Eva-Lisa Söderström är ny kyrkoherde i stiftet

2.6.2026 17:17:09 CEST | Uppsala stift | Pressmeddelande

Dela

I söndagens högmässa i Ulrika Eleonora kyrka mottog biskop Karin Johannesson en ny kyrkoherde i Söderhamn-Sandarne församling - Eva-Lisa Söderström.

Kyrkoherde Eva Lisa Söderström i Söderhamn-Sandarne församling.
Kyrkoherde Eva Lisa Söderström i Söderhamn-Sandarne församling. Uppsala stift

-Hälsingland är som den bästa kombon av allt jag älskar och håller kärt och Söderhamn är som en perfekt liten stad, inte för liten och inte för stor, säger Eva-Lisa Söderström som tidigare, i lite drygt ett år, varit kyrkoherde i Malung.

Eva-Lisa är född och uppvuxen i Nacka/Värmdö, pratar finska och har tillbringat många somrar och lov i de tusen sjöarnas land på hennes farmor och farfars gård. Hon är gift med en man vars släkt har rötter i Hälsingland och Söderhamn. Så tanken på att få jobba där fanns inte långt borta, erkänner hon.
- Jag längtade efter kust och hav samtidigt som jag uppskattar skog, sjöar och älvar!

Som kyrkoherde i församlingen ser hon fram emot att fortsätta att förvalta den goda grund som är lagd i församlingen vad gäller det ekumeniska arbetet med kyrkorna i Söderhamn, att få fortsätta att fira högmässa på söndagar och utveckla och rusta församlingen för framtiden.

- Jag ser fram emot att lära känna församlingen och stötta medarbetarna i allt det fantastisk goda arbete som görs, säger Eva-Lisa Söderström.

Ett bibelord som hon ofta återvänder till är hämtat från Johannesevangliet 13:34:
"Ett nytt bud ger jag er: att ni skall älska varandra.Så som jag har älskat er skall också ni älska varandra.Alla skall förstå att ni är mina lärjungar om ni visar varandra kärlek."

Nyckelord

Kontakter

Uppsala stift - som tidigare kallades Ärkestiftet - omfattar Hälsingland, Gästrikland och större delen av Uppland. I stiftet bor (2026-01-01) 844 856 personer varav 53,2 procent är medlemmar i Svenska kyrkan. Uppsala stift är speciellt såtillvida att det har två biskopar, ärkebiskop Marin Modéus och Karin Johannesson som är biskop i Uppsala stift. Från och med 1 januari 2022 omfattar Uppsala stift sammanlagt 121 församlingar. Flera församlingar kan samverka i ett pastorat. 95 av stiftets församlingar samverkar i 25 pastorat och 26 församlingar är självständiga enheter med egen ekonomi.

Läs mer om Uppsala stifts församlingar och pastorat på Uppsala stifts hemsida.

Följ Uppsala stift

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Uppsala stift

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye