Fora AB

Fora går med i nätverket Diversity Charter Sweden

20.9.2022 09:23:00 CEST | Fora AB | Pressmeddelande

Dela

Fora har blivit medlem i Diversity Charter Sweden, ett nätverk för företag och organisationer som ser nyttan med och vill arbeta proaktivt med mångfald och inkludering.

- Att arbeta med mångfald och inkludering är självklart för oss på Fora, säger Linda Gerdin och Eva Ottne, Fora.
- Att arbeta med mångfald och inkludering är självklart för oss på Fora, säger Linda Gerdin och Eva Ottne, Fora.

- Att arbeta med mångfald och inkludering är viktigt och självklart för oss på Fora. Vi tror på att en blandning av personer med olika erfarenhet och bakgrund, kombinerat med att vi har en inkluderande kultur, leder till att vi mår och presterar bättre, säger Eva Ottne, HR-chef på Fora, som även betonar vikten ur ett externt perspektiv:

- En mångfald bland våra medarbetare är också viktigt utifrån att vi ska kunna möta våra kunder på bästa sätt. Att gå med i Diversity Charter visar att det här är en prioriterad fråga hos oss. Vi ser fram emot att få träffa andra i nätverket, dela erfarenheter och lära av varandra, säger Eva.

Diversity Charter Sweden driver ett nätverk för företag och organisationer som aktivt söker framgångsrika sätt att arbeta med mångfald. Nätverket ger stora möjligheter till erfarenhetsutbyten och kunskapsutveckling genom regelbundna aktiviteter. Som medlemsorganisation vill man aktivt arbeta med mångfaldsfrågan genom att anta utmaningar utifrån sina egna förutsättningar.

Den 28 september blir Fora officiellt medlem i samband med Diversity Charter Sweden Signatory Event 2022. Läs mer här.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

- Att arbeta med mångfald och inkludering är självklart för oss på Fora, säger Linda Gerdin och Eva Ottne, Fora.
- Att arbeta med mångfald och inkludering är självklart för oss på Fora, säger Linda Gerdin och Eva Ottne, Fora.
Ladda ned bild

Om Fora

Fora hanterar kollektivavtalade trygghetslösningar åt arbetsmarknadens parter och är valcentral för Avtalspension SAF-LO. Fora ägs av Svenskt Näringsliv och LO. Foras uppdrag är att säkerställa att kollektivavtalade förmåner blir korrekt hanterade, beräknade, fakturerade och överförda.

Följ Fora AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fora AB

Miljontals svenskar läser inte sitt tjänstepensionsbesked4.3.2025 07:35:00 CET | Pressmeddelande

Med start i mars får miljoner svenskar pensions- och årsbesked om sin kollektivavtalade tjänstepension i brevlådan. Men 4 av 10 privatanställda läser inte informationen som de får om sin tjänstepension. Det motsvarar 2 miljoner individer. Det visar undersökningar om hur beskeden från Avtalat och Fora tas emot. Varje vår skickar Avtalat ut ett årsbesked om tjänstepensionen ITP till 2 miljoner privatanställda tjänstemän. Fora skickar motsvarande pensionsbesked till 3 miljoner privatanställda arbetare med Avtalspension SAF-LO. Utskicket når den anställda antingen digitalt via Kivra eller den vanliga brevlådan. I beskedet får den anställda en överblick av vad tjänstepensionen innehåller, hur mycket tjänstepension hen hittills har tjänat in och vilka pensionsbolag som förvaltar pensionspengarna. Det finns också information om de kollektivavtalade försäkringar som ingår i kollektivavtalet, förutom tjänstepensionen. 2 miljoner läser inte Trots att beskedet innehåller värdefull information som

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye