Maja Engberg och Nicole Layrisse vidare till semifinal i dubbel
1.7.2026 12:41:23 CEST | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande
Maja Engberg och Nicole Layrisse slog till med sex raka vinster i matchspelet och tog hem grupp A på 18 poäng. Duon är vidare till semifinal och har säkrat medalj vid U21-VM i bowling i Malaysia.
– Jag är jättestolt över vår insats, säger Nicole Layrisse.

Maja Engberg och Nicole Layrisse mötte den amerikanska duon Katelyn Abigania och Gianna Brandolino i den första matchen. Abigania var extra bekant för Engberg. I U21-VM 2024 bärgade Engberg tillsammans med Nora Johansson guldet i dubbel efter finalseger över just Abigania i par med Annalise O´Bryant. Den här gången skulle Katelyn Abigania dock få revansch. Hon och Gianna Brandolino vann en jämn match med 214-208.
– Vi laddade snabbt om och blickade framåt, säger Maja Engberg.
Sagt och gjort. Engberg och Layrisse slog sedan till med sex raka segrar i matchspelet. Inför den sjunde och avslutande matchen hade de redan säkrat semifinalplatsen.
– Det är sjukt. Jag är jättestolt över vår insats. Förlusten i den första matchen gav oss bränsle och sedan var vi verkligen i zonen. Det var vi mot resten och tog en vinst i taget. Det var knappt att jag hängde med på att vi vann så många matcher i rad, säger Nicole Layrisse.
Maja Engberg:
– Helt fantastiskt. Vi gör det superbra tillsammans och har en fin dialog.
Nicole Layrisse gör sitt andra U21-VM och har nu säkrat sin första medalj i U21-sammanhang.
– Det betyder väldigt mycket och är en väldig lättnad, säger Layrisse.
I semifinalen ställs de mot hemmaspelarna Adelina Nur Irwan Syazalee och Adania Mohd Redzwan från Malaysia. Semifinalen spelas söndag 5 juli kl 08.00. I den andra semifinalen spelar Erin Klemencic/Elizabeth Teuber, USA, mot Emma Palermaa/Stella Lökfors, Finland. Finalen spelas måndag 6 juli kl 05.30.
Maja Engberg har säkrat medalj i dubbel för andra U21 VM:et i rad och har nu chans att försvara guldet från Incheon, Sydkorea.
– Det kommer bli väldigt tufft att möta Malaysia på hemmaplan. De har väldigt många supportrar på plats. Men inget är omöjligt och det gäller att vi kör på lika bra som idag, säger Maja Engberg.
Båda svenska herrlagen hade avancerat till matchspelet i dubbel som genomfördes under förmiddagen. Men där tog det stopp för båda lagen. Emil Svensson och Carl Eklund kom på delad fjärde plats i grupp A med nio poäng. Noel Haglund Torgersen och Robin Noberg blev sexa i grupp B med åtta poäng.
Fakta Maja Engberg
Ålder: 21 år
Från: Kalmar
Klubb: Team X-Calibur, Partille
Fakta Nicole Layrisse
Ålder: 21 år
Från: Stockholm
Klubb: AIK BK
U21-VM 2026
När: 28 juni-6 juli
Var: Kuching, Sarawak, Malaysia
Tävlingshall: Megalanes Sarawak Bowling Centre
Antal deltagande nationer: 34
Tidsprogram kommande dagar
Torsdag 2 juli
03.00-06.00 4-manna herrar kval
07.00-09.00 4-manna herrar matchspel
10.00-11.00 4-manna herrar semifinaler
Fredag 3 juli
03.00-06.00 4-manna damer kval
07.00-09.00 4-manna damer matchspel
10.00 4-manna damer semifinaler
Lördag 4 juli
03.00-06.00 Mixed squad 1
07.00-10.00 Mixed squad 2
10.30-12.30 Mixed matchspel
13.00 Mixed semifinaler
Söndag 5 juli
04.00 Singel semifinal 1 herrar
05.00 Singel semifinal 2 herrar
06.00 Singel semifinal 1 damer
07.00 Singel semifinal 2 damer
08.00 Dubbel semifinal 1 damer
09.00 Dubbel semifinal 2 damer
10.00 Dubbel semifinal 1 herrar
11.00 Dubbel semifinal 2 herrar
Måndag 6 juli
03.00 Singelfinal herrar
04.15 Singelfinal damer
05.30 Dubbelfinal damer
06.45 Dubbelfinal herrar
08.00 4-manna final herrar
09.15 4-manna final damer
10.30 Mixed final
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:073 818 67 48linus.wiren@swebowl.seMattias MelinFörbundskapten U21-landslaget
Tel:0708622635Tel:0708622635mattias.melin@swebowl.seBilder

Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Svensk dominans när Adam Andersson vann Europatourtävlingen i Ålborg16.8.2026 20:53:05 CEST | Pressmeddelande
Det blev en helsvensk stegfinal i Europatourtävlingen i Ålborg. Adam Andersson tog hem Brunswick Euro Challenge efter finalseger över James Blomgren. William Svensson kom på tredje plats. – Det är hur coolt som helst att vinna en sådan anrik tävling, säger Adam Andersson.
Emil Svensson vann guld i singel i U21-VM6.7.2026 15:02:57 CEST | Pressmeddelande
Emil Svensson vann i natt guld i singel i U21-VM i Sarawak, Malaysia. I finalen besegrade han Julian Dinham, Australien, med 2-1 i serier. – Det här är otroligt stort för mig, säger Emil Svensson.
Emil Svensson vinner guld i singel i U21-VM6.7.2026 06:26:57 CEST | Pressmeddelande
Emil Svensson vann i natt guld i singel i U21-VM i Sarawak, Malaysia. I finalen besegrade han Julian Dinham, Australien, med 2-1 i serier. – Det här är otroligt stort för mig, säger Emil Svensson.
Nicole Layrisse och Maja Engberg tar brons i dubbel i U21-VM5.7.2026 11:15:25 CEST | Pressmeddelande
Det blev brons i dubbel för Nicole Layrisse och Maja Engberg. I semifinalen i U21-VM förlorade de mot hemmaspelarna Adelina Nur Irwan Syazalee/Adania Mohd Redzwan, Malaysia, med 2-0. – Vi får se tillbaka på ett bra kval och ett väldigt fint matchspel, säger Maja Engberg.
Emil Svensson klar för singelfinal i U21-VM5.7.2026 11:05:27 CEST | Pressmeddelande
Emil Svensson är vidare till final i singel i U21-VM. Säffle-bowlaren övertygade i semifinalen och besegrade Landin Jordan, USA, med 2-0. I finalen ställs han mot Julian Dinham, Australien, med start kl 03.00 i natt. – Det ska bli spännande, säger Svensson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum