VM-silver till Karolin Ohlsson – VM-brons till Isac von Krusenstierna
10.7.2026 18:13:35 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Efter en mycket händelserik knockout-sprint på VM i Italien så springer Karolin Ohlsson hem silver och Isac von Krusenstierna kniper brons. Båda med smak på mer. ”Jag hade ju eyes on the gold”, säger Ohlsson. För von Krusenstierna så försvann möjligheten till guld när han föll över en skejtboardramp precis på slutet.

Knockout-sprint-finalerna på VM i Genua bjöd på all möjlig, och kanske nästan omöjlig, dramatik. Förvirringen bland löparna vi fick se mellan kontroll fyra och fem i semifinalerna var mycket speciell där de hade mycket svårt att lösa banläggarens utmaning.
I finalerna däremot handlade det om hög fart och tät fight in på mållinjen.
Karolin Ohlsson levererade på topp hela dagen och i finalen var hon kylig enda fram till full satsning mot sista kontrollen, där det blev tight värre. I spurten var tjeckiens Tereza Rauturier starkast och tog guldet sex tiondelar före ”Karro” som precis höll Norges Pia Young Vik och Danmarks Malin Agervig Kristiansson bakom sig på det korta upploppet.
– Jag hade ju "eyes on the gold" där men det var svårt att komma om i kurvan. Man skulle ju legat först men jag höll ju på att ramla över sista kontrollen. Jag kommer vara jätteglad för silver snart, säger ”Silver-Karro” direkt efter mål.
Att ta silver två VM i rad i knockout-sprint är imponerande och mycket starkt av Ohlsson.
– Jag hade ju velat smaka på det där guldet. Men det är klart jag ska vara glad över det här. Jag höll min taktik hela vägen, det är jag stolt över, säger Ohlsson.
I kvartsfinalen vann ”Karro” avstannade före Sanna Fasth. Där klarade danska Hedvig Valbjörn Gydesen sig vidare precis att spurta om Ungerns Boglarka Czako. I semin blev det sedan en riktig batalj mellan Ohlsson och Gydesen på upploppet, där danskan blev diskad för att ha trängt Ohlsson.
För Hanna Lundberg och Sanna Fasth tog det stopp som trea respektive fyra i sina semifinaler.
I herrtävlingen gjorde Isac von Krusenstierna det bra hela dagen. I kvarten var han tvåa, avstannade bakom Belgiens Yannick Michiels. I semifinalen vann han övertygande före Frankrikes Matthieu Perrin.
I finalen såg Isac stark och kylig ut hela vägen och styrde fältet. På väg mot sista kontrollen låg han först och läste kartan med franske Guilhem Verove och Finlands
Akseli Ruohola i ryggen – då föll han handlöst över en skejtboardramp.
– Medalj är ju ”gött” men det känns som jag förlorade guldet. Jag läste kartan och så tittade jag upp så har jag en 70 centimeters ramp framför mig och jag stupar. Det är surt nu men efter ett tag kommer jag nog vara nöjd, säger von Krusenstierna.
– På långa sträckan läste jag in det sista. Så jag var säker på hur jag skulle springa men en ramp fällde mig den här gången, fortsätter han.
Guldet tog Guilhem Verove knappa sekunden före Akseli Ruohola och Isac som var ytterligare en sekund bakom över mållinjen.
För Jonatan Gustafsson, med två raka VM-brons i bagaget, blev det ett snöpligt slut på knockout-dagen redan efter kvartsfinalen. ”Jonte” sprang avstannande i mål som trea bakom Kasper Fosser och Zoltan Bujdoso. Men det visade sig att han hade hoppat över en kontroll.
Knockout-sprint-finalerna bjöd på tre helt olika scenarion i kvart, semi och final. Kvarten bjöd på gaffling genom fjärilar som fungerade mycket bra att sprida löparna. Semifinalen däremot blev väldigt speciell med sträckan mellan fjärde och femte där väldigt många löpare kliade sig i huvudet och där flera favoriter försvann. I finalen var det rakt och man mot man där det mer handlade om att ligga först vid sista kontrollen.
Det är förstås en smaksak vad som är bäst. Förvirringen i semin där många löpare står still och inte vet var de ska springa är väl dock tveksamt om det bjuder på rätt typ av spänning.
Resultat
Sprint-VM, Genua, Italien
Knockout-sprint, final
Damer
1. Tereza Rauturier, Tjeckien, 10.02,9
2. Karolin Ohlsson, Sverige, 10.03,5
3. Pia Young Vik, Norge, 10.03,8
4. Malin Agervig Kristiansson, Danmark, 10.04,0
5. Cecile Calandry, Frankrike, 10.09,1
6. Lilly Graber, Schweiz, 10.26,2
Herrar
1. Guilhem Verove, Frankrike, 8.21,9
2. Akseli Ruohola, Finland, 8.22,7
3. Isac von Krusenstierna, Sverige, 8.23,8
4. Timo Suter, Schweiz, 8.25,5
5. Cooper Horley, Australien, 8.43.8
6. Mathieu Perrin, Frankrike, 8.54,7
Komplett resultat och tracking via IOF Live:
https://orienteering.sport/event/world-orienteering-championships-2026/knock-out-sprint-finals/
Nyckelord
Kontakter
Håkan CarlssonFörbundskapten & landslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seKalle DalinLandslagstränare, sprint
Tel:0703050312kalle.dalin@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder


Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Sju löpare förhandsuttagna till EM i Litauen12.8.2026 16:24:40 CEST | Pressmeddelande
Sju svenska löpare är förhandsuttagna till EM och världscupen i Druskininkai i Litauen den 22–27 september. Fyra herrar och tre damer har redan fått klartecken, medan resterande platser tas ut efter SM långdistans.
Svensk seger och dubbla pallplatser i världscupstafetterna9.8.2026 15:14:54 CEST | Pressmeddelande
Sverige avslutade världscuphelgen i Tjeckien med seger i herrstafetten och en tredjeplats i damstafetten.
Tre svenska herrar bland de fyra bästa – Sanna Fasth femma8.8.2026 18:45:09 CEST | Pressmeddelande
Sverige stod för flera topplaceringar när världscupens medeldistans avgjordes i Tjeckien. Viktor Svensk blev tvåa, Gustav Bergman trea och Anton Johansson fyra i herrklassen. På damsidan sprang Sanna Fasth in som bästa svenska på femte plats.
Viktor Svensk tog sin första världscupseger6.8.2026 17:02:27 CEST | Pressmeddelande
Viktor Svensk stod för en svensk fullträff när världscupens långdistans avgjordes i Vyšší Brod i Tjeckien. Svensken besegrade världsettan Kasper Harlem Fosser och tog karriärens första seger i världscupen.
14 av 16 svenskar vidare från världscupkvalet5.8.2026 17:23:22 CEST | Pressinbjudan
Sverige fick en stark start på världscupen i orientering i Tjeckien. Totalt tog sig 14 av 16 svenska löpare vidare från kvalet till A-finalerna i lång- och medeldistans.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum