Svea Bank lanserar rapporten Drivkraft: AI
13.7.2026 07:00:00 CEST | Svea Bank AB (publ) | Pressmeddelande
Svea Bank lanserar idag rapporten Drivkraft: AI. En analys av hur svenska företag använder AI, vilka effekter tekniken hittills haft och vilka förväntningar som finns på framtiden. Rapporten ger en konkret bild av hur AI utvecklas i svenskt näringsliv och vilka möjligheter och utmaningar som väntar de kommande åren.

AI har på kort tid gått från att vara ett experiment till att bli en del av det dagliga arbetet i många företag. Samtidigt skiljer sig användningen åt mellan olika branscher och företagstyper. Mot den bakgrunden blir det allt viktigare att förstå hur företag arbetar med AI i praktiken, vilka effekter tekniken skapar och vilka investeringar som krävs för att ta nästa steg.
Rapporten bygger på en undersökning genomförd av Novus bland 500 svenska företag. Resultaten visar bland annat att 38 procent redan använder AI i verksamheten, att användningen mer än tredubblats sedan 2023 och att tre av fyra företag bedömer att AI kommer vara implementerat inom fem år.
– Vi ser att AI har gått från att vara en framtidsfråga till att bli en affärsfråga här och nu. Allt fler företag använder tekniken i sin verksamhet och många ser stora möjligheter att stärka både produktivitet och konkurrenskraft. Samtidigt återstår mycket arbete för att omsätta användningen i konkreta affärsresultat, säger Emma Balod Lindgren, expert på digitalisering på Svea Bank.
Rapporten visar också att de flesta företag väljer att köpa in färdiga AI-lösningar i stället för att bygga egna system. Samtidigt är det fortfarande relativt få företag som upplever att AI haft stor påverkan på lönsamheten.
– Frågan är inte längre om AI ska användas, utan hur den kan skapa värde i verksamheten. Företag som lyckas kombinera teknik, kompetens och tydliga affärsmål kommer ha bäst förutsättningar att dra nytta av utvecklingen framåt, säger Emma Balod Lindgren.
Centrala teman i rapporten
1. AI är etablerat i verksamheten
Nästan fyra av tio företag använder redan AI och användningen har mer än tredubblats sedan 2023. Tekniken används i allt högre grad i affärskritiska delar av verksamheten.
2. Affärsnyttan är nästa steg
Produktiviteten är det område där flest företag ser effekt. Samtidigt är det fortfarande få som upplever att AI haft stor påverkan på lönsamhet och konkurrenskraft.
3. AI blir norm inom fem år
Tre av fyra företag tror att AI kommer vara implementerat inom fem år. Fokus flyttas från om tekniken ska användas till hur den ska skapa värde.
Om rapporten
Rapporten Drivkraft: AI bygger på en statistiskt säkerställd undersökning från Novus, genomförd på uppdrag av Svea Bank. Undersökningen omfattar 500 svenska företag med minst 10 anställda inom ett brett urval av branscher. Respondenterna representerar företag som säljer produkter eller tjänster till andra företag och privatpersoner. Datainsamlingen genomfördes via telefonintervjuer under perioden 3–24 oktober 2025.
Ladda ner rapporten här.
Bilaga
Överväger ni att integrera AI-teknik i ert företag?
|
2025 |
2024 |
2023 |
|
|
Ja |
31% |
27% |
31% |
|
Nej |
28% |
37% |
55% |
|
Vi använder redan AI |
38% |
31% |
10% |
|
IP är inte bekant med AI |
0% |
1% |
2% |
|
Vet ej |
2% |
4% |
3% |
Hur sannolikt är det att någon form av AI-teknik kommer implementeras i ert bolag inom fem år?
|
2025 |
2024 |
2023 |
|
|
Mycket sannolikt |
45% |
32% |
33% |
|
Ganska sannolikt |
31% |
33% |
33% |
|
Ganska osannolikt |
12% |
18% |
18% |
|
Mycket osannolikt |
10% |
14% |
13% |
|
Vet ej |
1% |
3% |
3% |
Vilken typ av AI överväger ni att integrera i ert företag?
|
Totalt |
|
|
Vi överväger att köpa in externa AI-tjänster |
72% |
|
Vi överväger att bygga egen/egna AI-tjänster |
14% |
|
Vet ej |
14% |
Nyckelord
Kontakter
Emma LindgrenHead of PR och expert på digital konsumtion
Tel:070-215 04 15emma.lindgren@svea.comBilder
Dokument
Om Svea
Svea Bank AB (publ) är en koncern med finansiell verksamhet i ett flertal europeiska länder. Med 40 års erfarenhet av att hjälpa företag och privatpersoner med deras likviditet är Svea ett naturligt val när de behöver en finansieringspartner. Sveas vision är att vara en ledande finansiell aktör i Europa. Läs mer på svea.com.

Följ Svea Bank AB (publ)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svea Bank AB (publ)
Svea Bank prisas för sitt arbete med Employer Branding och HR8.10.2026 14:53:45 CEST | Pressmeddelande
Svea får flera utmärkelser för sitt arbete med kultur, medarbetarupplevelse och arbetsgivarvarumärke. Banken utses till Årets Förebild inom Employer Branding 2026 och Årets Employer Branding Team 2026. Samtidigt utses Sveas HR-chef Eva Cederlöf och HR- teamet till Årets Förebild inom HR 2026. Koncernen har även utsetts till en av Europas 100 bästa arbetsplatser.
Svea Bank och Di Gasell sätter tillväxtföretagen i fokus6.10.2026 10:53:40 CEST | Pressmeddelande
Som partner till Di Gasell 2026 följer Svea några av Sveriges snabbast växande företag. När årets Gasellföretag nu uppmärksammas runt om i Sverige vill Svea bidra med erfarenheter från mer än 40 års arbete nära företagare och de möjligheter och utmaningar som följer med tillväxt.
Trots ljusningar i ekonomin – sex av tio hushåll har tvingats dra ner24.9.2026 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk ekonomi visar tecken på återhämtning efter flera år av inflation, höga räntor och stigande levnadskostnader. Men hushållens vardag berättar en annan historia. Sex av tio uppger att behövde avstå från vissa saker eller utgifter för att få ekonomin att gå ihop, samtidigt som många fortfarande känner av de senaste årens prisökningar i plånboken. Det framgår av Sveas rapport om svenskarnas privatekonomi.
Svea Bank ny delägare i Avella25.8.2026 13:58:33 CEST | Pressmeddelande
Svea Bank går in som ny delägare i foodtech-bolaget Avella. Med en förstärkt ägarbild siktar Avella på lönsam tillväxt inom hållbara hasselnötter.
Svea Bank förvärvar Blipp och stärker positionen inom framtidens bilfinansiering9.7.2026 14:42:36 CEST | Pressmeddelande
Svea Bank förvärvar den digitala bilplattformen Blipp. Genom förvärvet stärker Svea sitt erbjudande inom fordonsfinansiering och tar nästa steg i arbetet med att skapa smartare, tryggare och mer tillgängliga finansieringslösningar för både företag och privatpersoner.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
