WaterAid Sverige

Undersökning: Norrbottningar sparar minst på vatten i hela landet

10.6.2026 15:00:00 CEST | WaterAid Sverige | Pressmeddelande

Dela

Knappt fyra av tio (38 procent) norrbottningar uppger att de försöker spara på vatten när de exempelvis duschar, diskar eller borstar tänderna. Det är färre än i något annat län, visar en Novusundersökning som WaterAid och Svenskt Vatten låtit genomföra.

Foto: Svenskt Vatten/WaterAid

I riket som helhet uppger i genomsnitt varannan invånare (51 procent) att de försöker spara på vatten när de exempelvis duschar, diskar eller borstar tänderna. I Norrbotten är det fyra av tio (38 procent) som gör det, vilket är färre än i något annat län i Sverige. 

Undersökningen visar också att endast en av 14 (sju procent) norrbottningar lever upp till Myndigheten för civilt försvars rekommendation om att ha 25 liter eller mer dricksvatten sparat hemma i beredskapssyfte. Hela sju av tio (70 procent) norrbottningar har inget dricksvatten sparat hemma i beredskapssyfte överhuvudtaget. Enbart bland boende i Dalarna är siffran högre (71 procent). 

– Det har i flera år talats om beredskap och motståndskraft, men den här undersökningen visar att det ännu inte fått fullt genomslag i människors vardag. Dricksvatten är vårt viktigaste livsmedel och fler behöver fundera över hur de klarar sig om vattnet i kranen inte går att använda under några dagar, säger Pär Dalhielm, vd Svenskt Vatten. 

Så sent som i vintras varnade FN för att världen är på väg mot en vattenkollaps. Oron för hur den globala vattenkrisen riskerar att utvecklas på grund av klimatkrisen tycks vara som lägst bland norrbottningar (där 41 procent känner oro). I riket som helhet känner i genomsnitt varannan invånare (50 procent) oro. 

– Vattenkrisen har inga landsgränser. Om det blir mindre tillgång till vatten i andra delar av världen innebär det sämre skördar och högre matpriser, vilket även vi i Sverige påverkas av. Alla är medvetna om hur Sverige påverkas av världsekonomin, men med den globala vattenkrisen är sambandet inte lika välkänt, säger Anna Nilsdotter, generalsekreterare WaterAid. 

Om opinionsundersökningen 

Totalt har 3 270 personer intervjuats under perioden 7–20 maj 2026. Av dessa har 2 232 intervjuer genomförts för att kunna se skillnader på länsnivå. Det finns alltså specifika siffror för samtliga 21 län i de fyra frågorna i opinionsundersökningen.

Presskontakt WaterAid
Christopher Engberg Dahl
christopher.engbergdahl@wateraid.se
070 768 9980

Presskontakt Svenskt Vatten
Hedvig Elander
hedvig.elander@svensktvatten.se
0709786683

Kontakter

Dokument

WaterAid

WaterAid är en internationell organisation som arbetar för att alla människor överallt ska ha tillgång till rent vatten, toaletter och hygienmöjligheter. Vi har verksamhet i 30 länder och arbetar i några av världens fattigaste samhällen. WaterAid finns på plats med egen personal och samarbetar med lokala partners för hållbara och långsiktiga lösningar som leder till att fler får tillgång till rent vatten och toaletter. Vi sätter frågan på agendan och påverkar beslutsfattare globalt och nationellt att satsa mer på dessa grundläggande rättigheter. Sedan WaterAid grundades 1981 har vi nått 28,5 miljoner människor med tillgång till rent vatten, 29 miljoner med tillgång till toaletter och 27,8 miljoner med möjlighet till bättre hygien. Sedan 2009 finns WaterAid i Sverige, och här arbetar vi framför allt med insamling, påverkansarbete och opinionsbildning.

Följ WaterAid Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från WaterAid Sverige

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye