Industrin: Stora utmaningar sätter tonen inför avtalsrörelsen
3.6.2026 12:00:00 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande
Svensk industri går in i nästa avtalsrörelse i ett utmanande läge. Den globala konkurrensen har hårdnat, produktivitetstillväxten är svag och arbetskraftskostnaderna höga. Samtidigt har en ny konflikt i omvärlden blossat upp, med snabbt stigande energipriser och ökad osäkerhet som följd. Återhämtningen av konjunkturen har därför återigen skjutits fram.

I dag presenterar chefekonomerna från Industriarbetsgivarna, IKEM – Innovations och kemiindustrin i Sverige och Teknikföretagen sin gemensamma bedömning av det ekonomiska läget för svensk industri inför de kommande avtalsförhandlingarna.
En utmaning är att produktiviteten i industrin sedan finanskrisen ökat med endast omkring 1 procent per år och att arbetskraftskostnaderna är höga. Därtill är växelkursen betydligt starkare än under 2023 och 2024. Samtidigt ökar konkurrensen snabbt från exempelvis Kina.
– Sverige har höga arbetskraftskostnader i en internationell jämförelse och produktiviteten har under en längre tid ökat endast svagt. I en tid av ökad konkurrens och osäkerhet samt stora investeringsbehov krävs en lönebildning som stärker företagens konkurrenskraft och långsiktiga förmåga att skapa jobb och tillväxt i Sverige, säger Kerstin Hallsten, chefekonom, Industriarbetsgivarna.
Ökad internationell konkurrens
Utvecklingen i Kina är en stor utmaning. Tidigare producerade de framför allt enklare produkter. Så är inte längre fallet. Kina utmanar i dagsläget på i princip alla områden och i väldigt hög utsträckning teknik-, bas- och kemiindustri.
– Inom de sektorer som jag företräder i kemibranschen har upp till en tiondel av produktionskapaciteten i Europa antingen lagts i träda eller lagts ned till följd av kinesisk volymexport av kemiinsatsvaror, säger Carl Eckerdal, chefekonom på IKEM.
Nya utmaningar i omvärlden
Svensk ekonomi befinner sig i en utdragen lågkonjunktur. Konjunkturen väntas stärkas framöver men oroligheterna i Mellanöstern med stigande energi-och råvarupriser och ökad osäkerhet dämpar tillväxten. Det svaga konjunkturläget är ytterligare en utmaning för industrin.
- Vi är nog många som känner osäkerhet inför framtiden just nu. Det gäller även våra jobbskapande företag inom industrin. Samtidigt som konkurrensen hårdnar från inte minst Kina. Avtalsrörelsen måste utgå från detta, från industrins konkurrenskraft och från hur vi värnar svenska jobb. Då behöver vi växla ner löneökningstakten, säger Teknikföretagens chefekonom Erik Spector.
Konjunkturen väntas stärkas gradvis under de kommande åren, men återhämtningen är fortsatt skör. Samtidigt står industrin inför omfattande investeringar i elektrifiering, klimatomställning, digitalisering och ny teknik.
Den 31 mars 2027 ska industrins parter enas om ett nytt riksavtal och sätta ett märke för löneökningarna på den svenska arbetsmarknaden. Sammanlagt kommer omkring 500 avtal att omförhandlas på hela svenska arbetsmarknaden och cirka 3,4 miljoner anställda omfattas.
Bifogat finns länk till seminariet och rapportunderlag.
Nyckelord
Kontakter
Jonas NyströmPresschef
Tel:+46 8 782 0826jonas.nystrom@teknikforetagen.seDokument
Länkar
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Utredning steg i rätt riktning - Men mer krävs för snabbare elektrifiering27.5.2026 15:35:22 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen är positiva till dagens utredningsförslag om hur Sverige ska nå klimatmålen till 2030. Höjd reduktionsplikt och högre beskattning av fossila drivmedel är viktiga styrmedel – inte bara för klimatet utan för svensk konkurrenskraft och resiliens. Det finns också bra förslag för att främja elektrifieringen och fortsätta framåt mot minskade utsläpp i transportsektorn. Men vi konstaterar samtidigt att det inte räcker.
Industrin bär regionerna25.5.2026 09:48:34 CEST | Pressmeddelande
Industrin har historiskt varit helt avgörande för Sveriges utveckling. Och fortsätter vara så även idag, både på nationell och regional nivå. Det visar Teknikföretagens senaste rapport över industrins betydelse för landets regioner. Även om förutsättningarna ser olika ut, i olika delar av landet, visar rapporten tydligt att industrin står för en betydande del av regionernas utveckling och välstånd.
"USA-avtal visar vilken innovativ urkraft svensk teknikindustri är"22.5.2026 15:29:23 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagens vd, Pia Sandvik, kommenterar dagens nyhet om att Sverige, som första EU-land, skrivit nytt teknikavtal med USA.
Välkommet lönegolvsundantag för teknikbranschen22.5.2026 12:34:41 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen undantag för det nya lönekravsgolvet. I förslaget görs undantag för en rad viktiga yrken för teknikindustrin, vilket är välkommet. Teknikföretagen kommer dock fortsätta följa detta noga framåt, då undantag också riskerar att bli snåriga och krångliga för företagen inom teknikindustrin.
Krig, Kina och kronan – Här är hoten mot svensk konkurrenskraft13.5.2026 12:35:20 CEST | Pressmeddelande
Den globala ekonomin präglas av en ovanligt hög grad av osäkerhet och oförutsägbarhet. Den regelbaserade världsordningen – där internationella lagar, avtal och gemensamma spelregler styr relationerna mellan länder – utmanas från många olika håll. Detta förändrar förutsättningarna för ett litet handelsberoende land som Sverige. För att kunna möta en osäker omvärld och säkerställa en god tillväxt i ekonomin är Sveriges konkurrenskraft central. I en ny rapport som släpps idag analyserar Teknikföretagen den svenska konkurrenskraften och vad som krävs för att värna den framåt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum