Vera Flatebø är ny koncernchef för Moelven
2.7.2026 09:00:00 CEST | Moelven | Pressmeddelande
Styrelsen i Moelven Industrier ASA har utsett Vera Flatebø till ny koncernchef. Flatebø kommer från rollen som divisionschef i Moelven och har varit tillförordnad koncernchef sedan maj i år.

– Styrelsen har haft en grundlig process med aktuella kandidater i både Sverige och Norge. Därför är det extra glädjande att kandidaten vi anser är bäst kvalificerad redan finns i Moelven. Det är en styrka för hela organisationen, säger styrelseordförande Finn Ivar Marum.
Flatebø tillträdde som tillförordnad koncernchef i maj, efter Morten Kristiansen.
– Vera är en utvecklingsorienterad ledare med stark industriell och kommersiell kompetens. Hon är tydlig, handlingskraftig och har förmågan att få med sig människor i krävande förändringsprocesser. Det är egenskaper som blir viktiga när Moelven ska anpassa sig till ständigt nya marknadsförhållanden och stärka konkurrenskraften, säger Marum.
Kom till Moelven 2021
Flatebø är 49 år och kommer från Bøverbru på Toten. Hon har varit en del av koncernledningen sedan hon kom till Moelven 2021 som divisionschef för Byggsystem, med ansvar för verksamheterna inom limträ, byggmoduler och kontorsinredningar. Innan hon började på Moelven var hon verkställande direktör för Hydal Aluminium Profiler AS på Raufoss. Hon har även ledarerfarenhet från IDT och Nammo Raufoss. Flatebø är utbildad maskiningenjör och företagsekonom, och har vidareutbildning inom ledarskap.
Möter utmaningarna
Som koncernchef får Flatebø ansvaret för närmare 3 000 medarbetare fördelade på 32 dotterbolag och 37 verksamhetsorter, huvudsakligen i Norge och Sverige.
– Jag har fått en försmak av rollen som tillförordnad och är stolt över att få förtroendet att ta Moelven vidare. Vi är inne i en krävande tid, men vi har det som krävs: kompetenta medarbetare, närhet till kunderna och bra produkter och lösningar som samhället behöver. Nu ska vi samarbeta väl, ta tillvara möjligheterna och stärka Moelven vidare, säger Vera Flatebø, koncernchef för Moelven.
Rollen som divisionschef för Byggsystem fördelas tills vidare på olika interna resurser.
Nyckelord
Kontakter
Finn Ivar MarumStyrelseordförande
Tel:+47 982 06 339fimarum@online.noVera FlatebøKoncernchef
Tel:+47 99275393vera.flatebo@moelven.comMagne VikørenKommunikationsdirektör
Tel:+47 928 27 108Magne.Vikoren@moelven.comBilder


Om oss
Moelven Industrier ASA är en skandinavisk industrikoncern som tillverkar hållbara produkter och tjänster för byggbranschen. Under 2025 omsatte koncernen 14,4 miljarder NOK och har cirka 2950 medarbetare. Moelvens 32 produktionsbolag är fördelade på 37 produktionsplatser i Norge och Sverige, och är organiserade i tre divisioner: Timber, Wood och Byggsystem.
Följ Moelven
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moelven
Frode Henning Killi lämnar Moelven Limtre2.6.2026 12:00:52 CEST | Pressmeddelande
Frode Henning Killi lämnar rollen som vd för Moelven Limtre AS och AB och går vidare till ett nytt jobb utanför koncernen. Thomas Haglund går in som tillförordnad vd för limträbolagen i Moelven fram till att en permanent ersättare är på plats.
Moelven Limtre stärker konkurrenskraften med ny produktionsstruktur13.5.2026 15:31:53 CEST | Pressmeddelande
Moelven Limtre specialiserar nu produktionen vid fabrikerna i Moelv (Norge) och Töreboda (Sverige). Båda fabrikerna ska betjäna sina hemmamarknader med mindre projekt, medan större och mer komplexa projekt produceras vid fabriken i Töreboda. Förändringen berör omkring 20 tjänster.
Moelven Byggmodul inleder byggnation av bostäder och idrottshall i Slakthusområdet12.5.2026 10:10:05 CEST | Pressmeddelande
Moelven Byggmodul AB har tecknat avtal med K2A om att som totalentreprenör uppföra projektet Perrongen i Slakthusområdet i Stockholm. Tidigare i veckan togs det första spadtaget, en milstolpe som markerar att byggnationen nu är i gång.
Kristiansen avgår som koncernchef i Moelven4.5.2026 09:48:08 CEST | Pressmeddelande
Morten Kristiansen avgår som koncernchef i Moelven efter närmare 12 år i rollen. Styrelsen har utsett Vera Flatebø till tillförordnad koncernchef tills vidare.
Moelven genom sitt mest krävande år – bättre rustat för 202620.3.2026 13:30:39 CET | Pressmeddelande
2025 blev ett mycket utmanande år för Moelven. Svag efterfrågan, höga kostnader och finansiella effekter påverkade resultatet betydligt. – 2025 har kanske varit det mest utmanande året i vår moderna historia. Men vi har vidtagit åtgärder för framtiden och satt igång flera omfattande förbättringsåtgärder, säger koncernchef Morten Kristiansen på Moelven Industrier ASA.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum