TV-försäljningen skjuter i höjden inför VM
4.6.2026 07:52:56 CEST | POWER Sverige | Pressmeddelande
Drygt en vecka före VM-starten har försäljningen av stora TV-skärmar exploderat i Sverige. Den senaste veckan har det sålts lika många 85-tummare och större som under hela maj månad.

Svenskarna uppgraderar till större skärmar inför sommarens stora sportsliga höjdpunkt. Nya siffror från elektronikkedjan Power visar att särskilt 85-tums TV-apparater ökar kraftigt, med en dubblerad försäljning jämfört med förra året. Den senaste veckan har försäljningen av stora TV-apparater ökat klart mest.
– Det är de stora skärmarna som säljer mest nu. Folk vill ha VM-upplevelse hemma i vardagsrummet. När flera av Sveriges VM-matcher går mitt i natten är det nog många som väljer att uppgradera utrustningen hemma istället för att se matchen ute, säger Benny Humby, försäljningschef på Power.
Sökhistoriken på nätet bekräftar det ökade intresset. Trafiken till Powers webbplats för de allra största storlekarna från 98 till 115 tum har ökat med 402 procent totalt. Aptiten på riktigt stora skärmar skjuter i höjden.
Det säljs många olika typer av TV-apparater, men OLED är för närvarande den mest eftertraktade typen tillsammans med den helt nya mini-RGB tekniken, vilket lämpar sig väl för sport och rörliga bilder.
– Mini-RGB TV har en istället för en konventionell vit LED bakbelysning en flerfärgad, Mini-LED teknik där teven skapar färgerna direkt i belysningen. Det ger ett galet bra färgomfång. Tekniken är dessutom överkomlig i pris och ett perfekt alternativ för den som vill ha riktigt bra bild till vettiga priser, säger Humby.
Ungefär var tredje kund investerar också i en soundbar när de köper ny TV.
– En bra ljudplanka ger dig stadionkänslan hemma direkt. Du hör bollen träffa stolpen, kommentatorns röst och läktarens sus på ett helt annat sätt, säger Humby.
För några år sedan ville alla ha TV-apparaten på stativ, men nu vill de allra flesta hänga TV-apparaten på väggen.
– Det hänger ihop med att TV-apparaterna blivit tunnare och större – en 85-tummer på stativ tar en del plats. På väggen försvinner den nästan in i rummet. Inför VM vill du ha TV-apparaten på väggen, säger TV-experten.
Nyckelord
Kontakter
Silje EnsrudPR & Communication, POWER Sverige
Tel:+4747501043press@power.seBilder

Länkar
POWER är hela Nordens elektronikkedja med 260 varuhus i Norge, Sverige, Danmark och Finland. Kedjan etablerade sig i Sverige 2023 och har sedan dess vuxit i rekordfart. Under de kommande fem åren planeras 30 nya varuhus i Sverige.

Följ POWER Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från POWER Sverige
Miljonsuccé i solskenet – POWER drog in 13 miljoner under premiärdagen26.6.2026 11:53:57 CEST | Pressmeddelande
Efter en enorm folkrusning och ett fantastiskt mottagande från kunderna kan POWER sammanfatta premiärdagen för sitt nyrenoverade varuhus på Torpavallen som en total succé. När kassorna stängdes för kvällen summerades den totala försäljningen till hela 13 miljoner kronor.
Explosivt GTA-försäljning: Ett spel såldes var 12:e sekund25.6.2026 14:59:56 CEST | Pressmeddelande
Förhandsbokningen av GTA 6 startade vid midnatt, och redan de första minuterna exploderade försäljningen av det omdiskuterade spelet hos elektronikskedjan Power Sverige.
Värmen tredubblat försäljningen på en vecka23.6.2026 10:16:02 CEST | Pressmeddelande
Sommarvärmen i Sverige syns tydligt i POWERs försäljningssiffror. Elektronikkedjan rapporterar om en explosiv ökning i försäljningen av fläktar och luftkonditionering.
Power öppnar i Bromma – förtätar Stockholmsnätet i väster17.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Power fortsätter expansionen och öppnar ett nytt varuhus i Bromma Blocks. Etableringen stärker kedjans närvaro i en av huvudstadens snabbast växande regioner.
Över 10 miljoner på öppningsdagen i Halmstad, TV:s flyger av hyllorna till fotbollsfesten12.6.2026 12:48:17 CEST | Pressmeddelande
En lång kö med TV-sugna hallänningar väntade utanför POWERs nya varuhus i Halmstad. Att det efterlängtade fotbollsmästerskapet startade samma dag syntes i siffrorna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum