PwC

Kraftig ökning av ransomware‑attacker

13.4.2026 06:00:00 CEST | PwC | Pressmeddelande

Dela

Det blir nu allt vanligare med så kallade ransomware‑attacker, där filer eller system blir låsta och därmed otillgängliga för användaren. Enligt en ny global rapport från PwC ökade antalet organisationer som utsattes för dessa attacker med över 50 procent mellan 2024 och 2025. Rapporten visar också på en växande kommersiell marknad för cyberbrottslighet.

Matt Carey foto PwC

PwC:s nya kartläggning visar att så många som 7 635 organisationer globalt drabbades av ransomware under 2025, vilket kan jämföras med 4 837 året innan. En dramatisk ökning som visar på en negativ utveckling när det gäller cybersäkerheten i samhället.

– Ransomware är ett affärskritiskt hot som påverkar hela organisationens motståndskraft. Ökningen mellan 2024 och 2025 visar hur snabbt angripare anpassar sig, och hur sårbara många verksamheter är, menar Matt Carey som är ansvarig för PwC:s Threat Intelligence-avdelning i Europa och Mellanöstern.

Kommersialiserade attacker på frammarsch

Bakom ökningen ligger allt mer skiftande motiv och en allt mer kommersiell struktur för cyberbrottslighet. Särskilt utmärkande är framväxten av så kallad ransomware‑as‑a‑service, där färdiga verktyg och tjänster kan beställas. Resultatet av den här utvecklingen är att fler aktörer kan genomföra avancerade attacker och med större omfattning.

– Ransomware har blivit mindre kostsamt och mer tillgängligt för angripare. Det här sänker trösklarna och driver upp omfattningen av attackerna. Samtidigt ser vi att attackerna blir mer sofistikerade, och därmed svårare att upptäcka och stoppa, konstaterar Matt Carey.

Identitet och AI driver utvecklingen

Rapporten visar också att så kallade identitetsbaserade intrång blir allt vanligare. Ett enda hackat konto kan ge angripare total tillgång till verksamhetskritiska miljöer, och resultaten visar här att social manipulation och relationsbaserade intrång används i allt större utsträckning. Utvecklingen av AI möjliggör även snabbare och mer kraftfulla attacker, vilket minskar organisationernas handlingsutrymme.

– Vi bedömer att ransomware‑hoten kommer att fortsätta öka under 2026, både i omfattning och komplexitet. Organisationer måste därför prioritera identitetsskydd och stärkt molnsäkerhet. Sist men inte minst handlar det om också om att säkerställa att cyberrisker hanteras på lednings‑ och styrelsenivå, avslutar Matt Carey.

Om rapporten

Syftet med PwC:s rapport Annual Threat Dynamics 2026, är att sammanställa information och trender för att på så sätt skapa framåtblickande insikter om cyberhot. Med detta som utgångspunkt kan organisationer förbättra medvetenheten och stärka den framtida motståndskraften. Rapporten baseras på analyser som genomförts under 2025 och början av 2026, både från direkt insamling och i nära samarbete med PwC:s globala team för incidenthantering, säkerhetstjänster och säkerhetsrådgivning.

Ta del av den nya rapporten "Annual Threat Dynamics 2026: Cyber threats in motion": https://www.pwc.com/gx/en/issues/cybersecurity/cyber-threat-intelligence/annual-threat-dynamics.html

Läs mer om Threat Intelligence: https://www.pwc.se/sv/cyber-security/threat-intelligence.html

För mer information:

Jenny Lilljeqvist, presschef, PwC Sverige

jenny.lilljeqvist@pwc.com

070-818 82 55

Om PwC

På PwC hjälper vi våra kunder att bygga förtroende och ställa om sin verksamhet för att öka konkurrenskraften. Vi är ledande inom skatt, revision och rådgivning och är en del av ett globalt nätverk med 364 000 medarbetare i 136 länder. Genom att kombinera vår expertis och erfarenhet med den senaste tekniken, hjälper vi våra kunder att bli effektivare, anpassa sig till förändringar och alltid ligga steget före.

PwC Sverige är en självständig och oberoende juridisk enhet med drygt 3000 medarbetare runt om i landet. Vill du veta mer om PwC? Besök oss på pwc.se eller LinkedIn.

Bilder

Om PwC Sverige

På PwC hjälper vi våra kunder att bygga förtroende och ställa om sin verksamhet för att öka konkurrenskraften. Vi är ledande inom skatt, revision och rådgivning och är en del av ett globalt nätverk med 364 000 medarbetare i 136 länder. Genom att kombinera vår expertis och erfarenhet med den senaste tekniken, hjälper vi våra kunder att bli effektivare, anpassa sig till förändringar och alltid ligga steget före. 
 
PwC Sverige är en självständig och oberoende juridisk enhet med drygt 3000 medarbetare runt om i landet. Vill du veta mer om PwC? Besök oss på pwc.se eller LinkedIn.

Följ PwC

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från PwC

Ny rapport visar: Svårt att leva upp till nya penningtvättsregler22.5.2026 08:34:02 CEST | Pressmeddelande

Bara en tredjedel av EU:s finansiella institutioner menar att de kommer att vara redo när unionens nya AML‑regler börjar gälla i juli 2027. Dessutom förväntar sig många av aktörerna både operativa problem och ökade kostnader i samband med förändringen. Det här visar en ny undersökning från PwC, där banker, försäkringsbolag och andra finansiella aktörer från Europa, Mellanöstern och Afrika har medverkat.

Försvarsanläggningar ger kraftig tillväxt inom infrastruktur8.5.2026 05:00:00 CEST | Pressmeddelande

Det geopolitiska världsläget ger nu allt större avtryck inom infrastrukturområdet. Enligt en ny rapport från PwC, väntas globala försvarsinvesteringar i fysisk infrastruktur som militära anläggningar, transportnätverk och energilager mer än fördubblas fram till 2050. Men även om det storsatsas inom försvarsområdet, finns det tydliga utmaningar. Rapporten visar nämligen på att Sverige har ett omfattande investeringsgap fram till 2050 när det gäller infrastruktur.

Bara en av tio kapitalförvaltare lyckas kombinera en stark affärsmodell med teknikskifte29.4.2026 05:30:00 CEST | Pressmeddelande

Den globala kapitalförvaltningsbranschen går mot stora intäktsökningar under de närmaste åren, enligt en ny rapport från PwC. Samtidigt står branschen inför stora utmaningar med krav på nya affärsmodeller och teknisk omställning. I dagsläget är bara var tionde företag tillräckligt framgångsrikt med att lyckas kombinera de båda delarna, enligt en ny rapport från PwC.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye