Håll Sverige Rent

Skräpboten fyller femton år – används bara i var fjärde kommun

7.7.2026 07:40:00 CEST | Håll Sverige Rent | Pressmeddelande

Dela

Den 10 juli fyller den svenska skräpboten 15 år. Trots att nedskräpning är olagligt i hela Sverige har tre av fyra kommuner inte delat ut en enda skräpbot under 2026. Under årets första halvår utfärdades totalt 194 böter, där Malmö, Halmstad och Uppsala toppar statistiken.

Den som skräpar ner i Sverige kan behöva böta 800 kronor.
Den som skräpar ner i Sverige kan behöva böta 800 kronor. Foto: Jonas Holmqvist

Det är olagligt att skräpa ner i Sverige. Sedan juli 2011 kan man få 800 kronor i böter för “mindre nedskräpning”, som att slänga snabbmatsförpackningar, flaskor eller andra engångsartiklar. Sedan år 2022 omfattar boten även småskräp som cigarettfimpar, snusprillor och tuggummin.  

– Boten är ett viktigt verktyg för att minska nedskräpningen och en tydlig signal om att nedskräpning inte är okej. Samtidigt måste vi arbeta förebyggande med lagstiftning, informationsspridning och beteendeförändring. Det är så vi stoppar skräpet, säger Josefin Carlring, vd på Håll Sverige Rent.   

Sedan fimpar och prillor inkluderades i boten år 2022 har antalet böter för nedskräpning ökat över tid. Enligt Polismyndigheten har 194 böter utfärdats mellan januari och juni i år. Under samma period förra året bötfälldes 230 personer för nedskräpning. Under första halvåret 2026 har det endast delats ut skräpböter i 72 av landets kommuner, vilket innebär att det i tre av fyra kommuner inte utfärdats någon nedskräpningsbot alls. 

– Risken att få en skräpbot är nära noll i större delen av Sverige, trots att det är olagligt att skräpa ner. Vi ser gärna att fler böter delas ut så det får samma förebyggande effekt som exempelvis en fortkörningsbot, säger Josefin Carlring.  

Här delas flest skräpböter ut 

Kommunerna med flest utdelade skräpböter januari till juni 2026  

  1. Malmö stad, 36 utdelade böter 

  1. Halmstads kommun, 15 utdelade böter 

  1. Uppsala kommun, 13 utdelade böter 

  1. Västerås stad, 8 utdelade böter 

  1. Huddinge kommun, 7 utdelade böter 

Se listan över utdelade böter januari till juni 2026 – KLICKA HÄR 

Antal utdelade skräpböter 2020–2026 (t.o.m juni) 

ÅR  

2020  

2021  

2022  

2023  

2024  

2025   

2026 t.o.m juni 

UTDELADE BÖTER  

87  

70  

289  

339  

438  

416  

194 

Se alla utdelade skräpböter per kommun och län 2023–2025 – KLICKA HÄR

Källa: Polismyndigheten  

Nästan alla svenskar vet att det är olagligt att skräpa ner  

Enligt en Novusundersökning från 2025 som Håll Sverige Rent låtit göra svarar nio av tio svenskar att de vet eller tror att nedskräpning är olagligt och kan leda till böter. Däremot känner bara sex av tio till att det även kan ge böter att slänga en cigarettfimp, och endast fem av tio vet att detsamma gäller för en snusprilla. Samtidigt är det bara en av tio som uppger att de har skräpat ner under det senaste året. 

Tre sätt att slippa skräpböter  

  1. Skräpa inte ner – använd i stället närmsta papperskorg, en skräppåse, din ryggsäck eller ficka om du behöver göra dig av med skräp.  

  1. Byt ut vanliga produkter som ofta blir till skräp – exempelvis be om flergångsmugg till takeaway-kaffet i stället för engångsmugg eller ta med egen flergångspåse i stället för att köpa en plastpåse. Då är risken för nedskräpning mindre.  

  1. Om du röker, fimpa på rätt sätt – släck cigaretten ordentligt och släng den i en papperskorg. Eller använd en fickaskkopp. Även snusprillor ska slängas i papperskorg, inte på marken.  

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Den som skräpar ner i Sverige kan behöva böta 800 kronor.
Den som skräpar ner i Sverige kan behöva böta 800 kronor.
Foto: Jonas Holmqvist
Ladda ned bild

Om oss

Skräpet finns överallt – i staden, i naturen och i havet. Håll Sverige Rent arbetar för att förebygga och motverka nedskräpningen. Vi samlar kunskap, driver opinion och tar fram konkreta verktyg och lösningar för att stoppa skräpet.

Håll Sverige Rent är en ideell obunden stiftelse. Vi har 90-konto och är därmed en del av Svensk insamlingskontroll.

Organisationens namn skrivs Håll Sverige Rent, med stor begynnelsebokstav, i enlighet med svenska skrivregler för egennamn.

Följ Håll Sverige Rent

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Håll Sverige Rent

Var fjärde rökare och var tredje snusare slänger på marken31.8.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande

Var fjärde rökare och nästan var tredje snusare uppger att de slänger sin fimp eller prilla på marken. Samtidigt tycker 78 % av nikotinanvändarna i Sverige att de är bättre än andra på att inte skräpa ner. Bland de som erkänner att de skräpar ner säger sex av tio att de skulle ändra sitt beteende om de hade bättre kunskap om att produkten inte bryts ner. Det visar en ny Novusundersökning som gjorts på uppdrag av Håll Sverige Rent.

Kräftfiske: så undviker du att kräftburarna blir skräp25.8.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande

Kräftfiskesäsongen är i full gång, men bakom traditionen lurar en allvarlig miljöbov. Varje år lämnas mängder av fiskeredskap kvar i våra sjöar och vattendrag, där de fortsätter att fånga och döda djur – helt i onödan. Med fler människor ute på fiskeäventyr ökar risken för så kallat spökfiske. – Därför måste alla som fiskar kräftor veta vad som gäller och ta ansvar för sin utrustning, säger Eva Blidberg, havsexpert på Håll Sverige Rent.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye