Mediemyndigheten

Ny AI utbildning ska stärka mediemedvetenheten i Sverige

15.6.2026 10:37:21 CEST | Mediemyndigheten | Pressmeddelande

Dela

Mediemyndigheten lanserar nu en webbutbildning om AI inom ramen för utbildningssatsningen mediemedveten.se. Satsningen är en del av myndighetens nationella arbete för att stärka medie- och informationskunnigheten (MIK) i befolkningen. 

Person som sitter på en buss, lyssnar på musik med hörlurar och håller en mobiltelefon.
Bilden tillhör utbildningen mediemedveten.se

Kan man se om något är skapat av en människa eller AI?  Är vi rustade att upptäcka AI-skapat innehåll? Vad händer om man själv råkar dela AI-skapat innehåll?  

Utbildningen ”Koll på AI” är en ny satsning som Mediemyndigheten genomför för att stärka medvetenheten hos medborgarna inom AI. Den ska ge en fördjupad förståelse för hur AI –genom snabb teknikutveckling – nu är en del av vår medievardag.

– I en tid där AI alltmer formar vårt informationsflöde behöver vi stärka kunskapen om hur information skapas och sprids. Med ”Koll på AI” vill vi bidra till att fler blir medvetna i sin medieanvändning, säger Jan-Olof Lind, genereldirektör vid Medimyndigheten.

Koll på AI” är ett komplement till de befintliga utbildningarna i medie- och informationskunnighet på mediemedveten.se. Utbildningen ska fungera både för den breda allmänheten och för till exempel skolor, bibliotek och folkbildningen. Den tar ungefär 30 minuter att genomföra och är framtagen i samarbete med forskningsinstitutet RISE.  

Fokus på AI i medievardagen 

Utbildningen fokuserar på praktiska, vardagsnära situationer där AI redan är en del av vårt informationsflöde. Användaren får i fyra delar fördjupad kunskap om hur AI påverkar hur information skapas och sprids och vilka konsekvenser det kan få när AI‑skapat innehåll uppfattas som trovärdigt, delas vidare eller formar våra uppfattningar om omvärlden. 

-- AI är redan en naturlig del i vår medievardag. Vi behöver alla tänka till om vad det innebär att en allt större mängd av det medieinnehåll vi dagligen möter och tar del av i våra flöden skapas med och sprids av AI, menar Martina Wagner, sakkunnig i medie- och informationskunnighet vid Mediemyndigheten.  

Om mediemedveten.se

I mars 2024 gav regeringen Mediemyndigheten i uppdrag att genomföra en nationell satsning på medie- och informationskunnighet. Ytterligare medel tillfördes myndigheten 2025 för att fördjupa arbetet med medie- och informationskunnighet med särskilt fokus på AI. Som ett led i det arbetet har myndigheten tagit fram en nationell utbildningsplattform, mediemedveten.se, som syftar till att stärka människors förmåga att förstå, värdera och använda information i en allt mer digital och komplex medievardag. AI-utbildningen är nu en del av denna plattform. Plattformen mediemedveten.se består sedan tidigare av:  

  • en grundutbildning i medie- och informationskunnighet,
  • en fördjupningsdel med material och verktyg för handledning och undervisning, till exempel för skolor och bibliotek.  

Alla utbildningar på plattformen är kostnadsfria och öppna för alla att använda.  

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Mediemyndigheten

Mediemyndigheten tillhör Kulturdepartementets ansvarsområden. Vi ska inom vårt verksamhetsområde verka för yttrandefrihet, medie- och informationskunnighet samt möjligheterna till mediemångfald och tillgänglighet. Vi ska också verka för att stärka barn och unga som medvetna medieanvändare, ta tillvara deras erfarenheter samt verka för att skydda barn från skadlig mediepåverkan.

Följ Mediemyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Mediemyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye