Nytt samarbete ska göra det enklare att välja mer hållbara resor till evenemang
2.7.2026 10:00:00 CEST | Got Event | Pressmeddelande
Genom ett nytt samarbete mellan Got Event och Vy ska det bli enklare att välja mer hållbara resor till Göteborgs stora evenemang. Samarbetet innebär att besökare till Ullevi, Scandinavium och Gamla Ullevi får tydligare information om möjligheten att resa med buss som ett alternativ till bilen.

– Vi vill att det ska vara enkelt att besöka våra arenor, oavsett om man kommer från Göteborg, övriga Sverige eller utlandet. Genom samarbetet med Vy synliggör vi resealternativ som gör det enklare att välja ett mer hållbart sätt att resa, säger Therése Conradsson, ansvarig för arenapartners och företagsevenemang på Got Event.
Med Vy bus4you kan besökare resa direkt och bekvämt till Göteborg från bland annat Oslo, Köpenhamn, Malmö, Jönköping och Linköping samt Kastrup. För internationella gäster erbjuder Vy flygbussarna smidiga anslutningar mellan Göteborg Landvetter Airport och centrala Göteborg.
– Göteborg är en fantastisk evenemangsstad och vi vill göra resan till en naturlig del av upplevelsen. För många börjar evenemangsupplevelsen långt innan arenans dörrar öppnar. Om man slipper tänka på bilköer, parkering och logistik kan man istället fokusera på att njuta av konserten eller matchen redan från det att resan startar, säger Vincent Salzedo, chef Marknad & Digital utveckling Kommersiell Buss på Vy.
Om Vy
Vy är Nordens största landbaserade transportkoncern och har lång erfarenhet av att hantera stora resenärsflöden i samband med evenemang. Genom Vy bus4you och Vy flygbussarna erbjuder bolaget bekväma och hållbara resor till och från Göteborg från flera svenska och nordiska städer samt mellan Göteborg Landvetter Airport och centrala Göteborg.
Nyckelord
Kontakter
Susanna MagnussonMarknadschef
Presskontakt för frågor som rör Got Event. Frågor om enskilda evenemang ställs direkt till arrangör.
Länkar
Om oss
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.
Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.
Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.
Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!
Följ Got Event
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Got Event
Rockbandet Nickelback till Scandinavium i sommar9.10.2026 15:03:47 CEST | Nyheter
Rockbandet Nickelback kommer till Göteborg sommaren 2027. Den 11 juli intar de Scandinavium med världsturnén Everything Under the Sun Tour. Dessutom tar de med sig Don Broco som special guests. Biljetterna till konserten släpps på fredag den 16 oktober klockan 10.
Bryan Adams till Scandinavium i vår5.10.2026 10:01:15 CEST | Nyheter
Den 2 maj tar den kanadensiske rockikonen Bryan Adams sin hyllade Roll With The Punches Tour till Scandinavium i Göteborg. Dessutom har han med sig ny musik från det kommande albumet How’s It Goin’. Biljetterna till konserten släpps den 9 oktober klockan 10.
Sverige laddar upp inför VM med landskamp på Scandinavium30.9.2026 10:02:56 CEST | Nyheter
Den 8 januari väntar en ny publikfest i Scandinavium när herrlandslaget i handboll spelar ett VM-genrep mot Österrike. Biljetterna till landskampen släpps måndag den 5 oktober.
Ronan Keating intar Scandinavium 202718.9.2026 09:10:00 CEST | Pressmeddelande
Den 11 september 2027 intar Ronan Keating Scandinavium för första gången!
Melodifestivalen 2027 – musikfesten återvänder till Scandinavium17.9.2026 09:02:23 CEST | Nyheter
När Melodifestivalen ger sig ut på vägarna 2027 är Scandinavium i Göteborg turnéns andra stopp. Den 12–13 februari bjuder Sveriges största musikfest på storslagen live-underhållning, nya musikupplevelser och en glittrande fest när deltävling 2 går av stapeln.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum