Efterlängtad översyn av pensionssystemet, men dagens pensionärer verkar glömmas bort
25.6.2026 15:11:28 CEST | SPF Seniorerna | Pressmeddelande
SPF Seniorerna välkomnar Socialdemokraternas besked om en översyn av pensionssystemet. Men vi beklagar att det från Socialdemokraternas sida inte verkar läggas fram några konkreta förstärkningar för dagens pensionärer.

SPF Seniorerna har länge drivit frågan om en översyn av pensionssystemet och välkomnar därför Socialdemokraternas besked om en sådan översyn.
- Det är ett efterlängtat besked från Socialdemokraterna, det är verkligen på tiden med en översyn av pensionssystemet. I en sådan översyn behöver den allmänna pensionens tillräcklighet för både dagens och framtidens pensionärer ingå. Man måste våga vända på och analysera alla stenar i systemet. Från SPF Seniorernas sida bidrar vi gärna i översynen med våra medlemmars syn på pensionerna idag och framåt. Det är också positivt att Socialdemokraterna vill driva frågan om högre inbetalningar till systemet, säger Anna Eriksson, pensionssakkunnig SPF Seniorerna.
Men konkreta förstärkningar för dagens pensionärer verkar däremot lysa med sin frånvaro i Socialdemokraternas pensionspaket idag.
- För många av dagens pensionärer lönar det sig inte att ha arbetat. Den allmänna pensionen räcker ofta inte ens till nödvändiga vardagsutgifter. Sju av tio av SPF Seniorernas medlemmar säger att de inte klarar sig på enbart allmän pension. Det är därför beklagligt att Socialdemokraterna idag inte förefaller presentera några konkreta förstärkningar för dagens pensionärer. Det rimmar inte riktigt med tankar om rättvisa och att det ska löna sig att ha arbetat, avslutar Anna Eriksson.
SPF Seniorerna är en ideell, partipolitiskt och religiöst obunden intresseorganisation för seniorer. SPF Seniorerna har närmare 250 000 medlemmar i cirka 750 föreningar och 26 distrikt spridda över hela landet. Våra prioriterade frågor är: Äldres ekonomi, hälsa och omsorg, boende, inflytande och rätt att arbeta.
Följ SPF Seniorerna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SPF Seniorerna
”Skandal att bara 13 riksdagsledamöter är 65+!”21.9.2026 11:44:47 CEST | Pressmeddelande
Efter valet står det klart: representationen av Sveriges äldre är fortsatt mycket låg i riksdagen. Bara 13 av de 349 ledamöterna är 65 år eller äldre. SPF Seniorerna efterlyser nu en diskussion om varför den politiska representationen så tydligt släpar efter befolkningens ålderssammansättning.
För tre av fyra lönar det sig inte – eller bara marginellt – att ha arbetat för pensionen9.9.2026 07:57:12 CEST | Pressmeddelande
Ett långt arbetsliv ger för de flesta bara ett litet ekonomiskt tillskott till pensionen. För tre av fyra pensionärer lönar det sig inte, eller endast marginellt, att ha arbetat för pensionen. För att få ett tydligt utbyte av sina arbetsinsatser krävs i dag både ett långt arbetsliv och en lön bland de högre i Sverige. Det visar en ny rapport från SPF Seniorerna.
Anders Nordstrand ny sakkunnig på SPF Seniorerna2.9.2026 08:08:30 CEST | Pressmeddelande
Anders Nordstrand blir ny sakkunnig i boendefrågor på SPF Seniorerna. Han kommer närmast från rollen som vd för Sveriges Allmännytta och har en lång bakgrund inom fastighetsbranschen. Bland annat har han varit vd för Micasa Fastigheter, Stockholms stads allmännyttiga bostadsbolag som äger och förvaltar bostäder för äldre.
Västra Götalands stora seniorpolitiska debatt - inbjudan20.8.2026 09:28:53 CEST | Pressmeddelande
När ska vårdcentralerna få de resurser som krävs för att klara uppdraget? Det är seniorernas viktigaste fråga som kommer att avhandlas i Västra Götalands stora seniorpolitiska debatt. Äldreministern och sjukvårdsministern deltar tillsammans med regionpolitiker. Debatten äger rum i Betlehemskyrkan i Göteborg måndagen den 31:a augusti kl. 13-14.30.
Ny rapport: Hyrorna drar ifrån bostadstillägget22.7.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från SPF Seniorerna visar att bostadstillägget för pensionärer inte alls följer utvecklingen av bostadskostnaderna. Sedan bostadstillägget senast justerades 2022 har hyrorna stigit kraftigt, med 17 procent. Nu krävs en höjning av bostadskostnadstaket och därefter årliga indexeringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum