PwC

Investeringar i svensk damidrott ökar

4.6.2026 07:00:00 CEST | PwC | Pressmeddelande

Dela

Investeringar i svensk damidrott kommer att öka rejält under de närmaste åren, vilket förväntas resultera i tvåsiffriga tillväxttal. Det här visar en ny global rapport från PwC, där drygt 500 beslutsfattare inom idrottsrörelsen har medverkat. Enligt rapporten går utvecklingen hand i hand med ett ökat fokus på innovation och nya affärsmodeller i hela sportindustrin.

Philip Motéus och Johanna Lagus, experter inom idrottbranschen på PwC Sverige
Philip Motéus och Johanna Lagus, experter inom idrottbranschen på PwC Sverige

Sju av tio av svenska respondenter i rapporten anger att deras investeringar i damidrott kommer att öka i närtid. Dessutom tror hela 88 procent på en tvåsiffrig tillväxt inom damidrotten redan under de kommande tre till fem åren. Tydliga siffror som PwC:s experter på området menar beror på ökad synlighet, digitala satsningar och ett starkt engagemang. 

- Damidrott är det snabbast växande segmentet på den globala idrottsmarknaden. Det svenska genomslaget ser vi ännu inte fullt ut, men potentialen finns där och vi ser tydliga tendenser som visar på tillväxt. Ett exempel är Svenska Damhockeyligan och dess flytt till YouTube. Det här skapar nya intäktsströmmar och starkare relationer till fans och partners, vilket driver utvecklingen framåt, menar Johanna Lagus som är expert på hållbarhetsfrågor med fokus idrott på PwC Sverige, och en av rapportförfattarna. 

Outnyttjad potential för varumärket 
Men även om svensk damidrott befinner sig i ett tydligt tillväxtskede, visar undersökningen på ytterligare möjligheter när det gäller investeringar och kommersiellt engagemang.  

- Respondenterna uttrycker en tydlig ambition att investera i partnerskap, mer riktade sponsoravtal samt nya innehålls- och distributionsformat. Det här återspeglar en växande affärsmässig medvetenhet om damidrottens attraktivitet som plattform för varumärkesbyggande. Samtidigt präglas många svenska satsningar fortfarande av försiktighet och kortsiktiga sponsoråtaganden, menar Johanna Lagus.  

Nya vägar till intäkter för svensk idrott 
Enligt rapporten blir sociala medier och möjligheter till streaming allt viktigare för svensk idrott, i takt med att målgrupperna förändras. Undersökningen visar också på att hela 96 procent av de svenska respondenterna förväntar sig att idrottssektorn kommer prioritera nya intäktsströmmar under de kommande åren. Det här är en bra bit över det globala snitt i undersökningen som landar på 78 procent. 

- Kraven på hur organisationer utformar sitt innehåll och anpassar sina plattformar ökar snabbt. Därför måste svensk idrott vara i framkant när det gäller teknikutveckling, bland annat genom datadrivna insikter och innovativa format som stärker relationen till framtidens konsumenter, menar Philip Motéus som är expert på organisationsutveckling inom idrott på PwC Sverige, och en av rapportförfattarna.  

Om rapporten Svensk sportindustri 2026 
PwC:s årliga rapport analyserar utvecklingen inom sportindustrin och identifierar prioriterade områden för framtida tillväxt. Totalt medverkar över 500 seniora beslutsfattare inom idrottsbranschen från 48 länder, samt fler än 7 000 supportrar. I årets undersökning ingår svenska beslutsfattare för första gången, vilket bidrar med ytterligare insikter ur ett svensk perspektiv. 

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om PwC Sverige

På PwC hjälper vi våra kunder att bygga förtroende och ställa om sin verksamhet för att öka konkurrenskraften. Vi är ledande inom skatt, revision och rådgivning och är en del av ett globalt nätverk med 364 000 medarbetare i 136 länder. Genom att kombinera vår expertis och erfarenhet med den senaste tekniken, hjälper vi våra kunder att bli effektivare, anpassa sig till förändringar och alltid ligga steget före. 
 
PwC Sverige är en självständig och oberoende juridisk enhet med drygt 3000 medarbetare runt om i landet. Vill du veta mer om PwC? Besök oss på pwc.se eller LinkedIn.

Följ PwC

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från PwC

Sverige i framkant när techföretagen förändrar försvarsbranschen3.6.2026 10:05:45 CEST | Pressmeddelande

Techbolag som riktar in sig på försvarslösningar går en ljus framtid till mötes enligt en ny rapport från PwC. Faktum är att intäkterna från området till och med kan femdubblas fram till 2034. Drivkrafterna bakom tillväxten är bland annat utvecklingen inom AI och autonoma system. Rapporten visar också att nordiska techföretag inom försvar, sticker ut inom områden som sensorteknik och kommunikationslösningar.

Ny rapport visar: Svårt att leva upp till nya penningtvättsregler22.5.2026 08:34:02 CEST | Pressmeddelande

Bara en tredjedel av EU:s finansiella institutioner menar att de kommer att vara redo när unionens nya AML‑regler börjar gälla i juli 2027. Dessutom förväntar sig många av aktörerna både operativa problem och ökade kostnader i samband med förändringen. Det här visar en ny undersökning från PwC, där banker, försäkringsbolag och andra finansiella aktörer från Europa, Mellanöstern och Afrika har medverkat.

Försvarsanläggningar ger kraftig tillväxt inom infrastruktur8.5.2026 05:00:00 CEST | Pressmeddelande

Det geopolitiska världsläget ger nu allt större avtryck inom infrastrukturområdet. Enligt en ny rapport från PwC, väntas globala försvarsinvesteringar i fysisk infrastruktur som militära anläggningar, transportnätverk och energilager mer än fördubblas fram till 2050. Men även om det storsatsas inom försvarsområdet, finns det tydliga utmaningar. Rapporten visar nämligen på att Sverige har ett omfattande investeringsgap fram till 2050 när det gäller infrastruktur.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye