska man inte placera väskor eller annat på ett säte, utan ha dem i knät eller på golvet så att fler kan sitta ner.

-Det är många barn och skolungdomar som åker med våra regionbussar och vissa ungdomar väljer att stå i stället för att sätta sig bredvid någon. Det kan vara svårt för ett barn att be en vuxen att ta bort väskan, så att de kan sitta. Vuxna behöver föregå med gott exempel, sitta ner och använda bälte och ta ansvar för att hjälpa till så att så många som möjligt får en sittplats, säger Amelie Propst,

Kampanjen inleds på måndag 1 juni och på eftermiddagen kommer representanter för UL och bussbolagen finnas på plats på Uppsala C för att ge information om vikten av att använda bälte.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Följ Trafik och samhälle

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Trafik och samhälle

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye