SSU

Uttalande från SSU med anledning av situationen i Iran

23.1.2026 08:00:00 CET | SSU | Pressmeddelande

Dela

Dödssiffran i Iran fortsätter att stiga. 5 000 uppges ha mördats av den brutala islamistiska regimen.

Det iranska folket har dödats när de krävt frihet, demokrati och mänskliga rättigheter. Övergreppen fortsätter fortfarande. Sverige och den svenska regeringen måste visa solidaritet med det iranska folket och aktualisera frågan om att terrorklassa det iranska revolutionsgardet.

I Sverige finns en stor iransk diaspora. Många kom som flyktingar efter revolutionen 1979. Deras erfarenheter, deras berättelse påminner oss om vikten av att alltid stå upp för mänskliga rättigheter. Det påminner också om det ansvar Sverige har.

När uppmärksamheten i media om våldet i Iran minskar måste vår solidaritet bli än starkare. Regimen får inte komma undan. Det iranska folket förtjänar rättvisa. Kvinnorna ger styrka och mod till alla kvinnor som lever under islamistiskt och extremistiskt förtryck. Det är dags att omvärlden agerar.

Kvinna, Liv, Frihet

Kontakter

Följ SSU

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SSU

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye