Avancerad diabetesteknik till fler patienter sparar pengar för samhället
3.6.2026 08:25:52 CEST | Örebro universitet | Pressmeddelande
Moderna insulinpumpar som mäter glukosnivå och styr insulindosering med hjälp av en algoritm kan förbättra hälsan för personer med diabetes – och spara pengar för vården på lång sikt. Det visar ny forskning från Örebro universitet.

Johan Jendle är professor i medicin vid Örebro universitet och aktuell med flera studier som handlar om diabetesteknologi och kostnadseffektivitet.
I en hälsoekonomisk studie analyserades automatiserade insulinsystem, så kallade AID-pumpar, för personer med typ 1-diabetes och insulinbehandlad typ 2-diabetes i Danmark, Finland, Norge och Sverige. Studien omfattar både barn och vuxna med typ 1-diabetes samt vuxna och äldre med insulinbehandlad typ 2-diabetes.
Resultaten visar att tekniken kan minska diabetesrelaterade komplikationer, öka livslängden och samtidigt vara kostnadseffektiv ur ett vårdperspektiv.
– Behandling med smarta insulinpumpar – AID-system – är kostnadseffektiv i samtliga grupper som undersökts i studien. Det är intressant att resultaten är så jämna oavsett patientgrupp och land, säger Johan Jendle.
Kontinuerlig blodsockermätning effektiv även vid typ 2-diabetes
I en annan studie undersökte forskarna kontinuerlig glukosmätning (CGM) för personer med insulinbehandlad typ 2-diabetes i Sverige. CGM ett hjälpmedel som ser ut som en liten sensor och som fästs på armen för att mäta glukosnivån (blodsockret) dygnet runt på personer som har diabetes.
Studien visar att CGM kan kopplas till förbättrade kliniska resultat jämfört med traditionell egenmätning av blodsocker. Tekniken är dessutom kostnadseffektiv även för personer med typ 2-diabetes som behandlas med insulin.
– Vi har använt CGM vid typ-1 diabetes sedan snart 20 år tillbaka. Nu ser vi data som talar för mycket goda effekter även vid typ-2 diabetes, oavsett glukossänkande behandling, säger Johan Jendle.
Forskning som bidrar till ändrade riktlinjer
Tillgången till CGM skiljer sig idag åt mellan olika svenska regioner och vårdenheter. Forskarna menar att dagens svenska rekommendationer är mer restriktiva än europeiska riktlinjer och argumenterar för en bredare tillgång till tekniken.
De slutsatserna har redan lett till att det nu ska bli enklare för personer med typ 2-diabetes att få tillgång till tekniken i Sverige.
– Våra forskningsresultat har bidragit till att indikationen för CGM vid typ 2-diabetes har vidgats och nu inkluderar även de med bara basinsulinbehandling, säger Johan Jendle.
Under Almedalsveckan kommer han att delta i samtal med både Sveriges sjukvårdsminister och socialminister om tillgången till diabetesteknologi.
– Det är viktigt att få med beslutsfattare i förståelsen av det hälsoekonomiska värdet av diabetesteknologi. Kostnaderna hamnar ofta hos kliniken medan vinsterna hamnar hos andra – det behövs således kostnadsöverföringar, säger Johan Jendle.
Nyckelord
Kontakter
Johan Jendle, professor vid Örebro universitet: Johan.Jendle@oru.se 070-957 12 57
Anna LorentzonKommunikatör
Tel:019 302118Tel:0737 621943anna.lorentzon@oru.seLänkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Svår balans mellan ungas inflytande och skydd vid hedersrelaterat våld21.10.2026 07:35:11 CEST | Pressmeddelande
Ungdomar som utsätts för hedersrelaterat våld får ofta berätta om sin situation. Men hur mycket kan de påverka besluten? En ny studie från Örebro universitet visar att det är svårt att förena ungas rätt till inflytande med behovet av skydd.
Forskare knäcker moderkakans gåta – därför blir vissa bebisar för stora eller för små20.10.2026 09:51:58 CEST | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har gjort nya upptäckter om hur moderkakan styr fostrets tillväxt. Kunskapen kan på sikt hjälpa vården att upptäcka riskgraviditeter tidigare och ge bättre stöd till blivande föräldrar.
Forskare lär robotar att samarbeta med människor19.10.2026 12:48:21 CEST | Pressmeddelande
En grävmaskin kör självständigt över hinder. En robot flyttar kablar efter instruktioner på en surfplatta. Bakom tekniken står forskare vid Örebro universitet som har arbetat tillsammans med fyra industripartners i det femåriga projektet TeamRob.
Många vill läsa vårdutbildningar vid Örebro universitet i vår16.10.2026 12:15:39 CEST | Pressmeddelande
Närmare 30 000 personer har sökt till Örebro universitet som erbjuder 11 program och hundratals kurser som startar vårterminen 2027. – Vi ser ett fortsatt stort intresse för våra vårdutbildningar, säger utbildningskoordinator Cecilia Andersson Mårdh.
55 miljoner till forskning om kost och psykisk hälsa14.10.2026 09:50:23 CEST | Pressmeddelande
Vad ska vi äta för att må bra? Det ska forskare i EU-projektet Beethoven ta reda på. – Målet är att ta fram kostråd som kan förebygga och lindra psykisk ohälsa, säger Robert Brummer, professor vid Örebro universitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum