Energiföretagen

Ei-tillsyn av effektavgifterna visar att elnätsföretagen följer reglerna

15.6.2026 13:23:28 CEST | Energiföretagen | Pressmeddelande

Dela

Energimarknadsinspektionen (Ei) har granskat om fem elnätsföretag följer reglerna för sina avgiftsmodeller med en effektavgift. Och det gör de, det visar Ei:s tillsyn.

Ei inledde i april i år en tillsyn av fem elnätsföretag och om deras avgiftsmodeller med effektavgift följer kraven i ellagen och EU:s elmarknadsförordning. Ei skriver på sin webb:

”Ei konstaterar att modellerna inte strider mot gällande regelverk och tillsynen är nu avslutad.”  

Ei:s tillsyn inleddes efter att regeringen stoppade införandet av effektavgifter, som alla elnätsföretag enligt Ei:s regelverk skulle ha infört senast januari 2027. Ei har fått ett nytt direktiv som handlar om att ta fram en ny modell med effektavgifter till april 2027. 

Energiföretagen Sverige tog efter regeringens besked om pausade effektavgifter snabbt initiativ till en nationell dialog. Syftet med dialogen är att arbeta fram rekommendationer för hur effektbaserade nätavgifter och andra åtgärder kan utformas så att de fungerar för både kunderna och elsystemet och bidrar till effektivare nätutnyttjande. Sedan dess har arbetet med dialogen avancerat. 

– Resultatet av Ei:s tillsyn visar tydligt att elnätsföretagen har följt reglerna och gjort sitt bästa för kunderna. Nu fortsätter vi att ta ett omtag i nätavgiftsfrågan för att landa närmare kundens behov, säger David Freed, chef för kraftsystem och marknader på Energiföretagen. 

Kontakter

Energibranschens gemensamma röst

Energiföretagen Sverige är en branschorganisation som samlar nära 500 företag som producerar, distribuerar, säljer och lagrar energi. Våra medlemmar levererar energi varje sekund, året runt, till hushåll, stora och små företag och samhället i stort. Vår verksamhet utvecklas i samverkan med medlemmarna och omvärlden.

Följ Energiföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Energiföretagen

Energiföretagen kommenterar Konkurrensverkets granskning av elnätspriser2.7.2026 17:22:08 CEST | Pressmeddelande

Konkurrensverket har sedan i mars i år haft en pågående granskning av elnätspriser. – Ett sådant resonemang som förs i rapporten skulle vara väldigt svårt för branschen att förhålla sig till i prissättningen. Skulle verkligen prissättning och intäktsnivåer som håller sig inom ellagens bestämmelser kunna vara oskäliga enligt annan lagstiftning? säger Tomas Malmström, ansvarig elnät på Energiföretagen Sverige.

Halvårsstatistik: Kyla, lite snö och konflikter gav rekordhöga elpriser30.6.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Året inleddes med de högsta januaripriserna på el någonsin. Som vanligt är det många faktorer som ligger bakom de höga elpriserna, men det mesta kan härledas tillbaka till vädret i form av sträng kyla och lite blåst. — Första halvåret har varit omvända världen jämfört med förra året. Stark kyla, lite vind, dåligt med snö och krig har dragit upp elpriserna säger Energiföretagen Sveriges marknadsanalytiker Magnus Thorstensson.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye