Kungliga Operan

Unga Operan satsar på att nå hela Sverige med opera och balett under fem år

23.6.2026 13:00:00 CEST | Kungliga Operan | Pressmeddelande

Dela

Med satsningen Unga Operan för hela Sverige tar Kungliga Operan, Sveriges nationalscen för opera och balett, avgörande steg för att bidra till alla barns rätt till scenkonst. Under kommande fem år kommer Unga Operan att nå Sveriges samtliga 290 kommuner genom pedagogiska aktiviteter, som interaktiva opera- och balettworkshops samt flera turnéer. 

Unga Operan besöker Älmhult 2026. Foto: Kungliga Operan/Anna Hållams
Unga Operan besöker Älmhult 2026. Foto: Kungliga Operan/Anna Hållams

Satsningen möjliggörs genom ett stöd från Olle Engkvists Stiftelse med 27,5 miljoner kronor fördelade över fem år. Stiftelsen ser stödet som en möjlighet att bidra till att barn i hela landet får chansen att upptäcka och uppleva opera och balett, och därigenom inspirera till en meningsfull fritid och ett livslångt intresse för kultur. 

»När nu Operahuset i Stockholm ska renoveras finns ett gyllene tillfälle för oss att möta fler barn och unga på för oss nya platser. Stödet ger oss möjlighet att förverkliga vår dröm att besöka 290 kommuner under den här femårsperioden och därmed öka den kulturella jämlikheten i Sverige. När vi flyttar tillbaka till Operahuset 2032 hoppas vi att Unga Operan ska ha blivit en självklar angelägenhet för barn och unga i hela landet«, säger Ellen Lamm, konstnärlig chef för Unga Operan. 

Stiftelsens stöd möjliggör också ett större antal föreställningar på Scenkonstmuseet – Unga Operans hemmascen då Operahuset renoveras. Satsningen ger också en chans att utveckla nya samarbetsformer med kommuner och lokala kulturaktörer och därigenom skapa nya sätt att komplettera och stärka det lokala och regionala kulturlivet. 

Unga Operan för hela Sverige har föregåtts av ett utvecklingsarbete som möjliggjorts genom etablerade samarbeten med Operans partner Wallenius och stiftelsen Signatur. 

 
Om Unga Operan: 

Kungliga Operans verksamhet för barn och unga gör opera, balett och musik tillgängligt för barn och unga i hela landet genom föreställningar på högsta konstnärliga nivå och inkluderande pedagogisk verksamhet. Varje år genomför Unga Operan omkring 700 föreställningar och aktiviteter som når 50 000 barn, både i skolan och på fritiden. 
 

Om Olle Engkvists Stiftelse: 

Olle Engkvists Stiftelse stödjer vetenskaplig forskning med identifierade fokusområden inom humaniora, naturvetenskap och teknik, samt medicin. Stiftelsen ger även anslag till organisationer som gör insatser för barn, äldre och funktionsnedsatta. 

Kontakter

Bilder

Unga Operan besöker Älmhult 2026. Foto: Kungliga Operan/Anna Hållams
Unga Operan besöker Älmhult 2026. Foto: Kungliga Operan/Anna Hållams
Ladda ned bild
Ellen Lamm, konstnärlig chef Unga Operan. Foto: Henrik Halvarsson
Ellen Lamm, konstnärlig chef Unga Operan. Foto: Henrik Halvarsson
Ladda ned bild

Om Kungliga Operan

Kungliga Operan är Sveriges nationalscen för opera och balett och grundades av Gustav III 1773. Hos oss upplever du föreställningar i världsklass. Vi bjuder på starka känslor, tyll, tåspets och tragik med Kungliga Operans solister, Kungliga Operans kör, Kungliga Hovkapellet, Kungliga Baletten samt övriga medarbetare på och bakom scenen.

Följ Kungliga Operan

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan

Ett maxat hejdå till Operahuset: konsert, klubbkväll och aktiviteter för hela familjen29.9.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Innan Operahuset stänger för renovering bjuder Kungliga Operan in till en helg utöver det vanliga. Den 28 och 29 november får publiken chansen att upptäcka huset och dess dolda platser, pyssla med Unga Operan, gå på klubbkväll med Kungliga Balettens dansare under takkronorna i Guldfoajén och uppleva Kungliga Hovkapellet i ett musikaliskt möte med kompositören Jacob Mühlrad.

Vilse tillbaka på Rotundan – öppnar operans värld för fler barn24.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Sagolika barnoperan Vilse kommer tillbaka till Kungliga Operan. Vid tre tillfällen ges föreställningen som relaxed performance, anpassad för att skapa en inkluderande och tillgänglig upplevelse för alla. Vid premiären 2024 hyllades den egensinniga berättelsen om flickan Klara, som irrar bort sig i en mystisk skog. “En pärla i sagoformat” skrev Dagens Nyheters recensent och Svenska Dagbladet beskrev föreställningen som “ett bildrikt surrealistiskt drömspel om att finna sig själv”. Nypremiär den 9 oktober. Relaxed performances spelas för skolor den 21 oktober och den 10 november, samt för allmänheten den 27 oktober.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye