Expandia ställer hårdare hållbarhetskrav: “Alla produkter ska vara cirkulära”
12.6.2026 13:50:49 CEST | Expandia | Blogginlägg
Byggbranschen står inför stora hållbarhetsutmaningar och återbruk, klimatredovisning och cirkulära lösningar ökar snabbt i både offentliga upphandlingar och större byggprojekt. Expandia har sedan starten byggt verksamheten på cirkularitet med moduler som flyttas, anpassas och återanvänds – och nu skärper företaget kraven på sina leverantörer. Målet är tydligt: alla produkter som byggs in i Expandias moduler ska kunna ingå i cirkulära flöden.

Vårt mål är att alla produkter som vi bygger in i modulen ska vara cirkulära. Därför har vi sedan en tid gått ut tydligt mot våra leverantörer och tillverkare av material och produkter. De behöver, precis som vi, ställa om till cirkulära lösningar, annars behöver vi byta leverantörer, säger Johan Larsson, produktchef på Expandia.
Vill driva hela branschen framåt
Arbetet tog fart under förra året när Expandia startade en större genomgång av materialen som används i modulerna. Fokus ligger framför allt på produktgrupper där cirkulariteten fortfarande är begränsad, exempelvis cementbaserade skivor, isolering och vissa fasadmaterial.
– Vi har gått igenom våra produkter för att se vilka vi behöver fokusera extra på. Det handlar ofta om material där återbruk och återvinning fortfarande är en stor utmaning, säger Johan Larsson.
I samband med att nya produkter utvärderas får leverantörerna också fylla i utvärderingsformulär kring hållbarhet och cirkularitet.
– Om man inte kan visa att man har en cirkulär produkt så kommer vi inte välja den, säger Johan Larsson.
För Expandia handlar det inte bara om att minska företagets egen miljöpåverkan. Ambitionen är också att bidra till förändringar i hela leverantörsledet.
Som stor kund har vi möjlighet att påverka. Våra modultillverkare köper stora volymer material och då behöver vi använda den positionen för att driva utvecklingen framåt, säger Johan Larsson.

Hjälper leverantörerna att komma igång
Samtidigt som kraven skärps försöker Expandia också hjälpa leverantörerna att ställa om i praktiken. Många tillverkare vill arbeta mer cirkulärt men saknar fungerande logistik eller processer för att ta tillbaka spill och gamla produkter.
– Ofta säger leverantörerna att de har möjlighet att cirkulera materialet om de kunde få tillbaka uttjänt material eller spill till sin fabrik, men att de inte har logistiken för att transportera fram och tillbaka. Då är vi gärna med och hjälper till i en uppstartsfas, säger Johan Larsson.
Expandia har redan deltagit i flera projekt tillsammans med leverantörer som Tarkett och Fermacell, och dialoger förs med fler aktörer inom byggmaterialbranschen.
Olika respons från leverantörerna
Mottagandet från leverantörerna har varierat. Vissa företag har redan påbörjat ett hållbarhetsarbete och ser Expandias krav som en möjlighet att accelerera omställningen. Andra är mer tveksamma.
– Vissa har kanske redan ett arbete igång och då kan våra krav göra att de lägger extra fokus på frågan och kommer snabbare framåt. Sedan finns det leverantörer som inte riktigt har det här tänket och kanske känner sig ganska trygga med sina befintliga kunder och väljer att inte satsa på cirkularitet, säger Johan Larsson.

Cirkularitet blir en konkurrensfråga
En modul används i snitt mellan tre och fem gånger, med uppfräschning mellan varje hyresgäst, innan den genomgår en större renovering eller byggs om för nya behov. Genom att förlänga livslängden på moduler minskas behovet av nya resurser och reducerar klimatpåverkan. Andelen moduler som renoveras eller byggs om ökar successivt i takt med att Expandia utvecklar sitt cirkulära arbetssätt.
Det innebär inte nödvändigtvis lägre kostnader än att bygga nytt – men däremot en betydligt lägre klimatbelastning. Genom att återbruka bland annat limträstommar, bärande reglar och isolering sparar Expandia mellan 0,5 och 1 ton CO₂e per modul jämfört med nyproduktion. Beroende på omfattningen av renoveringarna bedömer Expandia att utsläppsbesparingen under 2026 kan uppgå till omkring 150 ton CO₂e.
Samtidigt tror Johan Larsson att utvecklingen bara har börjat.
– Jag tror att hela byggbranschen kommer behöva röra sig åt det här hållet ganska snabbt. Vi kan inte längre slänga allt på en hög och blunda för framtiden. För oss handlar det både om hållbarhet och om att bygga smartare och mer långsiktigt. Ju tidigare man börjar ställa om, desto bättre position kommer man ha framåt, säger han.
Kontakter
Åsa LedinMarknads- och kommunikationschefExpandia
Tel:+4670-770 74 94asa.ledin@expandia.seExpandia
Expandia är en av Nordens främsta leverantörer av flexibla modullösningar för skolor, förskolor, kontor, vård och boende. Företaget är familjeägt och grundades 1989, med verksamhet i hela Norden. Vi har över 22 000 moduler i vår flotta, omsätter cirka 1,3 miljarder kronor och har omkring 110 anställda. Varje år levererar vi hundratals nyckelfärdiga projekt som på kort tid skapar nya lokaler för samhällsviktiga verksamheter. Våra moduler tillverkas i Sverige av trä från nordiska skogar och byggs industriellt för hög kvalitet, trygghet och minskad klimatpåverkan. Genom ett cirkulärt modulsystem skapar vi hållbara, flexibla lokaler som snabbt kan skalas upp eller ned efter behov.

Följ Expandia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expandia
Efter 20 år tillsammans – Johan Hörnquist tar över Expandia och ska leda nästa tillväxtfas1.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
På knappt två decennier har Expandia gått från ett mindre familjeföretag till en ledande aktör inom flexibla lokallösningar. Nu lämnar Jonas Wallstedt över vd-rollen till sin mångårige kollega Johan Hörnquist. Uppdraget blir att ta Expandia vidare i en tid när demografiska förändringar, ökade beredskapsbehov och högre krav på cirkularitet skapar nya möjligheter för flexibla lokallösningar.
Ny rapport: 7 av 10 fastighetschefer ser renoveringar som sin största utmaning27.8.2026 09:55:00 CEST | Pressmeddelande
Förändrade byggregler ökar osäkerheten mitt i ett stort renoveringsbehov. I den nya rapporten Nordiska fastighetschefsrapporten 2026 uppger 71 procent av Nordens fastighetschefer att renovering och underhåll är deras största utmaning – samtidigt som många oroar sig för högre kostnader och längre processer.
Ny rapport: 7 av 10 eiendomssjefer ser renovering som sin største utfordring27.8.2026 09:55:00 CEST | Pressmeddelande
Endringer i byggereglene øker usikkerheten midt i et stort renoveringsbehov. I den nye rapporten Nordisk eiendomssjefrapport 2026 oppgir 71 prosent av Nordens eiendomssjefer at renovering og vedlikehold er deres største utfordring – samtidig som mange er bekymret for høyere kostnader og lengre prosesser.
Ny rapport: 7 ud af 10 ejendomschefer ser renoveringer som deres største udfordring27.8.2026 09:55:00 CEST | Pressmeddelande
Nye bygningsregler risikerer at bremse en historisk renoveringsbølge. I den nye rapport Nordisk Ejendomschefrapport 2026 oplyser 71 procent af Nordens ejendomschefer, at renovering og vedligeholdelse er deres største udfordring – samtidig med at mange er bekymrede for højere omkostninger og længere processer.
Certificeringerne bag kvaliteten af Expandias moduler20.7.2026 16:02:54 CEST | Blogginlägg
Hvordan ved man om en modulbygning overholder kvalitetsmålene? For Expandia SWE er en del af svaret klart: Vi lader eksterne eksperter gennemgå virksomheden i dybden. Certificeringer i kvalitet, miljø og sikkerhed er blevet et vigtigt værktøj for at udvikle både modulerne og arbejdsmetoderne hos vores modulproducenter – samtidig med at det skaber tryghed og værdi for vores slutkunder.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum