RIksförbundet FUB

FUB polisanmäler tre kommuner för allvarliga brister inom LSS

5.5.2026 06:37:00 CEST | RIksförbundet FUB | Pressmeddelande

Dela

Riksförbundet FUB polisanmäler idag kommunerna Ystad, Ängelholm och Helsingborg för misstankar om brott enligt brottsbalken, däribland tjänstefel, vållande till kroppskada och i ett fall vållande till annans död.

Anders Lago, förbundsordförande för Riksförbundet FUB.
Anders Lago, förbundsordförande för Riksförbundet FUB.

De tre fallen är av olika karaktär. En person avled till följd av att hen fick fel mat trots ordination om konsistensanpassad kost. I ett annat fall hittades en person på en gruppbostad avliden, personalen hade inte haft kontakt med personen på 19–20 dagar. Det tredje fallet rör en person i ett LSS-boende som kommunen under tio år ”glömt” bort, och som under den tiden utsattes för ekonomisk, fysisk och sexuell misshandel.

– Det saknas sanktioner när kommuner bryter mot LSS. IVO granskar enbart om åtgärder vidtagits, inget ansvarsutkrävande sker och inga kontroller görs av om brott begåtts. Vi behöver en LSS-inspektion med verkliga verktyg. Det behövs också sanktioner mot de kommuner som inte följer lagen. Nu krävs omedelbara åtgärder för att fler inte ska behöva fara illa, eller mista livet, säger Anders Lago, förbundsordförande för Riksförbundet FUB.

För mer information:
Anders Lago, förbundsordförande, Riksförbundet FUB.
Mejl: anders.lago@fub.se
Telefon: 070-851 84 61

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Anders Lago, fotograf Linnea Bengtsson
Anders Lago, fotograf Linnea Bengtsson
Ladda ned bild

FUB:s vision: Ett samhälle där personer med intellektuell funktionsnedsättning kan leva sitt liv som alla andra.

FUB arbetar för att barn, ungdomar och vuxna med intellektuell funktionsnedsättning (IF) ska kunna leva som andra, med goda levnadsvillkor. Vi är över 25 000 medlemmar i cirka 170 lokalföreningar och länsförbund runt om i landet. Personer med IF och deras anhöriga är medlemmar i FUB, liksom många andra som delar vår grundsyn.

Sedan 1956 har FUB kämpat för personer med IF:s rättigheter. Vi arbetar med intressepolitiskt påverkansarbete nationellt, regionalt och lokalt inom viktiga områden som rör barn, unga och vuxna. Genom aktiviteter och mötesplatser vill vi skapa ett sammanhang och en gemenskap för personer med IF.Alla ska få ta plats i samhället. Alla ska synas, höras och delta på sina villkor.

 Inom FUB finns Inre Ringen. Där driver personer med IF sina egna frågor och aktiviteter. Läs mer på: www.inreringen.se

Följ RIksförbundet FUB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från RIksförbundet FUB

FUB:s unika rapport visar på ojämlik utbildning i den anpassade gymnasieskolan9.6.2026 10:06:00 CEST | Pressmeddelande

FUB har nyligen släppt en rapport, ”Utbildningen som leder till en återvändsgränd”, om den anpassade gymnasieskolan. Rapporten bygger på en nationell enkät direkt till eleverna, vilket gör den unik i sitt slag. Den visar på strukturella brister inom skolformen som FUB menar leder till ojämlika möjligheter under skoltiden, vilka i sin tur ökar risken för att unga med intellektuell funktionsnedsättning (IF) hamnar i utanförskap.

Riksförbundet FUB: Myndigheten för vård- och omsorgsanalys bekräftar att det pågår en ny institutionalisering av stödet till funktionsnedsatta5.6.2026 13:34:00 CEST | Pressmeddelande

– Rapporten ”Att leva som andra - kartläggning och analys av samlokalisering av gruppbostäder enligt LSS”, bekräftar våra farhågor om hur utbredd samlokaliseringen av gruppbostäder är, säger Riksförbundet FUB:s ordförande Anders Lago. Det var inte länge sedan personer med intellektuell funktionsnedsättning (IF) levde sina liv i stora institutioner, isolerade utan kontakt med det övriga samhället. Sedan lagen om stöd och service för vissa funktionshindrade, LSS, infördes 1994, finns insatsen gruppbostad, som är en boendeform för personer med omfattande stödbehov. Enligt Socialstyrelsens allmänna råd bör en gruppbostad inte bestå av fler än 5, högst 6, personer och inte lokaliseras nära en annan LSS-verksamhet. Detta för att undvika en institutionsliknande miljö. Nu konstaterar Myndigheten för vård- och omsorgsanalys att över hälften (56 %) av landets gruppbostäder finns inom en radie på 200 meter till en annan LSS-verksamhet. – Genom rapporten har vi svart på vitt att det är ekonomiska

Inre Ringen: Många personer med intellektuell funktionsnedsättning är fortfarande fångade i fattigdom – det vägrar vi acceptera4.6.2026 13:38:00 CEST | Pressmeddelande

Inre Ringen, som är en del av FUB för personer med egen erfarenhet av intellektuell funktionsnedsättning (IF), hade sin stämma föregående helg. Under stämman togs beslut om ett uttalande, vilket FUB även instämmer i. I uttalandet ställer Inre Ringen frågor till lokalpolitiker och regeringen. Frågorna handlar bland annat om hyror i LSS-bostad och ekonomi.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye