BRAVOlesson

"Undervisningsnära" pedagogiskt ledarskap - hur nära blir det, egentligen?

29.5.2026 12:03:00 CEST | BRAVOlesson | Blogginlägg

Dela

Utredningen Rektor i fokus (SOU 2026:4) föreslår en formulering i skollagen för vad rektors pedagogiska ledarskap är samtidigt som begreppet "undervisningsnära ledarskap" börjar sprida sig. Det är positivt, men...
Nu är svensk skolkultur på väg åt samma håll igen - ansvaret är på väg att bli otydligt.

OECD genomlyste svensk skola, på uppdrag av regeringen 2015*.
Ett återkommande tema i rapporten var att det behövs tydligare ansvar och uppföljning - accountability.

Utifrån det blir frågan:

𝗩𝗲𝗺 𝗵𝗮𝗿 𝗼𝗰𝗵 𝘁𝗮𝗿 𝗮𝗻𝘀𝘃𝗮𝗿𝗲𝘁 𝗻𝗮̈𝗿 𝘂𝗻𝗱𝗲𝗿𝘃𝗶𝘀𝗻𝗶𝗻𝗴𝗲𝗻 𝗶𝗻𝘁𝗲 𝗳𝘂𝗻𝗴𝗲𝗿𝗮𝗿 𝗶 𝗲𝘁𝘁 𝗼𝗰𝗵 𝘀𝗮𝗺𝗺𝗮 𝗸𝗹𝗮𝘀𝘀𝗿𝘂𝗺 𝗹𝗲𝗸𝘁𝗶𝗼𝗻 𝗲𝗳𝘁𝗲𝗿 𝗹𝗲𝗸𝘁𝗶𝗼𝗻, 𝘁𝗲𝗿𝗺𝗶𝗻 𝗲𝗳𝘁𝗲𝗿 𝘁𝗲𝗿𝗺𝗶𝗻?

Läs utredningens förslag till definition nedan. Läs även det som står i andra stycket och notera specifikt vad det står om ordet "kontroll".

Jämför med mitt utkast till en definition (se längst ner)

Vilken definition tycker du skulle gagna svensk skola bäst?
_______________________________

𝗙𝗿𝗮̊𝗻 𝘂𝘁𝗿𝗲𝗱𝗻𝗶𝗻𝗴𝗲𝗻 𝙍𝙚𝙠𝙩𝙤𝙧 𝙞 𝙛𝙤𝙠𝙪𝙨 (𝗦𝗢𝗨 𝟮𝟬𝟮𝟲:𝟰, 𝘀. 𝟭𝟵)
"... 𝘭𝘦𝘥𝘢𝘳𝘴𝘬𝘢𝘱 𝘴𝘰𝘮 𝘳𝘦𝘬𝘵𝘰𝘳𝘯 𝘶𝘵𝘰̈𝘷𝘢𝘳 𝘪 𝘯𝘢̈𝘳𝘢 𝘰𝘤𝘩 𝘥𝘪𝘳𝘦𝘬𝘵 𝘳𝘦𝘭𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘵𝘪𝘭𝘭 𝘶𝘯𝘥𝘦𝘳𝘷𝘪𝘴𝘯𝘪𝘯𝘨𝘦𝘯, 𝘮𝘦𝘥 𝘴𝘢̈𝘳𝘴𝘬𝘪𝘭𝘵 𝘧𝘰𝘬𝘶𝘴 𝘱𝘢̊ 𝘥𝘦 𝘱𝘳𝘰𝘤𝘦𝘴𝘴𝘦𝘳 𝘴𝘰𝘮 𝘴𝘵𝘢̈𝘳𝘬𝘦𝘳 𝘬𝘷𝘢𝘭𝘪𝘵𝘦𝘵 𝘰𝘤𝘩 𝘶𝘵𝘷𝘦𝘤𝘬𝘭𝘪𝘯𝘨, 𝘴𝘢𝘮𝘵 𝘨𝘦𝘯𝘰𝘮 𝘢𝘵𝘵, 𝘪 𝘴𝘺𝘧𝘵𝘦 𝘢𝘵𝘵 𝘧𝘳𝘢̈𝘮𝘫𝘢 𝘥𝘦𝘴𝘴𝘢 𝘱𝘳𝘰𝘤𝘦𝘴𝘴𝘦𝘳, 𝘴𝘢̈𝘵𝘵𝘢 𝘰𝘳𝘨𝘢𝘯𝘪𝘴𝘢𝘵𝘰𝘳𝘪𝘴𝘬𝘢 𝘳𝘢𝘮𝘢𝘳, 𝘧𝘰̈𝘳𝘥𝘦𝘭𝘢 𝘳𝘦𝘴𝘶𝘳𝘴𝘦𝘳 𝘰𝘤𝘩 𝘴𝘬𝘢𝘱𝘢 𝘧𝘰̈𝘳𝘶𝘵𝘴𝘢̈𝘵𝘵𝘯𝘪𝘯𝘨𝘢𝘳 𝘧𝘰̈𝘳 𝘮𝘦𝘥𝘢𝘳𝘣𝘦𝘵𝘢𝘳𝘯𝘢𝘴 𝘱𝘳𝘰𝘧𝘦𝘴𝘴𝘪𝘰𝘯𝘦𝘭𝘭𝘢 𝘭𝘢̈𝘳𝘢𝘯𝘥𝘦.

𝘋𝘦𝘯𝘯𝘢 𝘥𝘦𝘧𝘪𝘯𝘪𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘢̈𝘳 𝘧𝘰𝘳𝘮𝘶𝘭𝘦𝘳𝘢𝘥 𝘶𝘵𝘪𝘧𝘳𝘢̊𝘯 𝘣𝘦𝘥𝘰̈𝘮𝘯𝘪𝘯𝘨𝘦𝘯 𝘢𝘵𝘵 𝘥𝘦𝘵 𝘭𝘦𝘥𝘯𝘪𝘯𝘨𝘴𝘶𝘱𝘱𝘥𝘳𝘢𝘨 𝘴𝘰𝘮 𝘳𝘦𝘬𝘵𝘰𝘳𝘯 𝘩𝘢𝘳 𝘪𝘯𝘵𝘦 𝘬𝘢𝘯 𝘳𝘦𝘥𝘶𝘤𝘦𝘳𝘢𝘴 𝘵𝘪𝘭𝘭 𝘢𝘭𝘭𝘮𝘢̈𝘯𝘵 𝘭𝘦𝘥𝘢𝘳𝘴𝘬𝘢𝘱 𝘦𝘭𝘭𝘦𝘳 𝘢𝘥𝘮𝘪𝘯𝘪𝘴𝘵𝘳𝘢𝘵𝘪𝘷 𝘴𝘵𝘺𝘳𝘯𝘪𝘯𝘨. 𝘋𝘦𝘵 𝘴𝘰𝘮 𝘧𝘳𝘢𝘮𝘩𝘢̊𝘭𝘭𝘴 𝘢̈𝘳 𝘦𝘵𝘵 𝘭𝘦𝘥𝘢𝘳𝘴𝘬𝘢𝘱 𝘴𝘰𝘮 𝘢̈𝘳 𝘯𝘢̈𝘳𝘢 𝘶𝘯𝘥𝘦𝘳𝘷𝘪𝘴𝘯𝘪𝘯𝘨𝘦𝘯, 𝘪𝘯𝘵𝘦 𝘧𝘰̈𝘳 𝘢𝘵𝘵 𝘵𝘢 𝘰̈𝘷𝘦𝘳 𝘦𝘭𝘭𝘦𝘳 𝘬𝘰𝘯𝘵𝘳𝘰𝘭𝘭𝘦𝘳𝘢 𝘭𝘢̈𝘳𝘢𝘳𝘯𝘢𝘴 𝘢𝘳𝘣𝘦𝘵𝘦, 𝘶𝘵𝘢𝘯 𝘴𝘰𝘮 𝘴𝘵𝘰̈𝘥 𝘰𝘤𝘩 𝘨𝘦𝘯𝘰𝘮 𝘢𝘯𝘴𝘷𝘢𝘳𝘴𝘵𝘢𝘨𝘢𝘯𝘥𝘦 𝘧𝘰̈𝘳 𝘥𝘦𝘯 𝘬𝘢̈𝘳𝘯𝘷𝘦𝘳𝘬𝘴𝘢𝘮𝘩𝘦𝘵 𝘴𝘰𝘮 𝘢̈𝘳 𝘴𝘬𝘰𝘭𝘢𝘯𝘴 𝘦𝘹𝘪𝘴𝘵𝘦𝘯𝘴𝘣𝘦𝘳𝘢̈𝘵𝘵𝘪𝘨𝘢𝘯𝘥𝘦."
_______________________________

En alternativ och tydligare definition?
"Rektors pedagogiska ledarskap omfattar ansvar för att säkerställa att undervisningens kvalitet vilar på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet i varje klassrum, samt ansvar för att vidta åtgärder när kvaliteten brister. Ledarskapet utövas i nära relation till undervisningen och innebär att rektor systematiskt följer upp, analyserar och utvecklar undervisningens genomförande och resultat tillsammans med lärarna. Rektor skapar organisatoriska förutsättningar, fördelar resurser och stärker medarbetarna i deras yrkesroll genom professionellt lärande."

_______________________________

* OECD (2015). 𝘐𝘮𝘱𝘳𝘰𝘷𝘪𝘯𝘨 𝘚𝘤𝘩𝘰𝘰𝘭𝘴 𝘪𝘯 𝘚𝘸𝘦𝘥𝘦𝘯: 𝘈𝘯 𝘖𝘌𝘊𝘋 𝘗𝘦𝘳𝘴𝘱𝘦𝘤𝘵𝘪𝘷𝘦. Paris: OECD Publishing.

Kontakter

Skicklig undervisning i varje klassrum

Det genomförs 100 miljoner lektioner varje läsår på Sveriges skolor. BRAVOLesson är en ledstång för arbetet med kärnan i skolans kvalitetsarbete – systematiskt fokus på undervisningens kvalitet. BRAVOLesson är app-webb-video för lektionsobservationer, kollegialt lärande och feedback till lärare på vetenskaplig grund inom alla skolformer.

Följ BRAVOlesson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från BRAVOlesson

Webbinarium 25/8. Vilket "tänk" hade skolledarna när Londons 2 400 skolor lyfte7.8.2026 12:00:11 CEST | Nyheter

20 år efter Londons turnaround på 2000-talet har Londons skoldistrikts 2 400 skolors 𝘂𝗻𝗱𝗲𝗿𝘃𝗶𝘀𝗻𝗶𝗻𝗴 levererat mer lärande än alla andra skoldistrikt i England, år efter år. Londons skolor har inneburit en enorm skillnad för barnen i London. Välkommen till ett webbinarium där Prof. Sir George Berwick, som var ansvarig för strategi och genomförande för The London Challenge, och Mats Rosenkvist bekriver det "tänk" som delades med och mellan skolledarna i London. Målgrupp: skolpolitiker, skolchefer, utvecklingsansvariga, rektorer och lärare.

Så ser undervisningen ut och så mycket bättre har den blivit - exempel från 2 kommuner12.6.2026 12:00:00 CEST | Nyheter

Webbinarium den 17/6 – anmäl dig nedan Logiskt kvalitetsarbete. Att varje termin systematiskt observera och utveckla undervisningen tillsammans med lärarna - med stöd av evidens och data - som en del av kvalitetsarbetet. Att gå från att känna till att veta. Det är logiskt, eftersom forskning visat att av de saker rektor kan påverka på sin skola är det undervisningens kvalitet som har störst påverkan på studiero, motivation och lärande.

Forskningsrapporten om svensk skolkultur som laddats ner 50 000 gånger5.6.2026 12:00:00 CEST | Nyheter

För exakt två år sedan publicerade vi tillsammans med partners vid Linköpings Universitet* en analys av undervisningen på 30 svenska grundskolor. Rapporten beskrev också hur ALLA lärarnas undervisning hade utvecklats på ALLA skolorna med en metod som kräver små resurser. En metod som har fokus på iakttagbara beskrivningar av undervisning som 160 forskare i 15 länder har kommit fram till är framgångsrik för studiero, motivation och lärande. Rapporten fick mycket uppmärksamhet 2024. Milstolpen 50 000 nedladdningar kommer att passeras under nästa vecka. Det är dubbelt så många nedladdningar som Skolforskningsinsitutets alla rapporter laddas ner under ett år. Vad är det tecken på?

Webbinarium den 17/6. Skolchef och rektor - slut ögonen och tänk så här!22.5.2026 11:00:00 CEST | Nyheter

"I början av december har vi en första analys av undervisningens kvalitet på en pilotskola utifrån vetenskaplig grund. Vi har under höstterminen observerat undervisningen i varje klassrum och samlat data. Vi har kommit igång med en systematisk metod som leder till att ALLA lärare blir bättre på att undervisa för studiero, motivation och lärande. Vi har gått från att känna till att börja veta. Vi har fått egna erfarenheter och kan sedan fortsätta med systematiken och utveckla skicklig undervisning i varje klassrum."

Skolchef, använd vår behovsanalys - hur väl är din organisation rustad för undervisningsutveckling?8.5.2026 12:00:00 CEST | Nyheter

Fler och fler skolor och kommuner sätter fokus på att utveckla undervisningens kvalitet. Vi har därför skapat Behovsanalys - ledning och förutsättningar för undervisningsutveckling. Ett paket med frågor, riktade i två olika versioner till antingen skolchefer eller rektorer, ger perspektiv på hur förberedd skolledning, nyckelpersoner och lärare är för arbetet med att utveckla undervisningen genom lektionsobservationer.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye