Åklagarmyndigheten

Kvinna inte längre häktad misstänkt för mord i Askersund

30.6.2026 16:01:11 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela

Åklagare har idag beslutat häva häktningen för den kvinna som sedan i fredags varit häktad skäligen misstänkt för mord på en man ombord på en båt i Askersund.

– Obduktionen av den avlidna mannen är idag slutförd. Enligt det preliminära utlåtandet så har ingenting framkommit som talar för att mannen bragts om livet av annan. Ytterligare rättskemiska undersökningar pågår och ett slutligt utlåtande kommer att inkomma längre fram. Jag bedömer inte att det i nuläget finns några skäl att hålla kvinnan fortsatt häktad och har därför beslutat att försätta henne på fri fot, säger kammaråklagare Clara Åbyhammar.
 
Se tidigare pressmeddelanden i ärendet:
25/6
26/6

Målnummer i Örebro tingsrätt: B 4486–26.

Åklagaren är inte tillgänglig för media och presstjänsten har inga ytterligare uppgifter i ärendet. 

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Åtal väckt i ärende kopplat till en internationell narkotikahandelsplats20.8.2026 10:54:04 CEST | Pressmeddelande

Fyra män har åtalats för medhjälp till synnerligen grovt narkotikabrott då de enligt åklagaren har agerat moderatorer på en av de största internationella narkotikahandelsplatserna i världen, Archetyp. En man åtalas för att ha agerat säljare på handelsplatsen och två män åtalas för att ha hjälpt till vid försäljningarna på handelsplatsen, där all handel har skett med kryptovaluta.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye