Bonnier News

Adam Wenell ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Sala Allehanda

6.7.2026 11:30:21 CEST | Bonnier News | Pressmeddelande

Dela

Bonnier News Local har utsett Adam Wenell till ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Sala Allehanda. Han tillträder sin nya roll den 1 oktober.
– Uppdraget är mycket inspirerande, säger Adam Wenell.

Adam Wenell, ny chefredaktör och ansvarig utgivare på Sala Allehanda. Foto: Pressbild
Adam Wenell, ny chefredaktör och ansvarig utgivare på Sala Allehanda. Foto: Pressbild

Adam Wenell, 32 år, är sedan tre år tillbaka allmänreporter och vikarierande nyhetschef på Sala Allehanda. Han har bred erfarenhet av lokaljournalistik i Västmanland och har tidigare arbetat på systertidningen Fagersta-Posten. I höst efterträder han Mats Wikman som går i pension efter sju år som chefredaktör för SA.

– Att få ta över efter Mats, som betytt mycket för Sala Allehanda, känns hedrande och väldigt roligt. För mig handlar det om att fortsätta utveckla tidningen för våra läsare och bygga vidare på det förtroende som finns. Att få göra det här tillsammans med kollegorna på redaktionen gör mig både trygg och peppad, säger Adam Wenell.

Sala Allehanda har en stark position i lokalsamhället och står på en stabil grund med digital läsartillväxt.

– Jag är mycket glad över att Adam tar över chefredaktörsuppdraget på SA. Det är en titel som står sina läsare nära och ska så fortsätta att göra, samtidigt som journalistiken fortsätter att utvecklas för att nå nya, yngre läsare. Adam har visat prov på såväl strategiskt som operativt ledarskap som behövs när tidningen ska ta ytterligare kliv vad gäller sitt journalistiska innehåll, säger Carl-Johan Bergman, chef redaktionell verksamhet, Bonnier News Local.

Kontakter

Med över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.

Följ Bonnier News

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Bonnier News

Dagens industris nya IR-plattform stärker synligheten för börsnoterade bolag1.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Börsnoterade företag som använder Dagens industris nya plattform för investerarkommunikation har ökat sin synlighet med upp till 700 procent jämfört med tidigare lösningar. Det visar de första resultaten efter lanseringen i maj. – Vi ser ett väldigt positivt mottagande på marknaden för vår nya IR-plattform, säger Paul Brandenfeldt, försäljningsdirektör på Bonnier News.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye