RIksförbundet FUB

Riksrevisionen riktar stark kritik mot statens tillsyn över kommunernas hantering av LSS – med rätta!

12.3.2026 10:09:00 CET | RIksförbundet FUB | Pressmeddelande

Dela

Riksrevisionen har granskat statens regelgivning, stöd och tillsyn över LSS. Kritiken är hård på flera områden. Riksrevisionen konstaterar bl.a att ”statens arbete inte varit effektivt”. Att delar av LSS behöver förtydligas för att skapa en mer enhetlig tillämpning som i större utsträckning tillgodoser enskildas behov av stöd.

– Vi kallar det LSS-lotteriet. Om du får stöd beror inte på ditt behov - utan på vilken kommun du bor i och hur lokala tjänstemän tolkar lagen. Den bilden bekräftar nu Riksrevisionen. Personer som haft insatser i tio år får plötsligt nej utan att något förändrats. Det är oacceptabelt och inte rättssäkert för individen, säger Anders Lago, förbundsordförande FUB.

    Kommunernas handläggning har allvarliga brister, visar Riksrevisionens granskning. Socialstyrelsen behöver förbättra sina kunskapsstöd när det gäller kommunernas myndighetsutövning. Riksrevisionen efterlyser också mer statlig tillsyn, som kan bidra till att synliggöra brister i kommunernas myndighetsutövning och öka kunskapen om LSS. Man pekar på att IVO:s tillsyn är begränsad och dessutom har minskat under senare år.

    – Ingen ansöker om en LSS-bostad utan att behöva den. Ungdomar med intellektuell funktionsnedsättning, Downs syndrom eller autism nekas stöd som för några år sedan var självklart. I vissa kommuner avslås upp till 35 procent av ansökningarna om LSS-bostad. Politikerna har låtit det här hända. Nu måste de rätta till det, säger Anders Lago.

      FUB kräver fem konkreta åtgärder av politikerna: tvingande föreskrifter ersätter allmänna råd, förbud mot tidsbegränsade beslut om LSS-bostad, förbud mot tvångsförflyttningar, en LSS-inspektion med sanktionsrätt samt säkerställd rätt till offentlig rättshjälp i LSS-mål.

      Nyckelord

      Kontakter

      Bilder

      anders-lago_fotolinneabengtsso
      anders-lago_fotolinneabengtsso
      Ladda ned bild

      FUB:s vision: Ett samhälle där personer med intellektuell funktionsnedsättning kan leva sitt liv som alla andra.

      FUB arbetar för att barn, ungdomar och vuxna med intellektuell funktionsnedsättning (IF) ska kunna leva som andra, med goda levnadsvillkor. Vi är över 25 000 medlemmar i cirka 170 lokalföreningar och länsförbund runt om i landet. Personer med IF och deras anhöriga är medlemmar i FUB, liksom många andra som delar vår grundsyn.

      Sedan 1956 har FUB kämpat för personer med IF:s rättigheter. Vi arbetar med intressepolitiskt påverkansarbete nationellt, regionalt och lokalt inom viktiga områden som rör barn, unga och vuxna. Genom aktiviteter och mötesplatser vill vi skapa ett sammanhang och en gemenskap för personer med IF.Alla ska få ta plats i samhället. Alla ska synas, höras och delta på sina villkor.

       Inom FUB finns Inre Ringen. Där driver personer med IF sina egna frågor och aktiviteter. Läs mer på: www.inreringen.se

      Följ RIksförbundet FUB

      Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

      Senaste pressmeddelandena från RIksförbundet FUB

      FUB:s unika rapport visar på ojämlik utbildning i den anpassade gymnasieskolan9.6.2026 10:06:00 CEST | Pressmeddelande

      FUB har nyligen släppt en rapport, ”Utbildningen som leder till en återvändsgränd”, om den anpassade gymnasieskolan. Rapporten bygger på en nationell enkät direkt till eleverna, vilket gör den unik i sitt slag. Den visar på strukturella brister inom skolformen som FUB menar leder till ojämlika möjligheter under skoltiden, vilka i sin tur ökar risken för att unga med intellektuell funktionsnedsättning (IF) hamnar i utanförskap.

      Riksförbundet FUB: Myndigheten för vård- och omsorgsanalys bekräftar att det pågår en ny institutionalisering av stödet till funktionsnedsatta5.6.2026 13:34:00 CEST | Pressmeddelande

      – Rapporten ”Att leva som andra - kartläggning och analys av samlokalisering av gruppbostäder enligt LSS”, bekräftar våra farhågor om hur utbredd samlokaliseringen av gruppbostäder är, säger Riksförbundet FUB:s ordförande Anders Lago. Det var inte länge sedan personer med intellektuell funktionsnedsättning (IF) levde sina liv i stora institutioner, isolerade utan kontakt med det övriga samhället. Sedan lagen om stöd och service för vissa funktionshindrade, LSS, infördes 1994, finns insatsen gruppbostad, som är en boendeform för personer med omfattande stödbehov. Enligt Socialstyrelsens allmänna råd bör en gruppbostad inte bestå av fler än 5, högst 6, personer och inte lokaliseras nära en annan LSS-verksamhet. Detta för att undvika en institutionsliknande miljö. Nu konstaterar Myndigheten för vård- och omsorgsanalys att över hälften (56 %) av landets gruppbostäder finns inom en radie på 200 meter till en annan LSS-verksamhet. – Genom rapporten har vi svart på vitt att det är ekonomiska

      Inre Ringen: Många personer med intellektuell funktionsnedsättning är fortfarande fångade i fattigdom – det vägrar vi acceptera4.6.2026 13:38:00 CEST | Pressmeddelande

      Inre Ringen, som är en del av FUB för personer med egen erfarenhet av intellektuell funktionsnedsättning (IF), hade sin stämma föregående helg. Under stämman togs beslut om ett uttalande, vilket FUB även instämmer i. I uttalandet ställer Inre Ringen frågor till lokalpolitiker och regeringen. Frågorna handlar bland annat om hyror i LSS-bostad och ekonomi.

      I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

      Besök vårt pressrum
      World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye