Nu börjar byggkollot i Visby

8.6.2026 10:21:56 CEST | Byggföretagen | Pressmeddelande

Dela

Torsdgaen den 11 juni startar Byggkollo i Visby. Intresset för byggkollon fortsätter att sprida sig över landet och sommaren 2026 får även barn på Gotland chansen att prova på att snickra och hamra. Under veckan bygger de en lådbil – men syftet är större än så: att väcka intresse för ett framtida yrke i byggbranschen.

– Vi är oerhört glada och förväntansfulla över att Byggkollo nu växer och når även Gotland. Det är inspirerande att se det starka samarbetet mellan skolor, kommuner och lärare, samt samverkan mellan de olika byggkollona, säger Robin Sundberg, företagsrådgivare inom kompetensförsörjning på Byggföretagen.

Kollot riktar sig till barn i åldern 9–11 år och lockar många sökande. Platserna är begränsade och fördelas jämnt mellan tjejer och killar. Veckan avslutas med en race-dag där barnen visar upp sina byggen.

– Det finns ett fantastiskt engagemang från våra medlemsföretag som möjliggör byggkollona 2026. Vi ser fram emot att konceptet fortsätter att utvecklas och ge ännu fler barn chansen att på ett lekfullt och inspirerande sätt upptäcka vår bransch, säger Robin Sundberg.

Genom Byggkollo vill Byggföretagen väcka intresset för bygg- och anläggningsbranschen tidigt och bidra till att säkra den långsiktiga kompetensförsörjningen.

Visby
När: 11-17 juni
Race-dag: 17 juni, kl:12-14:00, Almedalen Visby
Ansökningar: 108 st
Antagna: 20 st (50/50 killar och tjejer)

För mer information kontakta Robin Sundgren, +46 8 698 58 43, robin.sundberg@byggforetagen.se

Om oss

Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för seriösa bygg-, anläggnings- och specialföretag verksamma på den svenska byggmarknaden.

Följ Byggföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen

Byggstölderna minskar – insatser mot stöldligor ger resultat29.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande

Antalet byggstölder minskar. Drygt 3 500 inbrottsstölder från byggarbetsplatser anmäldes till polisen under 2025. Det är 20 procent färre än 2024 och en minskning med 40 procent sedan 2020. - Vi ser fortfarande alldeles för många företagare som drabbas, men regeringens insatser mot stöldligor verkar ge resultat, säger Tanja Rasmusson Hjorth, vice vd och chef för näringsliv & påverkan, Byggföretagen.

"Hantverksyrken likställs med bärplockning"22.5.2026 13:36:50 CEST | Pressmeddelande

Flera föreslagna yrken inom bygg och anläggning finns inte med på regeringens lista över undantag från det tuffare lönekravet för arbetskraftsinvandring. - Regeringen har inte lyssnat på sin expertmyndighet Migrationsverket. Beslutet innebär att det blir svårare för bygg- och anläggningsbranschen att säkerställa arbetskraft inom viktiga yrkesgrupper. Det är beklagligt att hantverksyrken likställs med bärplockning, säger Tanja Rasmusson, vice vd och chef för påverkan, Byggföretagen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye