Kungliga Hovkapellet på sensommarturné i Europa
10.7.2026 13:41:19 CEST | Kungliga Operan | Pressmeddelande
Publik i Tyskland, Nederländerna och Spanien får chansen att uppleva 500-årsjubilerande Kungliga Hovkapellet i sommar, när orkestern ger sig ut på turné i Europa. Avslutningen blir en stor konsert på Kungliga Operans stora scen den 29 augusti, med Nina Stemme som sångsolist.

I augusti ger sig Kungliga Hovkapellet ut på en kort men intensiv Europaturné. Musikchef och hovkapellmästare Alan Gilbert dirigerar samtliga föreställningar, och en särskild gäst dyker också upp i varje konsert. Konserterna i Amsterdam, Hamburg och Kiel har fokus på Richard Wagner – lämpligt för en operaorkester, speciellt en med sådan lång och stolt Wagnertradition som Kungliga Hovkapellet
– och har ingen mindre än sopranen Nina Stemme som gäst. Hon sjunger Isoldes kärleksdöd, den extatiska finalen från Tristan och Isolde, och Brünnhildes finalscen från Ragnarök, det katarsislika slutet på hela Nibelungens ring. Denna konsert spelas även på Kungliga Operans stora scen som avslutning på hela turnén, den 29 augusti.
Konserten i Santander i Spanien gästas av den sensationella violinisten María Dueñas, född 2002 och utnämnd till Young Artist of the Year i prestigefyllda Gramophone Classical Music Awards 2025. När Gilbert ledde henne och Elbphilharmonieorkestern på Östersjöfestivalen 2025, då de framförde Max
Bruchs älskade violinkonsert i g-moll, skrev Dagens Nyheters recensent: »Alan Gilbert släppte lös ett härligt orkestersvall. Den unga stjärnviolinisten María Dueñas kunde matcha med köttigt klös.« Samma violinkonsert framförs under Hovkapellets turnéstopp i Santander.
Hovkapellmästare Alan Gilbert ser fram emot att ta med orkestern till flera framsåtende konserthus i Europa: »Jag är väldigt stolt över att vi ska göra en turné«, säger Gilbert. »Det är en av de saker som verkligen kan höja den konstnärliga nivån. Det stärker också sammanhållningen i orkestern, och jag är stolt över att få dela det vi gör med en bredare publik.«
Biljetter till konserterna under turnén finns till försäljning hos respektive konserthus. Biljetter till konserten i Stockholm, Hovkapellet med Nina Stemme, som spelas på Kungliga Operan den 29 augusti, säljs via operan.se
KUNGLIGA HOVKAPELLET PÅ TURNÉ AUGUSTI 2026
Amsterdam (Concertgebouw) 17 augusti
Hamburg (Elbphilharmonie) 18 augusti
Kiel (Schloss) 19 augusti
Santander (Palacio de Festivales) 20 augusti
Stockholm (Kungliga Operan) 29 augusti
PROGRAM
Kungliga Hovkapellet med Nina Stemme
Spelas i Amsterdam, Hamburg, Kiel och Stockholm
RICHARD WAGNER (1813–1883)
Förspel och Liebestod ur Tristan och Isolde
WILHELM STENHAMMAR (1871–1927)
Serenad op. 31
RICHARD WAGNER
Uvertyr till Tannhäuser
RICHARD WAGNER
Waldweben ur Siegfried
RICHARD WAGNER
Sorgmarsch och slutscen ur Ragnarök
Medverkande
KUNGLIGA HOVKAPELLET
SOLIST Nina Stemme (sopran)
DIRIGENT Alan Gilbert
PROGRAM
Kungliga Hovkapellet med María Dueñas
Spelas i Santander.
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756–1791)
Uvertyr till Trollflöjten
MAX BRUCH (1838–1920)
Violinkonsert nr 1 g-moll op. 26
– PAUS –
WILHELM STENHAMMAR
Serenad op. 31
RICHARD WAGNER
Uvertyr till Tannhäuser
Medverkande
KUNGLIGA HOVKAPELLET
SOLIST María Dueñas (violin)
DIRIGENT Alan Gilbert
Under hösten 2026 fortsätter Kungliga Hovkapellet sitt 500-årsfirande med en lång rad konserter, som ges på Kungliga Operans stora scen. Mer info och program finns här.
Kontakter
Jenny MattssonPressansvarig /Head of Press
Kungliga Operan / Royal Swedish Opera
Bilder


Om Kungliga Operan
Kungliga Operan är Sveriges nationalscen för opera och balett och grundades av Gustav III 1773. Hos oss upplever du föreställningar i världsklass. Vi bjuder på starka känslor, tyll, tåspets och tragik med Kungliga Operans solister, Kungliga Operans kör, Kungliga Hovkapellet, Kungliga Baletten samt övriga medarbetare på och bakom scenen.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Talanger som tar både plats och ton på Kungliga Operan9.10.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
De är fyra av drygt 250 sökande från hela Europa. Nu har de första deltagarna i Wallstudion, Kungliga Operans och Anders Walls Stiftelses program för ung operatalang, tagit plats i Operahuset. Minna Tägil, Wilma Kvamme, Karl Söderström och Jane Burnell får under två år utvecklas sida vid sida med Operans sångare, musiker och konstnärliga team och möta publiken i flera produktioner.
Ett maxat hejdå till Operahuset: konsert, klubbkväll och aktiviteter för hela familjen29.9.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Innan Operahuset stänger för renovering bjuder Kungliga Operan in till en helg utöver det vanliga. Den 28 och 29 november får publiken chansen att upptäcka huset och dess dolda platser, pyssla med Unga Operan, gå på klubbkväll med Kungliga Balettens dansare under takkronorna i Guldfoajén och uppleva Kungliga Hovkapellet i ett musikaliskt möte med kompositören Jacob Mühlrad.
Melancholia – välkommen åter till världens sista dag28.9.2026 15:08:51 CEST | Pressmeddelande
Undergången är tillbaka, med en komplex och nyskapande ljudvärld med beats, syntar och surroundsound i symbios med Kungliga Hovkapellets akustiska universum. "Häftigaste operan på mycket länge", skrev Expressens recensent vid urpremiären 2023. Nu är Mikael Karlssons och Royce Vavreks banbrytande opera tillbaka på stora scenen. Nypremiär nu på lördag, 3 oktober kl 19.00.
Vilse tillbaka på Rotundan – öppnar operans värld för fler barn24.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sagolika barnoperan Vilse kommer tillbaka till Kungliga Operan. Vid tre tillfällen ges föreställningen som relaxed performance, anpassad för att skapa en inkluderande och tillgänglig upplevelse för alla. Vid premiären 2024 hyllades den egensinniga berättelsen om flickan Klara, som irrar bort sig i en mystisk skog. “En pärla i sagoformat” skrev Dagens Nyheters recensent och Svenska Dagbladet beskrev föreställningen som “ett bildrikt surrealistiskt drömspel om att finna sig själv”. Nypremiär den 9 oktober. Relaxed performances spelas för skolor den 21 oktober och den 10 november, samt för allmänheten den 27 oktober.
Ellen Lamm till Bokmässan i Göteborg16.9.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Unga Operans konstnärliga chef Ellen Lamm medverkar vid Bokmässan i Göteborg. Torsdag den 24 september kl 15.00 på Dramascenen samtalar hon med Sophie Hellsing, librettist och dramaturg, kring utmaningen med kulturell jämlikhet och att nå ut till alla barn i landet med opera och balett. I höst inleds satsningen Unga Operan i hela Sverige, som genomförs med stöd av Olle Engkvists Stiftelse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum