Sexuella trakasserier fortsatt vanligare i handeln
10.6.2026 06:00:00 CEST | Handelsanställdas förbund | Pressmeddelande
Var femte anställd inom handeln har utsatts för sexuella trakasserier det senaste året. Trots år av debatt och metoo är det fortfarande många som inte berättar om det de utsätts för. Unga, kvinnor och otryggt anställda är fortsatt mest utsatta, visar Trakasseribarometern 2026. Fackförbundet Handels kräver att arbetsgivarna tar större ansvar för att förebygga sexuella trakasserier och skapa tryggare arbetsplatser.

Handeln är fortfarande en av de branscher där flest utsätts för sexuella trakasserier, och nivåerna ligger fortsatt högre än på arbetsmarknaden i stort. Trots att frågan uppmärksammats under många år visar årets undersökning att problemen består. Många väljer att inte berätta om det de utsätts för.
– Ingen ska behöva känna sig otrygg på sitt jobb. Många i handeln jobbar ofrivillig deltid och är beroende av extra timmar för att få ekonomin att gå ihop. Då kan det kännas osäkert att säga ifrån mot en chef, kollega eller kund som går över gränsen, säger Linda Palmetzhofer, ordförande i Handels.
Undersökningen visar också att nästan hälften av de utsatta inte berättar om trakasserierna för någon. Många uppger att de inte tycker att händelsen varit tillräckligt allvarlig, medan andra saknar förtroende för att arbetsplatsen ska hantera situationen.
– Det är ett stort problem att så många inte vill eller vågar berätta. Här har arbetsgivare ett stort ansvar att arbeta förebyggande, ha tydliga rutiner och se till att anställda vet vart de kan vända sig om något händer. Men också upplysa kunderna om att man inte accepterar att personalen blir utsatt, säger Linda Palmetzhofer.
Handels menar att arbetsgivare måste bli bättre på att förebygga sexuella trakasserier, se till att tydliga rutiner finns på plats och agera direkt när något händer. Ingen ska behöva utsättas för sexuella trakasserier på jobbet.
Fakta ur Trakasseribarometern 2026
• Var femte anställd inom handeln har utsatts för sexuella trakasserier det senaste året.
• Unga, kvinnor och otryggt anställda är fortsatt mest utsatta.
• Nästan hälften av de utsatta berättar inte om trakasserierna för någon.
Resultaten ligger i linje med den senaste mätningen från 2024 och visar att sexuella trakasserier fortsatt är ett problem i handeln.
Om undersökningen
Trakasseribarometern syftar till att med gemensamma resurser samla, skapa och sprida kunskap om förekomsten av trakasserier. Den genomförs av Verian tillsammans med flera fackliga organisationer och forskare.
Undersökningen bygger på 6 506 onlinesvar från yrkesverksamma mellan 18 och 65 år, insamlade mellan den 20 april och 12 maj 2026. Resultatet är representativt för den yrkesverksamma befolkningen i Sverige.
Nyckelord
Kontakter
Robert StjernbergPressekreterare
Tel:010-450 89 80press@handels.seOm oss
Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.
Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.
Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.
Följ Handelsanställdas förbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund
IKEA varslar i Älmhult - facket kritiserar processen7.10.2026 15:43:52 CEST | Pressmeddelande
IKEA i Älmhult varslar 45 anställda om uppsägning i samband med en omorganisation. Handels lokala fackklubb är kritisk till hur företaget har hanterat processen och anser att fler hade kunnat skonas om IKEA hade tagit till sig klubbens förslag.
Ökad framtidstro i handeln – dags att investera i de anställda24.9.2026 16:12:57 CEST | Pressmeddelande
Framtidstron stärks inom dagligvaruhandeln, sällanköpshandeln och partihandeln. Företagen tror framför allt på ökad försäljning och synen på antalet anställda har blivit mer positiv. Det visar Svensk Handels senaste Handelsbarometer. Nu behöver ljusningen leda till investeringar i personalen, menar Handelsanställdas förbund.
Handels inleder förhandlingar om omorganisation på Kappahl24.9.2026 15:36:49 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Handels har mottagit ett antal förhandlingsframställningar från Kappahl med anledning av en omorganisation som berör flertalet av företagets butiker.
Handels publicerar kravlista till en S-ledd regering23.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
När regeringsbildningen nu tar vid publicerar Handelsanställdas förbund sina prioriterade krav på en S-ledd regering. Med en ny regering finns äntligen möjlighet att sätta Handels medlemmars vardag och viktigaste frågor högre på den politiska dagordningen.
Svenskt Näringsliv ljuger om kostnaden för slopat karensavdrag11.9.2026 15:36:19 CEST | Debatt
Svenskt Näringsliv påstår att ett slopat karensavdrag skulle kosta 42 miljarder kronor. Det är falskt. Summan är det mest extrema utfallet i deras egen kalkyl och bygger på antaganden som saknar stöd i verkligheten. Syftet är uppenbart: att skrämma bort en reform som skulle ge vanliga löntagare råd att vara sjuka.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum