Första lönerapporten inlämnad efter tre minuter
11.1.2022 13:22:00 CET | Fora AB | Nyheter
Den 3 januari kl.07.00 öppnade Fora sin rapporteringstjänst på nätet. Tre minuter senare hade Segerlöfs Entreprenader AB som första företag lämnat in sin lönerapportering för år 2021.
Alla arbetsgivare som har avtal med Fora behöver lämna in uppgifter om slutliga löner för föregående år. Foras e-tjänst för rapportering finns på Mina sidor och den öppnar första vardagen i januari och stänger den 31 januari. I år var byggbolaget Segerlöfs Entreprenader AB först av alla med att lämna in sina löneuppgifter, och det tack vare sin externa redovisningskonsult Carina Svan.
- Det var inga som helst svårigheter. Genom löneprogrammet har jag full koll, så när sista lönen är betald är det bara att skicka in rapporten till Fora. Direkt när e-tjänsten öppnade på Mina sidor loggade jag in och gjorde rapporten, det tog bara tre minuter. Otroligt lätt, säger Carina Svan och tillägger:
- Mitt tips till alla som ska rapportera är att inte vänta in i det sista med att lönerapportera. Lönerapporteringen ska ju in, så varför inte göra den direkt. Då kan du bocka av den och jobba vidare.
Segerlöfs Entreprenader AB är ett av de cirka 150 000 företag med anställda som varje år rapporterar slutliga löner till Fora. Genom rapporteringen får Fora uppgifter om företagets faktiskt utbetalda löner för föregående år och vilka anställda arbetare företaget har haft. De slutliga lönerna används till att räkna ut företagets slutliga kostnad för försäkringar och tjänstepension för föregående år. Den slutliga kostnaden jämförs med hur mycket pengar företaget redan har betalat. Har företaget betalat för lite eller för mycket justeras detta på februarifakturan.
Genom lönerapporteringen får Fora också veta vilka arbetare företaget har haft under året och hur mycket de har tjänat. Uppgifterna används till att beräkna och föra över pensionspremier till deras pensionsförvaltare. Den som räknas som företagare ska inte tas med i lönerapporteringen.
Här finns hjälp till dig som ska lönerapportera:
Företagarguiden visar vem som räknas som företagare
Nyckelord
Kontakter
Pia SchillerPresskontakt Fora
Tel:0708-125440pia.schiller@fora.seOm Fora
Fora hanterar kollektivavtalade trygghetslösningar åt arbetsmarknadens parter och är valcentral för Avtalspension SAF-LO. Fora ägs av Svenskt Näringsliv och LO. Foras uppdrag är att säkerställa att kollektivavtalade förmåner blir korrekt hanterade, beräknade, fakturerade och överförda.

Följ Fora AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fora AB
Miljontals svenskar läser inte sitt tjänstepensionsbesked4.3.2025 07:35:00 CET | Pressmeddelande
Med start i mars får miljoner svenskar pensions- och årsbesked om sin kollektivavtalade tjänstepension i brevlådan. Men 4 av 10 privatanställda läser inte informationen som de får om sin tjänstepension. Det motsvarar 2 miljoner individer. Det visar undersökningar om hur beskeden från Avtalat och Fora tas emot. Varje vår skickar Avtalat ut ett årsbesked om tjänstepensionen ITP till 2 miljoner privatanställda tjänstemän. Fora skickar motsvarande pensionsbesked till 3 miljoner privatanställda arbetare med Avtalspension SAF-LO. Utskicket når den anställda antingen digitalt via Kivra eller den vanliga brevlådan. I beskedet får den anställda en överblick av vad tjänstepensionen innehåller, hur mycket tjänstepension hen hittills har tjänat in och vilka pensionsbolag som förvaltar pensionspengarna. Det finns också information om de kollektivavtalade försäkringar som ingår i kollektivavtalet, förutom tjänstepensionen. 2 miljoner läser inte Trots att beskedet innehåller värdefull information som
Charlotte Anderén Fornander utses till tillförordnad VD för Fora20.8.2024 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fora meddelar att Elisabeth Wisén, nuvarande VD, lämnar sin position. Hon ersätts av Charlotte Anderén Fornander, som tillträder som tillförordnad VD från och med den 1 september 2024.
Tre miljoner personer får pensionsbesked från Fora2.5.2023 10:14:00 CEST | Pressmeddelande
Med start i början av april skickar Fora ut sitt årliga pensionsbesked till alla som via sin anställning någon gång tjänat in pengar till sin tjänstepension Avtalspension SAF-LO. Nu påbörjas utskicket till privatanställda arbetare som under år 2022 tjänade in pengar till sin tjänstepension. Sammanlagt får cirka tre miljoner personer pensionsbesked från Fora.
Fora prisas för sin förbättrade kundservice14.2.2023 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu presenterar undersöknings- och actionplattformen Brilliant Future vilka organisationer som kunderna tycker allra bäst om. Listan är baserad på kvantitativ data från cirka 2,3 miljoner kundomdömen som visar att Fora är den organisation som har förbättrat sin kundservice allra mest under det gångna året.
Har du efterlevandeskydd på din tjänstepension?3.11.2022 09:13:00 CET | Pressmeddelande
Allhelgonahelgen är en helg att minnas våra närstående som har gått bort. Det kan också vara en tid att tänka på sin egen bortgång - vad händer med din tjänstepension den dag du inte längre finns?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum