Drunkningsolyckorna ökar – främst under sommaren
4.6.2026 07:30:00 CEST | Dina Försäkringar | Pressmeddelande
Antalet drunkningsolyckor i Sverige ökade under förra året. Ökningen var femfaldigt större under sommarmånaderna än under året som helhet. Det visar en sammanställning från Dina Försäkringar, baserad på siffror från Myndigheten för civilt försvar, MCF.

Under 2025 rapporterades 412 drunkningsolyckor i Sverige, jämfört med 400 året innan, en ökning med 3 procent. Men nedbrutet på sommarmånaderna juni, juli och augusti blir bilden en annan: sommaren 2025 inträffade 206 drunkningsolyckor jämfört med 179 sommaren 2024. Det motsvarar en ökning på drygt 15 procent, fem gånger så stor som ökningen på helåret.
Sommaren står för hälften av alla drunkningsolyckor under året. Allra mest sticker juli ut: antalet drunkningsolyckor steg från 66 till 94 mellan 2024 och 2025, en ökning med drygt 42 procent på en enda månad.
– Sommaren är den klart mest riskfyllda tiden vid vatten. Men med några enkla försiktighetsåtgärder går mycket att förebygga: använd alltid flytväst vid båtfärder, välj badplatser med livräddningsutrustning och se till att du och dina närmaste har kunskap i HLR, det kan vara helt avgörande om olyckan är framme, säger Zara Lindberg, personförsäkringsexpert på Dina Försäkringar.
Största ökningen i Stockholm
Bland länen är det Stockholm som ökar mest i absoluta tal. Under sommaren 2025 rapporterades 34 drunkningsolyckor i länet, jämfört med 18 sommaren 2024, en ökning med nästan 90 procent. Även Halland (från 6 till 12), Värmland (från 10 till 15) och Jönköping (från 9 till 12) ökade kraftigt. Samtidigt minskade olyckorna markant i bland annat Kronoberg, Blekinge och Västerbotten.
– Drunkningsolyckor orsakas ofta av faktorer som bristande simkunskaper, alkoholpåverkan och okunskap om risker vid vattnet. Störst risk att drunkna löper män över 50 år, men även barn är överrepresenterade i statistiken. Barn drunknar ofta tyst. Därför är det särskilt viktigt att föräldrar har ständig uppsikt vid vattnet, säger Zara Lindberg.
Så räddar du liv vid drunkningstillbud – fem råd från Zara Lindberg
- Larma 112 direkt: Tveka inte att ringa larmcentralen så snart du uppfattar att någon är i fara.
- Undvik att hoppa i själv: Försök hjälpa från land med en livboj, lina eller liknande. Att simma ut innebär stor risk även för dig.
- Använd något mellan dig och personen: Om du ändå måste gå ut i vattnet, ha alltid något mellan dig och den nödställde – som en pinne eller en boj. En panikslagen person kan annars ofrivilligt dra ned dig under ytan.
- Få upp personen på land: Dra upp personen snarare än att lyfta, särskilt om hen är medvetslös eller tung.
- Påbörja HLR vid behov: Om personen inte andas normalt, starta hjärt-lungräddning med 30 kompressioner och två inblåsningar tills hjälp anländer.
Drunkningsolyckor per län:
|
Län |
Antal fall 2025 (förändring mot 2024) |
Antal fall sommar 2025 (förändring mot 2024) |
|
Stockholm |
68 (+7) |
34 (+16) |
|
Örebro |
12 (+6) |
8 (+7) |
|
Halland |
22 (+2) |
12 (+6) |
|
Värmland |
20 (+4) |
15 (+5) |
|
Skåne |
47 (+2) |
27 (+3) |
|
Jönköping |
22 (+4) |
12 (+3) |
|
Jämtland |
11 (+6) |
6 (+3) |
|
Dalarna |
18 (+6) |
9 (+2) |
|
Uppsala |
7 (−4) |
4 (+2) |
|
Västra Götaland |
58 (−11) |
31 (+1) |
|
Södermanland |
18 (−3) |
10 (+1) |
|
Gävleborg |
14 (+3) |
5 (+1) |
|
Västmanland |
8 (−1) |
2 (+1) |
|
Gotland |
3 (±0) |
1 (–1) |
|
Västernorrland |
11 (+1) |
3 (–1) |
|
Norrbotten |
19 (+5) |
10 (–1) |
|
Kalmar |
11 (−2) |
4 (–2) |
|
Östergötland |
10 (−3) |
6 (–2) |
|
Blekinge |
9 (−3) |
2 (–4) |
|
Västerbotten |
17 (−1) |
4 (–6) |
|
Kronoberg |
7 (−6) |
1 (–7) |
|
Riket |
412 (+12) |
206 (+27) |
Drunkningsolyckor per sommarmånad, riket totalt:
|
Månad |
2025 |
2024 |
Förändring |
|
Juni |
48 |
56 |
-14,3% |
|
Juli |
94 |
66 |
42,4% |
|
Augusti |
64 |
57 |
12,3% |
|
Totalt |
206 |
179 |
15,1% |
Om statistiken
Statistiken (källa: MCF) avser drunkningar och drunkningstillbud där någon utryckande enhet från kommunal räddningstjänst kom fram till platsen.
Om Dina Försäkringar
Vi är 6 försäkringsbolag runt om i Sverige som samverkar under det gemensamma varumärket Dina Försäkringar. Vi finns från Lund i söder till Piteå i norr. Med anor sedan 1768 har vi på Dina Försäkringar erfarenhet av att försäkra det du bryr dig om och att hjälpa dig att göra vardagen tryggare. Dina Försäkringar är landets femte största sakförsäkringsgivare. Läs mer på www.dina.se.
Nyckelord
Kontakter
Tomas RoosChef Kommunikation och webb
Tel:08-518 037 79pressinfo@dina.seBilder

Vi erbjuder privatpersoner, företagare och lantbrukare trygghet i vardagen genom anpassade försäkringslösningar.
Vi är 6 försäkringsbolag runt om i Sverige som samverkar under det gemensamma varumärket Dina Försäkringar. Vi finns från Lund i söder till Piteå i norr. Med anor sedan 1768 har vi på Dina Försäkringar erfarenhet av att försäkra det du bryr dig om och att hjälpa dig att göra vardagen tryggare.
Dina Försäkringar är landets femte största sakförsäkringsgivare. Läs mer på www.dina.se.
Följ Dina Försäkringar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dina Försäkringar
Här är förstagångsföräldrarna yngst och äldst i landet1.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Allt fler svenskar får sitt första barn senare i livet. På 25 år har medelåldern för både mammor och pappor ökat tydligt – men bakom rikssiffrorna döljer sig stora skillnader mellan olika delar av landet, visar en ny analys från Dina Försäkringar baserad på statistik från SCB.
Färre barn än på 20 år – men inte överallt13.5.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Barnafödandet i Sverige har sjunkit till en ny bottennivå. Samtidigt finns tydliga lokala skillnader, där vissa kommuner fortsätter att sticka ut med betydligt högre födelsetal. Det visar en ny genomgång från Dina Försäkringar baserad på statistik från SCB.
Nu startar mc-säsongen – så olycksdrabbad är våren12.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Fler motorcyklar på vägarna är ett säkert vårtecken. Men det är också ökningen av antalet mc-relaterade olyckor. De senaste fem åren har det skett i snitt nästan sex mc-olyckor om dagen i maj – fler än under någon annan månad i säsongsstarten. Vårens olyckor har dessutom ökat kraftigt de senaste åren. Det visar en ny genomgång från Dina Försäkringar baserad på data från Transportstyrelsen.
Dina Försäkringar och Lassie förlänger samarbetet7.5.2026 15:04:42 CEST | Pressmeddelande
Dina Försäkringar och djurförsäkringsförmedlaren Lassie har förlängt sitt samarbetsavtal. Det nya avtalet löper över tre år och innebär att parterna fortsätter utveckla sitt gemensamma erbjudande inom djurförsäkring.
TBE ökar igen – bland de högsta nivåerna någonsin17.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet TBE-fall i Sverige ökade kraftigt under 2025 jämfört med föregående år. Totalt rapporterades 503 fall, vilket är bland de högsta nivåer som uppmätts. Samtidigt fortsätter smittan att breda ut sig och de regionala skillnaderna är stora. Det visar en sammanställning från Dina Försäkringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum