Ansträngt läge vid Sunderby sjukhus
11.6.2026 11:55:04 CEST | Region Norrbotten | Pressmeddelande
Vårdavdelningarna och akutmottagningen på Sunderby sjukhus har just nu ett mer ansträngt läge än vanligt. Det beror på en kombination av sommarbemanning på sjukhuset och ett ökat inflöde av patienter som söker akutsjukvård just nu.

På Sunderby sjukhus försöker man nu frigöra extra vårdplatser för att kunna ta emot de som behöver inneliggande vård. Trots det kan väntetiderna bli längre än vanligt.
– Den som är mest sjuk eller skadad får vård först. Vi vill att du som har en lättare skada eller sjukdom ringer 1177 för råd om egenvård. Om du åker direkt till akuten finns det risk att du får vänta länge, säger Moa Bjerner, chef för Division Medicin och akut omhändertagande.
Så söker du vård just nu:
-
Allvarligt sjuka eller skadade: Sök vård på akutmottagningen.
-
Övriga: Kontakta 1177 för rådgivning och vägledning.
-
Kontakta din hälsocentral som vanligt på vardagar.
-
Jourcentralen i Luleå och Boden har öppet på helger.
Nyckelord
Kontakter
Moa BjernerChef för Division Medicin och akut omhändertagande
Division Medicin och akut omhändertagande omfattar delar av Norrbottens specialistvård, till exempel akut omhändertagande.
Om Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Möjlighet för Region Norrbotten att erbjuda behandling med Qalsody vid ärftlig ALS11.6.2026 11:00:55 CEST | Pressmeddelande
Personer i Norrbotten med den sällsynta och ärftliga formen av ALS som orsakas av en mutation i SOD1-genen kan komma att kunna erbjudas behandling med läkemedlet Qalsody (tofersen).
Miljöarbetet i Region Norrbotten11.6.2026 09:33:54 CEST | Pressmeddelande
Region Norrbotten visar positiv utveckling för flera nyckeltal i årets miljörapport från Sveriges regioner och kommuner (SKR), men ligger fortfarande under riksnivån för andra områden.
Norra Scen i Almedalen: Kina, konkurrenskraft och kulturpolitik9.6.2026 13:14:11 CEST | Pressmeddelande
Hur stärker vi Sveriges konkurrenskraft och försvarsförmåga i en tid av geopolitisk osäkerhet? Hur säkras kompetens, välfärd och livskraftiga samhällen i hela landet? Och hur hänger utvecklingen i Arktis ihop med Europas framtid? Välkomna till Norra Scen i Almedalen – här möts de viktigaste perspektiven, från gruvan till rymden.
Fastighetsbyte möjliggör tidigare inflyttning för folktandvården i Kiruna3.6.2026 15:50:10 CEST | Pressmeddelande
Regionstyrelsen har beslutat om ett fastighetsbyte med LKAB som möjliggör nya lokaler för folktandvården och personalbostäder i nya Kiruna centrum. Beslutet innebär att verksamheten kan flytta in cirka två år tidigare än planerat.
Så kan du hjälpa vården inför sommaren2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hjälp oss att se till att fler får vård i rätt tid i sommar – det är budskapet från Region Norrbotten. Genom enkla förberedelser kan man bidra till att vården fungerar bättre. Samtidigt stärker Region Norrbotten bemanningen med extra ersättning för extrapass och flyttad semester.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum