Från ko till klassrum: Arla lanserar nytt skolmaterial och testar nytt koncept för gårdsbesök i högstadiet
17.6.2026 06:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Hur mycket äter en ko? Varför har den fyra magar – och hur blir gräs till mjölk i glaset? Med nya filmer, klassrumsövningar och ett pilotprojekt för högstadiet vill Arla ge fler barn och unga en inblick i svenskt lantbruk och hur maten produceras.

Nu lanseras två nya utbildningssatsningar för skolan: ett helt nytt undervisningsmaterial inom Arla Minior för lågstadiet samt ett pilotprojekt där högstadieelever får möta mjölkgården både digitalt och på plats.
– Många barn och unga är nyfikna på mat, djur och hållbarhet, men få har själva varit på en gård. Med de här satsningarna vill vi göra kunskapen om svensk matproduktion mer konkret och tillgänglig, oavsett om man bor på landet eller i stan, säger Maja Nordström, projektledare för initiativen.
Nya filmer och övningar följer mjölkens väg från gräs till glas
Det nya Minior-materialet riktar sig till elever i årskurs 1–3 och består av kortfilmer som följer mjölkens väg – från betande ko och kalv i ladugården till färdig mjölk på frukostbordet. Till filmerna hör klassrumsövningar där eleverna bland annat får resonera om djurens behov, jordbrukets kretslopp och människans beroende av naturen.
Materialet följer läroplanen och kan användas både som förberedelse inför ett gårdsbesök och som fristående undervisning i klassrummet. Det finns kostnadsfritt tillgängligt på Arlas webbplats och kommer även att spridas via externa utbildningssajter inför höstterminen.
Pilotprojekt för högstadiet – när digitalt möter verkligheten
För att nå lite äldre elever startar Arla samtidigt ett pilotprojekt tillsammans med LRF, riktat till högstadiet. Här testas en kombination av digitala möten med mjölkbönder och fysiska gårdsbesök. Ambitionen är att börja med en digital introduktion och därefter fördjupa upplevelsen genom att besöka en mjölkgård.
– Att ge barn och unga möjlighet att möta lantbruket är viktigt för att öka förståelsen för var maten kommer ifrån. Det här pilotprojektet är ett spännande sätt att undersöka hur digitala möten kan komplettera fysiska gårdsbesök för att nå fler elever och skapa nyfikenhet kring svensk matproduktion, säger Maja Nordström.
Pilotbesöken genomfördes under försommaren och ska nu utvärderas för att se hur konceptet kan utvecklas vidare.
Bygger vidare på en lång tradition
Arla Minior har funnits i över 30 år och har gett mer än en miljon barn möjlighet att lära sig var maten kommer ifrån genom skolmaterial och gårdsbesök runt om i landet. Varje år tar omkring 22 000 elever del av verksamheten.
I takt med att allt färre barn har en naturlig koppling till lantbruket ökar behovet av kunskap om hur maten produceras och jordbrukets roll i samhället. De nya satsningarna är ett sätt att utveckla Arla Minior för nya generationer elever och göra den kunskapen tillgänglig för fler barn och unga.
Fakta: Arla Minior
- Riktar sig till elever i årskurs 1–3
- Innehåller skolmaterial och möjlighet till gårdsbesök
- Över en miljon barn har deltagit sedan starten
- Omkring 22 000 elever deltar varje år
- Mer information: Arla Minior – skolmaterial och gårdsbesök
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 300 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 166 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Från bryggeri till mejeri – Claes Enander blir ny försäljningsdirektör för Arla Sverige15.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag, den 15 juni, tillträder Claes Enander rollen som försäljningsdirektör för Arla Sverige, med ansvar för dagligvaruhandeln. Han tar samtidigt plats i Arlas svenska ledningsgrupp.
Arla värvar kommunikationsdirektör från MAX12.6.2026 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla rekryterar Henric Byström som ny kommunikationsdirektör för verksamheten i Sverige. Han tillträder rollen senare i höst och tar plats i både Arlas svenska ledningsgrupp och den globala kommunikationsledningen.
Östersund mejeri firar 70 år med öppet hus12.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan 1956 har Östersund mejeri varit en självklar del av lokalsamhället. I dag tar mejeriet emot cirka 70 miljoner kilo mjölk varje år från runt 65 jämtländska gårdar och den 13 juni bjuds allmänheten in för att fira jubileet tillsammans med medarbetare och lokala Arlabönder.
Arla på Di Debatt: Europa behöver starkare livsmedelsföretag1.6.2026 10:18:31 CEST | Pressmeddelande
Arla och DMK Group går i dag samman och bildar Europas ledande mejerikooperativ. I en debattartikel i Dagens industri lyfter företagens koncernchefer behovet av starkare livsmedelsföretag i Europa – för att säkra konkurrenskraft, investeringar och livsmedelsförsörjning. Artikeln finns även att läsa i sin helhet nedan.
Arla och DMK Group går samman – bildar Europas ledande mejerikooperativ1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag inleds den gemensamma framtiden för de två bondeägda mejeriföretagen Arla och DMK Group. Företagen går samman under namnet Arla och bildar Europas ledande mejerikooperativ, med ett gemensamt ansvar att investera i livsmedelsproduktion på lång sikt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum