Fyra unga kulturutvecklare ska stärka ungas inflytande över kulturen
17.6.2026 11:28:53 CEST | Region Jönköpings län | Pressmeddelande
Region Jönköpings län satsar på nya arbetssätt för att stärka ungas inflytande över kulturlivet. Under sommaren anställs därför fyra unga kulturutvecklare som under fyra veckor ska möta och samtala med andra unga i länet.

Syftet är att få en bättre förståelse för hur unga vill ta del av, påverka och bidra till kulturlivet. Genom satsningen vill regionen skapa en närmare dialog med unga och låta deras erfarenheter och perspektiv påverka framtida utvecklingsarbete inom kulturområdet.
– Genom att anställa unga kulturutvecklare vill vi flytta perspektivet från vuxnas antaganden till ungas egna erfarenheter och idéer. De unga får möjlighet att inte bara uttrycka sina åsikter, utan också bidra till att påverka arbetssätt, processer och framtida prioriteringar inom kulturområdet, säger Alva Stahl, utvecklare på Region Jönköpings län.
De fyra kulturutvecklarna, som är mellan 18 och 22 år, heter Hedda Johansson Jönsson, Houler Akhwarzi, Minda Ranerås och Vincent Brander.
– Det pratas mycket om att unga är framtiden. Men framtiden byggs också just nu. Om vi ska ha en framtid vi vill leva i och liksom tycka om, så behöver vi få vara med och påverka den och skapa den nu, säger en av de unga kulturutvecklarna.
Alla fyra är engagerade i olika kultursammanhang och samhällsfrågor. För dem innebär sommarjobbet en möjlighet att kombinera sitt kulturintresse med möjligheten att göra skillnad.
– Jag har alltid älskat kultur och engagerat mig för den på olika sätt. Det här jobbet kändes perfekt för mig. Jag brinner för ungdomsinflytande och ungas engagemang. Det ska bli roligt att få göra något meningsfullt samtidigt som jag får en jättevärdefull erfarenhet, säger en av kulturutvecklarna.
Medverkar under Almedalsveckan
Den 23 juni medverkar de fyra kulturutvecklarna i två scensamtal på Mötesplats Jönköpings län under Almedalsveckan:
10.00–10.30: Tillsammans för ett bra liv för alla – att utveckla en plats
11.20–12.00: Demokrati i vår tid – viktigare än någonsin?
Samtalen livesänds via rjl.se/almedalen och kan även ses i efterhand.
Satsningen möjliggörs genom medel från Region Jönköpings läns innovationsfond och genomförs i samarbete med organisationen Youth2030, som utbildar de unga kulturutvecklarna i ledarskap och dialogmetoder. Resultaten från dialogerna kommer att användas som underlag för regionens fortsatta arbete med kultur och ungdomsinflytande.
Kontakter
Presstjänsten
Vi svarar vardagar klockan 08.00-16.30 om hälso- och sjukvård, regional utveckling, kultur, Länstrafiken samt övrigt om organisationen.
Bilder

Följ Region Jönköpings län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Jönköpings län
Smålands Turism blir en del av Region Jönköpings län6.10.2026 13:09:11 CEST | Pressmeddelande
Regionfullmäktige har beslutat att Smålands Turisms verksamhet ska bli en del av Region Jönköpings län. Syftet är att använda de gemensamma resurserna effektivare och skapa ännu bättre förutsättningar för att utveckla besöksnäringen i länet.
Regionfullmäktige har fastställt regional transportplan –2,4 miljarder till länets infrastruktur6.10.2026 10:28:57 CEST | Pressmeddelande
Regionfullmäktige har fastställt Regional transportplan för Jönköpings län 2026–2037. Planen omfattar 2 425 miljoner kronor och innehåller åtgärder som ska stärka trafiksäkerhet, tillgänglighet och minskad klimatpåverkan i Jönköpings län. Störst andel medel avsätts för järnväg och gång- och cykelåtgärder prioriteras högre än i tidigare planer.
Fler elever väljer länets naturbruksgymnasier28.9.2026 11:57:50 CEST | Pressmeddelande
Intresset för Region Jönköpings läns naturbruksgymnasier har varit rekordstort i år. Till höstterminen började sammanlagt 179 elever i årskurs 1 på Tenhultsgymnasiet och Stora Segerstadsgymnasiet – en ökning med 27 procent jämfört med föregående läsår.
Rekordintresse för Gårdsrundan trots regn och rusk25.9.2026 09:25:50 CEST | Pressmeddelande
Regnet stoppade inte besökarna när 107 gårdar och andra besöksmål runt om i Jönköpings län öppnade sina dörrar under förra helgens Gårdsrunda. Prognosen pekar mot omkring 19 000 besök och den digitala kartan slog nytt rekord med över 13 500 besök under helgen.
Gårdsrundan 19-20 september - årets godaste helg14.9.2026 11:09:41 CEST | Pressmeddelande
Helgen 19–20 september är det åter dags för Gårdsrundan i Jönköpings län – en helg fylld av smakupplevelser, inspiration och gemenskap. Under de båda dagarna öppnar gårdar, gårdsbutiker, mathantverkare, kulturreservat, caféer och restauranger upp sina verksamheter för att visa det allra bästa av länets lokala matproduktion och förädling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum