Svenska Bowlingförbundet

Brons för Sverige i mixed i U21-VM

4.7.2026 17:25:22 CEST | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande

Dela

Stefanie Layrisse, Kajsa Samuelsson, Noel Haglund Torgersen och Robin Noberg tar brons i mixed i U21-VM. I semifinalen förlorade de mot hemmanationen Malaysia med 2-0. 
– Riktigt skönt med en medalj. Vi jobbar som ett lag rakt igenom, säger Robin Noberg.

Robin Noberg, Stefanie Layrisse, Kajsa Samuelsson och Noel Haglund Torgersen tar brons i mixed i U21-VM.
Robin Noberg, Stefanie Layrisse, Kajsa Samuelsson och Noel Haglund Torgersen tar brons i mixed i U21-VM. Foto: Svenska Bowlingförbundet

Den svenska kvartetten avancerade till semifinal i mixed efter att ha vunnit grupp A på 16 poäng. I semifinalen väntade hemmanationen Malaysia som hade ett stort stöd på läktaren. Men de svenska supportrarna hördes också mycket - liksom under hela dagen där de har hejat fram de svenska lagen. Malaysia inledde semifinalen bäst och vann den första serien med 228-203. Även i den andra serien var hemmalaget numret större. De fick med sig det mesta - och avrundade det hela med att till och med slå en 7-10-spärr i tionde rutan! Vilt jubel utbröt i Megalanes Sarawak Bowling Centre och kommentatorerna i sändningen var i extas. Malaysia tog hem den andra serien med 237-182 och avancerade till final. För Sverige blev det därmed brons. 
– Det var speciellt att möta Malaysia i semifinalen. De hade ett stort publikstöd. Vi var närmare att kunna hota dem i första serien men i den andra sprang de ifrån oss. Men vi är ganska nöjda ändå, säger Robin Noberg. 

Robin Noberg gör sitt andra och sista U21-VM. Lördagens mixed-distans var 20-åringens sista chans att ta en U21 VM-medalj. En chans han lyckades ta tillsammans med laget. 
– Det är klart att det fanns med i tankarna när jag drog på mig landslagströjan. Men jag försökte mest njuta av situationen, ha roligt och spela avslappnat. 

Ett recept som gick vägen. 
– Den här medaljen betyder mycket för mig. Det är hårt slit bakom och det är väldigt skönt att det ger resultat. Det har varit en lång vecka där det varit mycket stolpe ut för flera av oss. Riktigt skönt att äntligen få knipa en medalj. Vi alla fyra stannar i processen och jobbar som ett lag rakt igenom, säger Noberg. 

Efter att det varit några motigare dagar i mästerskapet för blågult så lyckades laget hämta ny kraft. 
– Igår kväll gick vi ut på en lokal matmarknad och försökte bara släppa bowlingen. Vi hade en jättetrevlig stund och fick ny energi. Jag är väldigt stolt över laget och att vi är trea bland alla världsnationer. Vi gjorde vad vi kunde i semifinalen men Malaysia var för starka idag. Det känns verkligen som att vi har vunnit en medalj. Vi hade ett fint stöd av alla föräldrar och anhöriga på plats, säger assisterande förbundskapten Amanda Andersson. 

Kajsa Samuelsson och Stefanie Layrisse gör sitt första U21-VM men det var likväl även sista chansen för dem att ta en medalj i U21-sammanhang, då de är för gamla vid nästa U21-VM. 
– Vi fick till en bättre gameplan idag, vilket var välbehövligt. Sedan har vi en väldigt bra lagmoral och peppade varandra hela vägen. Jätteskönt att ta en medalj nu när det gått knackigt tidigare och kunna avsluta på det här sättet, säger Kajsa Samuelsson. 

Stefanie Layrisse fyller 20 år idag och fick fira dubbelt. 
– Helt magiskt. Vi kände att vi inte hade något att förlora idag. Vi jobbade väldigt bra som lag hela vägen. Det var fantastiskt när vi hade säkrat medalj efter segern mot Tyskland i matchspelet, säger Stefanie Layrisse som tar sin första mästerskapsmedalj i landslagströjan. 

Noel Haglund Torgersen blev utan medalj vid junior-EM i Berlin i våras. Han har varit framme i alla matchspel i mästerskapet i Malaysia och i den avslutande distansen tar han en efterlängtad medalj. 
– Jättekul, framförallt när det inte gick så bra i Berlin. Det är tufft med matchspel men idag gick det vägen. Vi fick en fin start i matchspelet, vilket gav oss ett momentum. Vi hjälpte varandra och hade väldigt kul, säger Noel Haglund Torgersen. 

Maja Engberg, Nicole Layrisse, Carl Eklund och Emil Svensson kom på delad sjunde plats i grupp A med sex poäng. 

Sverige har därmed säkrat tre medaljer i U21-VM i Sarawak, Malaysia. Imorgon bitti är det dags för Emil Svensson att spela semifinal i singel. Den första semifinalen börjar kl 04.00 och därefter är det dags för Svensson i semifinal 2 där han ställs mot Landin Jordan, USA. Det blir ca kl 05.00 svensk tid. Det kan bli något tidigare eller senare. 

Maja Engberg och Nicole Layrisse spelar sedan semifinal i dubbel där de möter hemmaspelarna Adelina Nur Irwan Syazalee och Adania Mohd Redzwan, Malaysia. Semifinalen är match 5 på söndagens program och börjar ca kl 08.00. Det kan bli något tidigare eller senare. 

Resultat

Sveriges lag i U21-VM

Tjejer
Maja Engberg, 21 år, Team X-Calibur BK - 1 U21-VM tidigare (1 guld och 1 silver)
Nicole Layrisse, 21 år, AIK BK - 1 U21-VM tidigare 
Stefanie Layrisse, 20 år, Sundbybergs IK - debutant
Kajsa Samuelsson, 19 år, Team X-Calibur BK - debutant (3 junior-EM tidigare)

Killar
Carl Eklund, 20 år, IKW/Köping BK - 2 U21-VM tidigare (2 guld, 3 silver) 
Noel Haglund Torgersen, 18 år, Team Alingsås BC - debutant
Robin Noberg, 20 år, Team Pergamon BC - 1 U21-VM tidigare
Emil Svensson, 19 år, Team Clan Nässjö BK, debutant - (2 junior-EM tidigare)

Förbundskapten Mattias Melin
Assisterande förbundskapten Amanda Andersson

Tidsprogram kommande dagar (ungefärliga tider) - U21-VM Sarawak, Malaysia

Söndag 5 juli
04.00 Singel semifinal 1 herrar
05.00 Singel semifinal 2 herrar
06.00 Singel semifinal 1 damer
07.00 Singel semifinal 2 damer 
08.00 Dubbel semifinal 1 damer
09.00 Dubbel semifinal 2 damer
10.00 Dubbel semifinal 1 herrar
11.00 Dubbel semifinal 2 herrar

Måndag 6 juli
03.00 Singelfinal herrar
04.15 Singelfinal damer
05.30 Dubbelfinal damer
06.45 Dubbelfinal herrar
08.00 4-manna final herrar
09.15 4-manna final damer
10.30 Mixed final

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Robin Noberg, Stefanie Layrisse, Kajsa Samuelsson och Noel Haglund Torgersen tar brons i mixed i U21-VM.
Robin Noberg, Stefanie Layrisse, Kajsa Samuelsson och Noel Haglund Torgersen tar brons i mixed i U21-VM.
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild

Länkar

Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.

Följ Svenska Bowlingförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye