Sex av åtta riksdagspartier vill förbjuda OnlyFans
11.6.2026 07:00:00 CEST | Sveriges Kvinnoorganisationer | Pressmeddelande
En bred majoritet av riksdagspartierna vill stoppa digitala plattformar som OnlyFans. Det visar Sveriges Kvinnoorganisationers valguide som lanseras idag.

– Pornografin har flyttat in i våra telefoner och blivit en miljardindustri. Det är positivt att en tydlig majoritet av partierna vill agera mot den sexuella exploatering som sprids och säljs på online, säger Susannah Sjöberg, generalsekreterare för Sveriges Kvinnoorganisationer.
Till valguiden har Sveriges Kvinnoorganisationer ställt frågor till samtliga riksdagspartier om kvinnors rättigheter och jämställdhet. Sex partier svarar ja på frågan om att förbjuda digitala bordeller som OnlyFans.
Den uppdaterade sexköpslagen som kom förra året var ett viktigt steg för att komma åt sexköp online. Men lagstiftningen lämnar fortfarande de stora digitala bordellerna i fred. På plattformar som OnlyFans kan pornografiskt material där kvinnor exploateras säljas och spridas till miljontals användare världen över.
– Prostitution och pornografi är två sidor av samma mynt. Den enda skillnaden är kameran. Exploateringen tar inte slut när inspelningen är över. Tvärtom kan materialet fortsätta säljas, delas och spelas upp om och om igen. Det är svårt att motivera varför samhället ska se så olika på sexuellt våld beroende på om den sker live eller spelas in, säger Susannah Sjöberg.
– Pornografin formar också pojkars och unga mäns föreställningar om sex och relationer. Frågan handlar därför inte bara om exploatering, utan också om vilken syn på tjejer, den egna kroppen och sex som nästa generation växer upp med, säger Susannah Sjöberg.
Fråga: Stödjer ni att Sverige inför ett fullständigt förbud mot digitala bordeller såsom Onlyfans?
Ja: L, S, MP, SD, V
Nej: M
Kan inte svara: KD
Valguiden visar också en bred politisk enighet i arbetet mot prostitution och människohandel. Samtliga riksdagspartier vill öka och öronmärka resurser till Polismyndigheten för att stärka arbetet mot människohandel och sexköp.
Frågor till valguiden har skickats till samtliga riksdagspartier inför valet 2026. Svaren publiceras i sin helhet på Sveriges Kvinnoorganisationers webbplats.
Nyckelord
Kontakter
Lisa PalmSveriges Kvinnoorganisationer
Tel:076 028 71 80lisa.palm@sverigeskvinnoorganisationer.seOm oss
Sveriges Kvinnoorganisationer är en partipolitiskt obunden paraplyorganisation för den svenska kvinnorörelsen. Vi samlar 50 medlemsorganisationer som tillsammans representerar över 130 000 kvinnor och flickor. Vi verkar för kvinnors och flickors frigörelse, fulla mänskliga rättigheter och ett jämställt samhälle. Vi arrangerar årligen Sveriges största jämställdhetskonferens Forum Jämställdhet genom vårt helägda bolag med samma namn. Vi hette tidigare Sveriges Kvinnolobby.
Följ Sveriges Kvinnoorganisationer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Kvinnoorganisationer
Män dominerar SD:s vallistor – S jämställd i topp20.5.2026 09:59:56 CEST | Pressmeddelande
Sverigedemokraterna har flest män i toppen av riksdagslistan, medan Socialdemokraterna har en jämn könsfördelning och Vänsterpartiet flest kvinnor. Det visar Sveriges Kvinnoorganisationers granskning av partiernas vallistor och kandidater i valet.
Regeringen bromsar arbetet för jämställda löner15.4.2026 11:31:55 CEST | Pressmeddelande
Den 26 mars meddelade regeringen slutligen att man vill pausa införandet och omförhandla lönetransparensdirektivet. Det framstår nu som allt tydligare att nuvarande regeringen inte bara är passiv – utan aktivt bromsar arbetet mot jämställda löner, det skriver Lönelotsarna i ett uttalande.
Mest till bilen – och kvinnor förlorare i regeringens vårbudget13.4.2026 12:21:48 CEST | Pressmeddelande
38 miljoner till kvinnofrid – men vid en närmare granskning visar sig detta vara två miljoner. Vårens stora satsningar går i stället till sänkt skatt på bensin och diesel till en kostnad om 1,6 miljarder kronor samt elstöd på 2,4 miljarder.
Sveriges regering motarbetar jämställda löner – vill omförhandla EU:s lönetransparensdirektiv26.3.2026 11:52:08 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill omförhandla EU:s lönetransparensdirektiv och skjuter upp införandet. Sveriges Kvinnoorganisationer har sedan tidigare varit kritiska till att regeringen lagt sig på en miniminivå i genomförandet. Nu tas ytterligare ett steg – som gör Sverige till en bromskloss i arbetet för jämställda löner, både nationellt och i EU.
Här är Sveriges Kvinnoorganisationers nya styrelse21.3.2026 12:19:41 CET | Pressmeddelande
Lördagen den 21 mars samlades medlemsorganisationerna i Sveriges Kvinnoorganisationer till årsmöte. Rissa Seidou, Rebecca Lagh och Sandra Gonzalez Sköld valdes in som nya styrelseledamöter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum