Kryssa en SSU:are till EU
17.11.2023 08:00:00 CET | SSU | Pressmeddelande
Idag har socialdemokraterna tagit sin lista av kandidater till Europaparlamentet i nästa års val. Flera SSU:are har hamnat högt upp på listan och vår egna förbundsordförande står på plats. Det är alltså inte omöjligt att Lisa Nåbo kan få representera unga socialdemokrater i Europaparlamentet!

Unga ser hur otryggheten ökar. Hur klimatförändringarna och konflikter hotar vår framtidframtiden. Europa måste stå starka tillsammans. Vi har inget val. Vi kan inte lösa alla våra problem på egen hand i Sverige. Gängkriminaliteten är gränsöverskridande. Ett USA som kan styras av Trump igen, hoten från Ryssland och Kina, klimatförändringar som hotar vår säkerhet. Allt det kräver europeiska lösningar.
Vill du ha en mer framåtlutad socialdemokrati, som vill leda samhällsutvecklingen och som vågar ta konflikten med de som vill öka klyftorna och utsläppen? Kryssa en SSU:are.
SSU:are på topp 15:
5. Sofie Eriksson
7. Lisa Nåbo
9. Tajma Sisic
10. Sarkis Khatchadourian
Kontakter
PressjourPressjour för Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund
Tel:+46(0)8-714 48 13press@ssu.seFölj SSU
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SSU
Uttalanda med anlening av attack mot SSU:are11.9.2026 14:40:23 CEST | Pressmeddelande
Den här valrörelsen har präglats av ett högt tonläge. Igår kväll nådde hatet vår rörelse när en SSU:are blev attackerad under en dörrknack. Det är inte första gången detta sker.
Uttalanda med anlening av attack mot SSU:are11.9.2026 13:52:58 CEST | Pressmeddelande
Den här valrörelsen har präglats av ett högt tonläge. Igår kväll nådde hatet vår rörelse när en SSU:are blev attackerad under en dörrknack. Det är inte första gången detta sker.
SSU: S vallöfte om extra CSN är en frihetsreform9.8.2026 13:05:58 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna meddelar i dag att partiet går till val på två extra utbetalningar av barn- och studiebidraget varje år, en inför sommarlovet och en inför jullovet, perioder då många barnfamiljer och studenter har högre utgifter.
S lovar nationell modell för ungdomsbostäder2.8.2026 13:58:11 CEST | Pressmeddelande
Nästan 200 000 unga bor ofrivilligt kvar hemma. Nu går Socialdemokraterna till val på en ny nationell modell för ungdomsbostäder där fler prisvärda hyresrätter ska reserveras för unga i stället för att enbart fördelas via kötid. Förslaget bygger på ett krav som SSU länge drivit.
SSU:s krav blir S-vallöfte om ungdomsbostäder2.8.2026 13:07:02 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna går nu vidare med ett av SSU:s viktigaste bostadspolitiska krav. Genom en ny nationell modell för ungdomslägenheter ska fler unga få möjligheten att flytta hemifrån. Förslaget innebär ett skifte i bostadspolitiken där fler prisvärda hyresrätter ska gå till unga istället för att fördelas endast via kötid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum