Botkyrka är ute och cyklar – med boende på vård och omsorg
6.7.2026 09:30:00 CEST | Botkyrka kommun | Pressmeddelande
Botkyrka kommun tar med boende på cykelturer i trehjuliga vårdcyklar med elmotor, för att komma i väg och njuta av naturen.

På bland annat Brotorps vård- och omsorgsboende i Vårsta finns en vårdcykel som ofta är ute och rullar.
– Cykelturerna är väldigt efterlängtade av de boende. De tycker att det är jätteroligt och frågar efter att få cykla igen. Att känna vinden i håret och det är kul när det pirrar lite i magen gillar dom, säger Ida Sjöberg Löf, undersköterska på Brotorp som är en av de åtta medarbetare som är utbildad på vårdcykel.
All personal som ska använda vårdcyklarna måste genomgå en utbildning i hur de cyklar säkert eftersom tekniken skiljer sig något mot att cykla på en vanlig cykel, likaså hur de ser till att boende sitter stabilt och säkert i cykeln. Och självklart servas cyklarna regelbundet för säkerhetens skull.
Mer information: Presschef Lennart Agén, 073-421 8500 eller lennart.agen@botkyrka.se
Nyckelord
Kontakter
Lennart AgénPressansvarig
Tel:073-421 85 00lennart.agen@botkyrka.seOm oss
Botkyrka kommun är Stockholmsområdets sjätte största kommun med drygt 90 000 invånare. Omtalade kultur- och upplevelsesatsningar, expansivt näringsliv och en av Sveriges yngsta och mest internationella befolkning gör Botkyrka till långt ifrån lagom - en kontrastrik och kreativ mötesplats, full av upplevelser.
Följ Botkyrka kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Botkyrka kommun
Tryggheten ökar i Botkyrka2.7.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Tryggheten ökar i Fittja och Alby, båda är på väg bort från polisens lista över särskilt utsatta områden, även de "öppna drogscenerna” krymper. Det goda långsiktiga arbetet i både Fittja och Alby ger resultat.
Nytt forskningsprojekt på Eleonoraskolan i Botkyrka30.6.2026 13:49:54 CEST | Pressmeddelande
Forskningsprojektet LÄSMA (Lärande och ämnesspråk i matematik) har tilldelats 800 000 kronor i statliga ULF-medel för forskning i skolvardagen. Det stora anslaget (maxbelopp) visar att resultatet förväntas spela en viktig roll för framtidens undervisning. Här slår sig forskare från Stockholms universitet samman med Botkyrka kommuns egna matematik- och språkutvecklare samt lärare på Eleonoraskolan. Målet är att skapa ett lektionspaket för hur man lär ut matematik när kraven på att läsa och förstå komplexa texter ökar.
Enkelt att rösta i Botkyrka29.6.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Botkyrka kommun arbetar för att på olika sätt tillgängliggöra valet för Botkyrkaborna. Det ska vara enkelt att rösta!
Trygg sommar i Botkyrka26.6.2026 09:21:48 CEST | Pressmeddelande
Nu rullar Botkyrka kommuns sommarsatsning med fokus på trygghet, rörelse och gemenskap. Målet är att skapa fler trygga mötesplatser för barn och unga – särskilt för dem som vill träffa andra, vara aktiva och ha en säker plats att vara på under kvällstid.
Johanna Kindahl Malmsjö blir ny IT- och digitaliseringsdirektör i Botkyrka25.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Johanna Kindahl Malmsjö kommer närmast från Socialstyrelsen där hon var digital utvecklingschef. Johanna har tidigare jobbat på Valtech, Visma och Pensionsmyndigheten och börjar i Botkyrka 29 juni.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum