Ohlsson på pallen när världscupen avgjordes i Lidköping
28.5.2026 20:58:12 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Karolin Ohlsson är tillbaka på världscuppallen. När knockout-sprinten avgjordes i Lidköping blev hon trea efter en dramatisk final, där även Sanna Fasth var med långt framme. På herrsidan tog sig tre svenskar till semifinal, men ingen nådde final.

Världscupen i knockout-sprint avgjordes i Lidköping under torsdagen. För svensk del blev det en stark dag på damsidan, där både Karolin Ohlsson och Sanna Fasth tog sig hela vägen till final.
I semifinalen hamnade Ohlsson, Fasth och Frida Vikström i samma heat. Med bara två finalplatser på spel blev det en tuff svensk uppgörelse, där Ohlsson och Fast till slut tog sig vidare.
Finalen blev dramatisk. Schweiziskan Simona Aebersold tog kommandot, men fältet samlades ihop och avgörandet kom först på slutet. Danskan Hedvig Gydesen spurtade till seger före Aebersold, med Karolin Ohlsson på tredje plats och Sanna Fasth som fyra.
– Det var jättekul att vara med i finalen i dag. Det var väldigt tajt i slutet, men vilket lyft för mig med tanke på hur säsongen började. Framåt mot förhoppningsvis VM är det ett väldigt bra kvitto, säger Karolin Ohlsson.
För Sanna Fasth var det hennes första världscupfinal i knockout-sprint.
– Det är skönt att få ett kvitto. Formen är det inget fel på, men nu ska jag bara få ihop det tekniskt också, säger Sanna Fast.
På herrsidan tog sig Gustav Runefors, Axel Granqvist och Viktor Svensk till semifinal, men ingen av dem nådde final. Herrfinalen vanns av norrmannen Eirik Langedal Breivik.
Resultat topp tre:
1. Eirik Langedal Breivik, NOR
2. Joey Hadorn, SUI
3. Guilhem Verov
1. Hedvig Valbjorn Gydesen, DAN
2. Simona Aebersold, SUI
3. Karolin Ohlsson, SWE
4. Sanna Fasth
Nyckelord
Kontakter
Håkan CarlssonFörbundskapten & landslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seBilder



Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Svensk dubbelseger på O-Ringen i Göteborg25.7.2026 17:30:56 CEST | Pressmeddelande
Viktor Svensk puttade ner brodern Emil från O-Ringen-tronen efter en suverän vecka i Göteborgsterrängen. ”Det är stort att vinna med så starkt startfält”, säger Stora Tuna OK-löparen. IFK Göteborgs Simona Aebersold utökade sitt försprång till Tove Alexandersson, Stora Tuna OK och tog hem sin andra raka O-Ringen-seger.
Simon Imark och Pia Young Vik vinner fjärde etappen på O-Ringen24.7.2026 15:16:09 CEST | Pressmeddelande
Efter en stenhård sekundfight vinner Simon Imark fjärde etappen tre sekunder före fransmannen Quentin Moulet och tio sekunder före totalledaren Viktor Svensk. ”Skönt att det räckte hela vägen efter en miss på slutet”, säger Imark. Norska Pia Young Vik tar två fina skalper när hon vinner damklassen närmast före totalledaren Simona Aebersold och Tove Alexandersson.
Sveriges trupp till världscupen i Tjeckien23.7.2026 16:14:55 CEST | Pressmeddelande
Efter de två tuffa inledande etapperna på O-Ringen i Göteborg har Sveriges trupp till världscupen i Tjeckien spikats. Förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson presenterar en trupp med både gammalt och nytt. ”Topprestationer på någon eller några testtävlingar har varit avgörande”, säger Carlsson om uttagningen.
Paret Kasper Fosser och Simona Aebersold snabbast på Chalmerssprinten22.7.2026 20:58:21 CEST | Pressmeddelande
I centrala Göteborg bjöds det på häftig sprintorienteringsaction inför storpublik på onsdagskvällen. Chalmerssprinten slutade inte oväntat med seger för världsmästarparet Kasper Fosser och Simona Aebersold. ”Enormt häftigt att springa O-Ringensprinten med så mycket publik”, säger Fosser. Veteranen Jerker Lysell knep andraplatsen före Isac von Krusenstierna. Vilma von Krusenstierna tog en tredjeplats som bästa svenska i damklassen.
Viktor Svensk och Simona Aebersold tar över ledningen i O-Ringen21.7.2026 16:01:46 CEST | Pressmeddelande
Det blev omkastningar i toppen på andra etappen vid O-Ringen i Göteborg. Etappsegrarna Viktor Svensk, Stora Tuna OK och Simona Aebersold, IFK Göteborg, tar över ledningen inför onsdagens sprintetapp i centrala Göteborg. ”Kul att skapa lite avstånd till de andra”, säger Viktor Svensk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum