ÖoB

ÖoB i Edsvalla nyöppnar – största förändringen på nästan 30 år firas med fest

10.6.2026 07:30:00 CEST | ÖoB | Pressmeddelande

Dela

Efter nästan 30 år i samma kostym har ÖoB i Edsvalla gjorts om från grunden. Nyöppningen i Edsvalla firas med öppningsfest i hela butiken den 17 juni. Besökarna bjuds på fika, snacks, tävlingar och bra erbjudanden på stora delar av sortimentet. De 100 första betalande kunderna får dessutom en goodiebag.

Bakre raden från vänster: Josefine Byh, Erik Larsson, Susanne Jensen, Jonas Bergström, Anette Nilsson Främre från vänster- Ann-Sofie Nordquist, Lars-Erik Karlsson, Yaowares Dalkvist
Bakre raden från vänster: Josefine Byh, Erik Larsson, Susanne Jensen, Jonas Bergström, Anette Nilsson Främre från vänster- Ann-Sofie Nordquist, Lars-Erik Karlsson, Yaowares Dalkvist

Det välkända varuhuset, som är en destination för besökare från hela Värmland, har fått en helt ny butiksmiljö med tydligare avdelningar, bättre flöde och större fokus på hem, säsong och inspiration. Lars-Erik Karlsson är relativt ny i rollen som varuhuschef hos ÖoB, men har följt butiken hela livet.

– När jag var liten var det en utflykt att åka till Edsvalla och handla på ÖoB, och den känslan finns fortfarande kvar hos många kunder. Att få ta det här steget med butiken är både en viktig del i vår långsiktiga utveckling och samtidigt det roligaste jag har gjort hittills i min karriär, säger Lars-Erik. 

Varuhuset har i princip haft samma inredning sedan 1997. Nu byggs butiken om med nytt kundvarv och ett bredare sortiment inom bland annat heminredning, säsongs och vardagsprodukter som tvätt, städ och förbrukningsvaror. Nya och välkända varumärken som Fiskars, Tefal och Weibull blir en tydligare del av utbudet, precis som det välfyllda Godislandet.

– Vi blåser ut allt. Kunderna kommer mötas av en helt ny butik. Det blir fräschare, mer överskådligt och enklare att handla. Dessutom får vi en outlet-avdelning, något som är ovanligt inom ÖoB, säger Lars-Erik Karlsson.

Trots ortens storlek lockar varuhuset kunder från hela Värmland och har idag Sveriges högsta snittkvitto per kund inom ÖoB.

– Det märks att folk åker hit för att handla på riktigt. Många kommer hem med mycket mer än de hade tänkt från början, säger Lars-Erik Karlsson.

Satsningen i Edsvalla är en del av ÖoB:s pågående arbete med att förnya sina varuhus runt om i Sverige under 2026 och 2027. 

Faktaruta:

  • Adress: Edsvallagatan 1, Edsvalla
  • Öppningsdatum: 17 juni 2026 kl 9.00
  • Happenings öppningsdagen: fika, snacks, tävlingar, erbjudanden samt goodiebag till de 100 första betalande kunderna. 

Nyckelord

Kontakter

Om ÖoB

ÖoB är en svensk detaljhandelskedja med fokus på prisvärda produkter och ett brett sortiment för hem och vardag, fest och årets alla högtider. De närmare 100 varuhusen erbjuder över 10 000 produkter, från välkända varumärken till plånboksvänliga alternativ. Med djupa rötter i svensk detaljhandel har ÖoB under decennier gjort det enklare för sina kunder att få mer för pengarna. Sedan 2024 är ÖoB en del av Europris, en av Nordens ledande detaljhandelskoncerner inom lågpris.

Följ ÖoB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från ÖoB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye